Joga Nidra. Ramiai nervų sistemai

© Joga ir ajurveda.  Nuotrauka: © Adobe Stock


Šimtmečių patikrintas atsipalaidavimo būdas joga nidra, padedantis puikiai atpalaiduoti kūną ir mintis, dar vadinamas „dieviškuoju atsipalaidavimu“. Tai jokio pasiruošimo nereikalaujanti praktika, lengvai įsisavinama ir išmokstama. Ir ji – tiesiausias kelias į savo širdį ir pačią jogos esmę, į SAVE.

 Konsultuoja Aušra Žemaitė–hormonų jogos mokytoja, Tarptautinio jogos aljanso narė.

 

Sanskrito kalba žodis nidra reiškia „miegas. Taigi praktikos metu mūsų kūnas, protas ir jausmai yra visiškai atpalaiduoti, tarsi miego būsenoje, tačiau tai nėra tikrasis miegas, veikiau būdravimas arba tokia gilaus atsipalaidavimo būsena, kai fizinis kūnas tarsi ištirpsta, mintys išsivalo, nuskaidrėja, emocijos nurimsta, protas tampa aštresnis. Labai svarbu, kad užsiimdami joga nidra išliktume sąmoningi ir budrūs ir kartu laisvi nuo minčių, jausmų ar kitų pojūčių. Iš vidinės erdvės, kurioje slypi mūsų tikroji išmintis ir intuicija, kylantis sąmoningumas praktikuojant – labai svarbu. Būdami sąmoningi ir pasiekę savo tikrąsias gelmes galime   pažadinti savyje esančią natūralią ramybės ir palaimos būseną. O ją kiekvienas be išimties turime savyje, tačiau ne visi suvokiame ir ne visi mokame ją pasiekti bei pažadinti.

 

Įrodyta, kad joga nidra – nepaprastai galingas įrankis stresui valdyti, įvairioms įtampoms paleisti. Nuostabu tai, kad jau po pirmos praktikos galite pajusti, kaip kūnas išsilaisvina iš streso gniaužtų. Ši praktika pati savaime yra toks stiprus ir efektyvus savigalbos įrankis siekiant gilaus atsipalaidavimo, jog rekomenduojama visiems, net ir nepraktikuojantiems jogos ar kitų fizinių ir dvasinių praktikų, nors neabejotinai papildo bet kurią iš jų.

 

Kaip vyksta praktikos

Joga nidra praktikos prasideda nuo gilaus visiško fizinio kūno atpalaidavimo, pamažėle, žingsnelis po žingsnelio pereinant prie giluminių dalykų – energinio, mentalinio, emocinio atsipalaidavimo. Jogos nidros praktika vyksta 7etapais.


1.    Pasiruošimas. Praktikai atlikti renkamės vieną iš poilsio pozų, dažniausiai gulint shavasanoje. Tačiau galima praktikuoti ir sėdint, stovint ar netgi automobilyje, kad ir nuvežus vaikus į treniruotę ar pan. Svarbiausia rasti ramų laiką sau ir nepamiršti išjungti mobiliojo telefono garso.

2.    Intencijos (Sankalpa) sukūrimas. Tai pažadas, svajonė, noras, ketinimas, kurį sukuriate sau. Pvz., „Aš esu sveikas“ ir t. t.

3.    Dėmesio koncentravimas į fizinį lygmenį. Lėtai nuskenuojame ir atpalaiduojame kiekvieną kūno vietą iki pojūčio, tarsi kūnas būtų toks minkštas, jog galėtų, rodos, susigerti į kilimėlį.

4.    Dėmesys pervedamas į energinį lygmenį. Susitelkiame ir dėmesį koncentruojame į kvėpavimą (pranayma), stebėdami įkvėpimą ir iškvėpimą, kvėpuodami įvairiomis kūno vietomis: šnervėmis, krūtine, pilvo sritimi.

5.    Dėmesys perkeliamas giliau į mentalinį / emocinį lygmenį. Pasiekiame atsipalaidavimo čia ir dabar būseną, kai nelieka įtampos, dingsta baimės, nerimas, aplanko ramybė ir viduje tampa šviesu. Kvėpavimas būna lengvas, minkštas ir subtilus. Iš šio lygmens keliaujam dar giliau ir pasujuntame tarsi plūduriuotume besąlyginiame meilės vandenyne – besvoriai, sklidini šviesos ir džiaugsmo.Viskas yra dabar.

6.    Sugrįžimas.Vidiniu balsu pakartojame praktikos pradžioje pasakytą intenciją, tada švelniai pradedame žadinti ir judinti savo kūną.

 

Naudinga žinoti

·     Kaip ir atliekant kitas praktikas, čia taip pat svarbiausias vidinis ryžtas ir reguliarumas. Tik tada rezultatai bus didesni už tam skirtą laiką.

·     Joga nidra praktikuojama po jogos praktikos, kai patyręs mokytojas, atsižvelgdamas į grupės poreikius, praveda 10–15 min. trukmės jogos nidros užsiėmimą. Būna valandos ir ilgesnės jogos nidros praktikos, tada jos vedamos kaip atskiri užsiėmimai. Galima praktikuoti ir savarankiškai, nes šiai praktikai nereikia jokio pasiruošimo ar išmanyti jogos asanas. Savarankiškai praktikuojantys namuose gali naudoti garso įrašą. Tačiau prieš pradedant savarankiškas praktikas ir renkantis įrašus, būtina pasitarti su patyrusiu šios praktikos specialistu, kuris padėtų pasirinkti būtent Jums tinkamą, supažindintų ir perteiktų pačio proceso esmę.

 

JOGOS NIDROS NAUDA

·     Mažina streso sukeltas reakcijas ir aktyvuoja įvairius organizmo atsipalaidavimo mechanizmus. Kitaip tariant, gerina simpatinės ir parasimpatinės nervų sistemos funkcionavimą. O tai tiesiogiai veikia endokrininių liaukų veiklą. Jau per pirmąsias jogos nidros praktikos stadijas smegenų dažnis sulėtėja (iš betapereina į alpha), suaktyvinama hormono serotonino gamyba, organizmui lengviau atsipalaiduoti. Vėlesniais praktikos etapais, kai smegenų dažnis pasiekia thetabangų lygį, streso hormono kortizolio koncentracija kūne sumažėja.

·     Aktyvina imuninę sistemą ir organizmo gebėjimą kovoti su bakterijomis ir virusais.

·     Gerina širdies darbą, mažindama kraujospūdį bei cholesterolio kiekį. 

·     Mažina skausmus, stabilizuoja emocijas.

·     Naudinga diabetininkams, nes balansuoja gliukozės įsisavinimą.

·     Labai mažina nerimą ir depresines nuotaikas esant menstruacinio ciklo sutrikimams. 

·     Palengvina prieš ir po operacines būkles.

·     Gerina miego kokybę. Efektyvi valandos praktika atstoja 4 valandas miego.

·     Vysto intuiciją ir kūrybingumą.

 

 

Patiko straipsnis? Pasidalinkite: