Domimės

„Masters Of Calm“ – gyvenimą keičiantis nuotykis!

Nuotrauka: © iš autoriaus archyvų

Liepos 20 - 29 dienomis prie Dubingių esančioje stovyklavietėje „Auksinė giria“ vyko kasmetinis festivalis „Masters of Calm“. Tai į psichologinę ir kūno sveikatą orientuotas renginys su daug įvairių praktinių bei teorinių užsiėmimų. Jis traukia žmones, besidominčius saviugda, norinčius praplėsti akiratį, ieškančius pašaukimo ir/ar atsakymų į įvairius gyvenimiškus klausimus.

 

Po dešimties festivalyje praleistų dienų kilo noras pasidalinti tuo, ką ten patyriau, pamačiau, išgirdau. Turint omenyje, kiek daug visko vyko, gali būti, kad dalyvaujant kituose užsiėmimuose būtų susidėliojęs šiek tiek kitoks vaizdas. (Paskaitų, kuriose teko dalyvauti sąrašas pateiktas apžvalgos pabaigoje.) Tad ko gi mokė „Masters of Calm“ psichologai, koučeriai, asmeniniai konsultantai, jogai, dvasiniai lyderiai, bioenergetikai ir kiti mokytojai?

 

Viena iš renginio temų buvo, kaip tapti laimingam veikloje ir darbe. Tai susiję su gilesniu savęs pažinimu, savo prigimties bei polinkių įsivardijimu ir puoselėjimu. Šia tema daug kalbėjo karjeros konsultantas Olegas Koršunovas. Nežinantieji, kas jiems patinka, į pagalbą galėjo pasitelkti jo pateiktus klausimus: „Jeigu jums nereikėtų dirbti, bet negalėtumėte tinginiauti, kokia veikla užpildytumėte savo laiką?“, „Ką jums patikdavo daryti vaikystėje?“, „Kokia veikla jus priverčia pamiršti viską aplinkui?“, „Kuo patinka domėtis, į ką norisi gilintis, sužinoti naujų dalykų?“, „Kokiais klausimais žmonės į jus kreipiasi patarimo ir pagalbos?“, „Kokius 10 dalykų norėtumėte nuveikti savo gyvenime?“ (šį sąrašą galima praplėsti iki 100 norų), „Ką jūs veiktumėte, jeigu žinotumėte, jog 100 procentų pasiseks?“ Atsakymai į šiuos klausimus yra orientuoti labiau į „noriu“, o ne į „privalau“ ir padeda aiškiau suprasti, kas kiekvieną daro laimingą. Tarp kitų lektorių įvardintų savęs pažinimo būdų buvo dienoraščio rašymas, laiko leidimas gamtoje, piligrimininis žygis.

 

Norų užrašymas naudingas dar ir dėl to, kad tai yra savotiškas jų išsipildymo programavimas. Žmogus nesąmoningai linkęs ieškoti dalykų, kurie patvirtintų jo nuomonę. Jeigu kas nors mėgsta sakyti, kad „bėda po vieną nevaikšto“, gali būti, kad po patirtos nesėkmės jis stengsis pamatyti daugiau nelaimių. Vienos festivalio paskaitos metu buvo siūloma detaliai aprašyti savo svajonių gyvenimą po 5 metų (kaip atrodo gyvenama vieta, darbovietė ir kt.). Kalbama, kad Tony Robbins, garsus koučeris, norėdamas susirasti mylimąją, detaliai aprašė, kokiomis savybėmis ji turėtų pasižymėti. Smegenys patiki sudarytu sąrašu ir nesąmoningai imasi veikti. Nors festivalyje buvo rekomenduojama neprisirišti prie tokių sąrašų, tačiau sąmoningai žinant pomėgius, norus bei tikslus tampa aiškiau, kokia veikla užsiimti, kokio darbo ieškoti.

 

Šiemet festivalyje iš keleto dėstytojų teko išgirsti, kad veiklai reikalinga energija kyla iš emocijų. Šią energiją galima panaudoti kūrybai arba griovimui. Psichologė Aurima Dilienė minėjo, kad net iš džiaugsmo galima sugriauti (pavyzdžiui, laimėjusios komandos sirgaliai apgadina automobilius), o iš pykčio galima kažką sukurti (pavyzdžiui, nesulaukus pagalbos srityje, kurioje trūksta kompetencijos, galima imti ir pačiam išmokti tam reikiamų įgūdžių). O geriausia iš emocijų ir jausmų ateinančią energiją konstruktyviai panaudoti mėgstamai veiklai, jau minėtiems norams puoselėti ir tikslams pasiekti. Svarbų vaidmenį čia vaidina sąmoningumas. Sąmoningumas norams bei tikslams, sąmoningumas emocijoms ir sąmoningumas tam, kaip panaudojama iš jų ateinanti energija (ar artina, ar tolina nuo tikslo). Deja, daliai žmonių įsivardinti emocijas ir jausmus yra sunku, paklausus, kaip jie jaučiasi, galima išgirsti tris atsakymo variantus: „gerai“, „blogai“ ir „normaliai“.

 

Kita vertus, keli lektoriai patarė atsargiai žiūrėti į tokius norus ir tikslus, kurie kyla iš egoistinio trūkumo. Kartais tokiam trūkumui kompensuoti žmogus išnaudoja kitus, nors: „Kiekvienas į pasaulį ateina tuščiomis rankomis ir išeina tuščiomis rankomis“ (Simon Haas). Kadangi gyvename visuomenėje, tik sau naudos siekiantis narys kitiems nariams gali pasirodyti pavojingas ir jie bus linkę jį atstumti. Festivalio metu ši tema nebuvo labai vystoma, bet čia galima pasitelkti ir individualiosios psichologijos krypties terminą „fiktyvūs tikslai“. Tai tikslai, kylantys iš žmogaus menkavertiškumo jausmo ir orientuoti į pranašumo siekimą. Pranašumo siekiantys ir jį demonstruojantys individai yra mažiau mėgstami, nes būdami šalia jų aplinkiniai gali pasijausti menkesni.

 

Anot socialinių psichologų, socialumas prisideda prie individo išlikimo, todėl jis turi priklausymo poreikį, kuriam patenkinti reikalingi kiti žmonės. Tam svarbu atsižvelgti ir į aplinkinių norus bei tikslus, t.y. ne tik ką galima gauti, bet ir ką galima duoti (sutuoktiniui, grupei, su kuria tapatinamės, visuomenei). Kitų žmonių poreikius galima išsiaiškinti bendraujant ir klausantis. Seminaruose teko išgirsti pasiūlymų gyvenant poroje kiekvienam pasisakyti įvairiais klausimais, pasidalinti norų sąrašu, mėgstamų dalykų sąrašu ir pan. Tai padeda susikalbėti ir tampa aiškiau, kaip galima būti naudingam kitam, o ne tik sau.

 

Dalinantis su kitais svarbu išlaikyti pusiausvyrą tarp savo įnašo ir iš aplinkinių gaunamos naudos. Festivalyje „Masters of Calm“ buvo kalbama, kad prieš kažką duodant būtina pirma pasirūpinti savimi. Pavyzdžiui, pirma susirasti mėgstamą darbą, o po to jo vaisiais dalintis su aplinkiniais. Kalbant apie meilę psichologės Nijolės Gylės paskaitoje nuskambėjo mintis, kad sutuoktinis nekompensuos meilės trūkumo, jei jos nesuteikė tėvai. Tokiu atveju tenka pačiam išmokti save mylėti ir jau po to meile dalintis su kitais. Prieš keletą metų vykusioje socialinio psichologo paskaitoje panašiai buvo akcentuojama, kad romantiniuose santykiuose svarbu savigarba. O pastaroji kyla iš teigiamo savo veiklos bei savybių įvertinimo. Arba kitaip tariant, priklauso nuo savo išorinių savybių, charakterio bruožų ir - labai svarbu - jausmų priėmimo. Nepriimant šių dalykų sudėtinga mylėti save. Sunkesniais atvejais pasitaiko taip vadinama psichologinė projekcija, kai iš savęs išstumiamas savybes žmogus mato kituose ir juos už tai kritikuoja.

 

Paskaitoje apie emocinį intelektą buvo kalbama, jog skirstymas į teigiama arba neigiama yra subjektyvus. Gali būti, kad jį nulėmė augant girdėtos tėvų taisyklės arba įvairūs visuomenėje gyvuojantys stereotipai. Neretai tokie stereotipai ir taisyklės neprisideda prie savigarbos auginimo. Pavyzdžiui, pasakymai, kad „berniukai neverkia“, „mergaitės nepyksta“, „pykti yra negerai“ rodo, kad dalis visuomenės linkusi nepriimti tam tikrų emocijų ir jausmų. Todėl tokius išgyvenimus patiriantis žmogus gali pagalvoti, kad daro kažką blogo ir už tai save pasmerkti.

 

Pasak lektoriaus Taber Shadburne, emocijos yra intensyvi ir dažnai nemaloni patirtis, todėl žmonėms ji nepatinka. Čia norisi pagirti renginyje dalyvavusius Radikalaus atvirumo mokytojus už pamokas, kaip būti su tokiomis emocijomis, už grąžinimą santykyje į čia ir dabar, už grąžinimą į kūną („nes kūnas yra tiesos šaltinis“), į savotišką pojūčių meditaciją, užuot užsisukus proto sukuriamose interpretacijose.

 

Aplinkinių pagarba, priėmimas bei palaikymas lydėjo viso festivalio metu. Organizatorius Mindaugas Vidugiris minėjo, kad seminarą klausiančios grupės savijauta gal net svarbiau už pranešimo turinį. Renginio lektoriai įvairiais metodais dažnai stengėsi jų klausančios grupės atmosferą išlaikyti malonią. Galbūt kaip tik dėl šių malonių patirčių po pernykščio „Masters of Calm“ pajaučiau, kad labiau myliu žmones.

 

Temos apie meilę poroje dažnai susilaukia daug diskusijų. Seminarų dalyviai turi įvairios santykių patirties ir nori ja pasidalinti. Panašiai buvo ir Nijolės Gylės paskaitoje. Pasak lektorės, „tikra meilė - tai savanoriškai pasirinktas ribų išplėtimas savęs arba kito vardan.“ Tai labiau panašu į veiksmą. Jausmas, dažniausiai kylantis santykių pradžioje, vadinamas įsimylėjimu ir paprastai yra laikinas. Kad meilė yra veiksmas paantrino ir psichologė vedusi seminarą „Penkios meilės kalbos“. Klausantis kitų lektorių susidarė įspūdis, jog šis veiksmas kito vardan yra susijęs su pagarba, priėmimu, tarnyste bei rūpinimusi. O Nijolės paskaita padėjo suprasti, kad tai ir darbas su savimi, ir drąsa (nes kartais tai gali būti labai nemalonu), ir pastangos, kurių tikslas augti ir išplėsti savo ribas. Gali kilti klausimas - kuria gi kryptimi judėti? Galbūt kažkam atsakymą jau pavyko rasti festivalyje. Kitiems gali padėti ir šalia esantys mokytojai: sutuoktinis, vaikai, vadovai darbe ir pan. Kaip minėjo Simon Haas paskaitoje „Karma-Yoga“, net bitės gali būti mokytoju. Ko galima pasimokyti iš bičių? To, kad jos renka ir kaupia medų, bet vėliau kažkas ateina ir paima iš jų surinktas gėrybes. Gyvenime panašiai gali nutikti žmogui, kaupiančiam turtą.

 

Džiaugiuosi, kad Lietuvoje turime taip vadinamų „paleidimų“ metodo meistrą - Rytį Lukoševičių. Pasak jo, įtampa ir kančia yra mūsų pačių pasirinkimas, todėl mes, jeigu tik norime, galime priimti sprendimą atsipalaiduoti. Galima tai labai nerimtai padaryti prote ir kas įdomiausia, jog kūnas tuo patiki. Pavyzdžiui, jeigu norisi vandens, galima dėl to stresuoti ir jausti įtampą arba galima nuspręsti paleisti dėl to kylantį erzulį ir eiti ieškoti vandens. Iš pažiūros paleidimai gali atrodyti kažkoks nesusipratimas, bet po Ryčio seminarų dažnai pavyksta pajausti palengvėjimą, lyg būtų atsikratyta kažkokios naštos.

 

„Masters of Calm“ festivalyje pastebimai eskaluojamas vaišnavizmas. Kyla klausimas, ar tai yra sąmoningas šios konfesijos protegavimas, ar tiesiog trūksta įsitraukti norinčių kitų konfesijų sekėjų. Galbūt nereikia tikėtis renginyje išgirsti Dalai Lamą, vis dėlto norėtųsi daugiau religinės ir idėjinės įvairovės.

 

Kaip dažnai pasitaiko įvairiuose vasaros festivaliuose, taip ir „Masters of Calm“ metu trūko miego. Išsimiegoti nepadėdavo kartais kaimynystėje iki pirmos valandos nakties trukdavusios religinės šventinės apeigos bei rytais septintą valandą pažadindavusios My Hero treniruotės. Viena pažįstama festivalio metu juokavo, kad čia ne „Masters of Calm“, bet „Masters of Chaos“. Tačiau festivalyje iškilę nepatogumai nublanko prieš patirtas malonias emocijas, todėl į Auksinę girią norisi sugrįžti ir ateinančiais metais.

 

Pabuvus renginyje 10 dienų pasitvirtino pagrindinė jo žinutė - „Gyvenimą keičiantis nuotykis“. Manau, kad dalyvavimas šiame nuotykyje skatina keistis ir priartina prie pilnatvės įvairiose srityse (veikloje, santykiuose su kitais žmonėmis, santykyje su antra puse bei santykyje su pačiu savimi). O tai suteikia daugiau laimės. Festivalio metu jaučiausi laimingas, laimingi atrodė ir kiti jame dalyvavę žmonės.

 

Literatūros sąrašas:

1. Alfred Adler „Žmogaus pažinimas“

2. http://psichika.eu/blog/gyvenimo-prasme-tapti-laimingu/

3. Visvaldas Legkauskas „Žmogaus socialinės motyvacijos pagrindai“

 

„Masters of Calm“ užsiėmimų, kuriuose teko dalyvauti sąrašas:

1. Santykių anatomija poroms. Rūta Pivoriūnienė

2. Radikalaus Atvirumo Dirbtuvės. Realybė ar Įsivaizdavimas. Juratė Glodienytė

3. (Ne)Tobula pora – Laisvė, Meilė, Vienovė. Martynas Driukas

4. Karma-Yoga: Discover Your Calling & Be True to Your Nature/ Karma joga: atrask savo pašaukimą ir veik pagal prigimtį. [EN] Simon Haas

5. LARP: Išsiskyrimas. Andrius Ūdra ir Jurgita Rudėnaitė

6. Masinis kontaktų vakaras. Žaidimai ir patyrimas. Mindaugas Vidugiris

7. Penkios meilės kalbos. Aurima Dilienė

8. Radikalaus Atvirumo dirbtuvės: kaip nusišvilpti į tai, ką galvoja kiti ir gyventi be baimės, kaltės ir sąžinės graužimo. Jūratė Glodienytė

9. Emocinis intelektas. Raiška ir prasmė. Sigita Andriukevičiūtė, Laura Stumbraitytė (Juoda avis)

10. Radikalaus Atvirumo Dirbtuvės. Galios Žaidimai Santykiuose. Juratė Glodienytė

11. Gidų žinutės. Ksenija Davidenko

12. Nuo didžiausios baimės iki super galios: viešasis kalbėjimas. Tomas Stasiukaitis

13. Atrask pašaukimą per 4 dienas vietoj 40-ies metų. Dirbtuvės (2 dalis). Olegas Koršunovas

14. Ką daryti, kad tavo ir depresijos keliai niekada nesusikirstų? Rytis Lukoševičius

15. Įsimylėjimas. Romantinė meilė. Tikra meilė. Priklausomybė. Kas yra kas? Nijolė Gylė

16. R/evolutionary R/elating. (R)evoliuciniai ryšiai (gyvenimas). [EN] Taber Shadburne

17. Praktinis In ir Jang: atraskite ramybę judesyje. Egidijus Rožėnas

18. Tibetiečių praktika kūno atsinaujinimui ir ilgaamžiškumui. Vadimas Strelkovas

19. Connect with your Heart – Cacao Ceremony/ Susijunk su savo širdimi – kakavos ceremonija. [EN] Anshu Singh

20. Praktinis In ir Jang: tobulinkite santykius per judesius. Egidijus Rožėnas

21. Realybės valdymas. Kaip tapti savo galios šeimininku. Žydrūnas Sadauskas


Straipsnio autorius Rimgaudas Baležentis 

Patiko straipsnis? Pasidalinkite: