Rinkdamasi murkiantį augintinį, atsižvelkite į savo lūkesčius ir užimtumą. Pasidomėkite charakterio, priežiūros ypatybėmis, įvertinkite, ar katė sugebės prisiderinti prie jūsų gyvenimo būdo. Tuomet ne tik žmonės, bet ir gyvūnėliai namuose jausis jaukiai ir patogiai.
Iš Rytų kraštų kilusios gražuolės (Balio, Siamo, Orientalų bei Seišelių katės) pasižymi liaunu, tačiau atletišku ir raumeningu kūnu, elegantiškais, gracingais judesiais. Labiausiai žinomos ir atpažįstamos yra Siamo katės, kilusios iš dabartinės Tailando teritorijos. Legendos pasakoja, kad šie gyvūnai saugojo budistų šventyklas. Lietuvoje dūminio atspalvio mėlynakės populiarumo piką pasiekė prieš kelis dešimtmečius. Buvo manoma, kad egzistuoja tik blyškaus kailio katės su juoda snukučio „kauke“, kojomis ir uodega. Šiandien parodose sutinkami šokolado, cinamono, mėlyno, lelijinio atspalvio gyvūnėliai.
Siamo katės yra nelepios, ilgaamžės, atsparios ligoms, žaismingos iki senatvės. Kailis nereikalauja ypatingos priežiūros, negausiai šeriasi, todėl šeimininkėms nesukels papildomų rūpesčių. Rytų katės anksti subręsta, yra vislios ir traukia triukšmingas „meilės dainas“. Balio katės yra labai panašios į siames, tačiau meilesnio charakterio ir ilgesnio kailio.
Gyvūnai mėgsta bendrauti, dažnai miauksi ir kalbina šeimininką. Tai – socialiai aktyvios katės, kurios atkakliai reikalauja dėmesio, gali būti pavydžios. Sugrįžus po darbų, šie gyvūnėliai pasitiks prie namų slenksčio, sekios iš paskos ir kvies pažaisti. Pamirškite apie ramų pasisėdėjimą su knyga ar mezginiu rankoje! Vakare pats metas padūkti ir išlieti per dieną susikaupusią energiją.
Nemėgsta vienatvės, todėl netinka darbomanams. Jei svajojate apie Rytų princesę, įsigykite kelis, geriau tos pačios veislės gyvūnus. Ūmaus temperamento rytietės linkusios dominuoti, todėl gali skriausti lėto būdo ilgaplaukes. Judriems padarėliams reikia vietos ir daug įvairių karstyklių, kur galėtų pasportuoti. Puikiai tinka namams, kuriuose bėgioja maži vaikai ar nedideli šuneliai.
Egzotikos mėgėjams
Sfinksų veislės katės – egzotikos, temperamento, o kartu meilumo bei bičiulystės derinys. Dėl savo išvaizdos, kilmės ir išskirtinio charakterio veislė sulaukia nemažai prieštaringų vertinimų. Vieni šias kates myli, kiti lygina su ateiviais iš fantastinių kino filmų. Augintojai tvirtina, kad sfinksų oda švelni lyg kūdikio. Be to, šios katės nesukelia alergijos. Aišku viena, likti abejingam šioms beplaukėms katėms sunku.
Sfinksai vienija tris atskiras veisles: Kanados, Dono ir Peterburgo sfinksus. Katės skiriasi ne tik kilmės istorija, bet ir eksterjeru, nors dauguma atsirado po genų mutacijos. Sfinksai išsiskiria plika, raukšlėta, bet elastinga oda, stambiomis letenomis ir didelėmis ausimis. Vietomis kūnelį dengia trumpi plaukeliai.
Beplaukės katės jautrios šalčiui, drėgmei ir tiesioginiams saulės spinduliams, jas geriausia laikyti namuose. Plikiems gyvūnams sunku išlaikyti pastovią kūno temperatūrą. Dėl greitos medžiagų apykaitos katės ėda daugiau nei kitos to paties svorio gentainės.
Oda išskiria riebalinį sekretą, todėl ilgainiui ima skleisti nemalonų kvapą. Sfinksus būtina maudyti, o vandenį šios katės mėgsta. Po maudynių skubėkite keturkojį apsaugoti nuo galimo peršalimo ir aprenkite specialiais drabužiais. Beplaukiai sfinksai neturi net blakstienų. Akyse besikaupiančias traiškanas būtina reguliariai valyti.
Katės aktyviai dalyvauja šeimininkų gyvenime, sutaria su vaikais, kitais naminiais gyvūnais, nebijo šunų. Iš pažiūros jos gali atrodyti agresyvios, tačiau yra draugiškos, prieraišios. Nemėgsta likti namuose vienos, todėl gali susirgti depresija.
Ieškantiems ramybės
Britų trumpaplaukės – vienos iš populiariausių kačių Lietuvoje ir visoje Europoje. Šie gyvūnėliai žavi minkštu pliušiniu kailiu, ovaliomis akimis bei simpatiškais žandukais, kurie suformuoja šiai veislei būdingą „katės šypseną“. Puikaus charakterio gražuolės puikiai prisitaiko prie gyvenimo sąlygų, gerai jaučiasi tiek didmiesčio bute, tiek kaimo sodyboje. Katės išvestos 1870 m. Jungtinėje Karalystėje, o ramus, neįkyrus ir draugiškas būdas lėmė veislės sėkmę ir gausėjančias augintojų gretas.
Nors katės atrodo stambios, jos pasižymi subtilia elegancija ir aristokratišku įvaizdžiu. Smalsios, mėgsta draugiją, tačiau ištikimai laukia, kol šeimininkas teiksis atkreipti dėmesį. O jeigu aplinkiniai per daug užsiėmę, priguls nusnūsti, tačiau nesimaišys po kojomis, susiras nuošalią vietelę. Gyvūnai apdovanoti didžiule kantrybe, todėl tinka vaikus auginančioms šeimoms. Jos nėra agresyvios, visada santūriai parodys, jei kas nepatinka, arba pačios pasišalins nuo įkyruolio. Šios katės nėra tingios ar lepios. Mėgsta pajudėti, tačiau labiausiai dievina glamones, mylavimus ir akimirkas, kai gali iki valios murkti ant šeimininko kelių.
Populiariausi yra mėlyni britukai su gintarinėmis akimis, nors yra apie šešiasdešimt šios veislės spalvos variantų. Vienspalvės katės (ypač katinai) yra stambesni už margakailius, sveria 3–6 kilogramus. Subręsta gana vėlai, tikrasis grožis išryškėja tik 2–3 gyvenimo metais. Prižiūrėti šias kates nesunku, kartą per savaitę pakanka iššukuoti kailį šepečiu. Gyvūnėliai gali pasigirti gurmanišku skoniu ir geru apetitu, todėl, neribojant pašaro, greitai nutunka.
Iš JAV kilusios skudurinukės (angl. Ragdoll) garsėja nuolankumu ir atsidavimu. Sakoma, kad paimta ant rankų katė visiškai atsipalaiduoja ir suglemba lyg minkštas žaisliukas. Itin draugiška, viskuo patenkinta, pakenčia padaužų vaikų pokštus. Katės tokios kantrios, kad pasklido gandų, esą jos nejaučia skausmo, tačiau tai netiesa. Tiesiog jos labai pasitikimi žmonėmis.
Ilgaplaukės – ne visiems
Turbūt nė viena kačių veislė nebuvo tiek tobulinama ir gražinama kaip persiškos gražuolės. Jos ilgai karaliavo populiarumo viršūnėje, nepelytai nustelbdamos kitas veisles. Šiandien perses augina tik entuziastai, kurių negąsdina ilgo kailio priežiūra, kambarių ir baldų siurbimas, juk šie gyvūnai gausiai šeriasi. Tobulindami eksterjerą, felinologai kiek persistengė ir ekstremaliai sutrumpino kačių snukutį. Didelės akys dažnai ašaroja, kartojasi uždegimai, todėl susitaikykite, kad teks dažnai varstyti veterinarijos gydyklos duris.
„Sofų katės“ yra meilios ir tingios, apie jas sakoma: „kur padėsi, ten ir rasi.“ Jos sutvertos papuošti namus. Šie gyvūnai tinka žmonėms, kurie trokšta neįkyraus, nepastebimo draugo. Persės yra labai priklausomos nuo šeimininko ir sunkiai išgyvena jo netektį. Patekusios į gatvę, nebemoka savarankiškai susirasti pašaro, o neprižiūrimas kailis greitai susivelia. Kad katė džiugintų akį, ilgus plaukus kas dieną būtina šukuoti, iškarpyti sąvelas, prižiūrėti, kad nesusiterštų pauodegys. Aristokratiško būdo katės į kitus gyvūnus žiūri nepatikliai, todėl jas reikėtų laikyti po vieną.
Turkų angoros žavi savo išskirtiniu kailiu, kuris yra švelnus tarsi šilkas. Anglijoje, Prancūzijoje ir carinėje Rusijoje šiuos gyvūnus laikė tik privilegijuotieji. Ilgą laiką buvo manoma, kad šios katės yra išskirtinai baltos. Žaismingai atrodo skirtingų spalvų akys. Deja, pasitaiko, kad balti kačiukai paveldi įgimtą kurtumą. Šeimoje augintinis pasirenka vieną asmenį, kurį apdovanoja savo meile ir prieraišumu. Savarankiškos ir išdidžios, puikiai jaučia aplinkinių nuotaikas.
Šuniškas charakteris
Jei abejojate, kas geriau – šuo ar katė, rinkitės Meino meškėną. Tai – vienos iš didžiausių naminių kačių, tačiau su miške gyvenančiais meškėnais neturi nieko bendra. Manoma, kad šiuos gyvūnus jūreiviai laikydavo deniuose, kad išgaudytų peles ir savo buvimu sušvelnintų krantų ilgesį.
Šuniško charakterio gyvūnai itin retai miauksi, dievina laipioti (ir kuo aukščiau), nebijo vandens. Protingas kates galima išdresuoti, išmokyti atnešti įvairius daiktus. Iki 10 kg sveriantiems milžinams reikia sudaryti sąlygas laipioti ir pagaląsti nagučius. Nepaisant dydžio, mėgsta pašėlti ir palakstyti, todėl saugokite dūžtančias vazas ir ne vietoje paliktus daiktus. Mielai įsitaiso šalia šeimininkų, tad pataupykite vietelę ant sofos. Beje, karštą vasaros dieną šios katės neatsisakys paplaukioti baseine.
Nepaisant veisimo, katės išlaikė laukinę išvaizdą. Stambus ir raumeningas kūnas, žvitrios akys ir stambios letenos įrodo, kad jos be vargo gaudo grobį. Išgyvena net atšiauriausiomis sąlygomis, juk pūkuota uodega užkloja visą kūną.
Jeigu jūsų nepavergė karališka išvaizda, papirks neįprastas charakteris. Ne veltui šių kačių Lietuvoje sparčiai daugėja. Nors prisitaiko gyventi bute, o veisėjai įsigudrina auginti net kelias gražuoles, joms labiau patinka erdvesnis būstas. Draugiški, ramūs ir emociškai stabilūs gyvūnai atsidavę šeimai, sutaria su vaikais ir kitais naminiais augintiniais. Puikiai ištveria vienatvę, o grįžusius namiškius linksmina smagiomis išdaigomis ir unikaliu, murmėjimą primenančiu balsu.
J. Ramanauskienės tekstas