Su Šviesos švente!

Šiomis dienomis bus daug šviesos. Vakar (spalio 27 d. ) milijonai hinduistų bei jogų visame pasaulyje pradėjo švęsti penkias dienas truksiančią didžiausią metų šventę Divali.

Nors ši šventė priklauso hinduizmo tradicijai, plačiąja prasme paliečia visus žmones, nes tai kosminės šviesos ir džiaugsmo šventė, kai gėris nugali blogį, šviesa įveikia tamsą, o žinios triumfuoja prieš neišmanymą.

Legendos pasakoja...

Divali šventė turi be galo senas tradicijas. Su šia švente siejamas ir ne vienas legendinis pasakojimas.

Vienas iš jų pasakoja, jog Divali švenčiama Ramos (Dievo Višnaus įsikūnijimo) ir jo mylimosios Sitos (Višnaus mylimosios deivės Lakšmės inkarnacijos) garbei, kai Rama nukovė demoną Ravaną ir išvadavo jo pagrobtą Sitą. Kad dieviškoji karališkoji pora rastų kelią namo, Ajodhijos žmonės jiems nušvietė kelią uždegdami žvakutes.

Simboliškai pergalė prieš demoną Ravaną ir Sitos išvadavimas reiškia Dvasios išminties bei Dievo šviesos pergalę prieš ego ir neišmanymo tamsą.

Kita su Divali siejama istorija pasakoja apie Dievo Višnaus įsikūnijimą – Krišną ir jo pergalę prieš demoną  Narakasurą.

Divali taip pat dedikuojama klestėjimo, laimės, darnos ir gausos deivei Lakšmei, dovanojančiai gerą derlių, tiek dvasine, tiek materialine prasme.


Dvasinė Divali reikšmė

Kad ir kurią istoriją pasirinktume kaip pagrindą šiai šventei, visos jos simbolizuoja išminties, šviesos ir gerovės pergalę prieš tamsą, neišmanymą, dvasios skurdą, nurodo į mūsų dievišką dvasios prigimtį, kviečia pažvelgti į savo vidų, atrasti ten tūnančius demonus ir juos nugalėti bei atverti širdį šviesai ir visa apimančiai meilei.  

Nuo senovės laikų Divali reiškė naujų metų pradžią. Šios penkios šventės dienos iki šiol praneša apie palankų metą kurti naujiems planams, pradėti svarbiausius metų darbus, projektus. Taip pat apsivalyti nuo to, kas atgyveno ir yra nereikalinga. Visiems atleisti ir visų atsiprašyti.

Pirmoji Divali diena vadinama Dhanteras ir reiškia visa apimančią gerovę. Ją rekomenduojama visą savo dėmesį sutelkti į šviesias mintis, džiaugsmą, visiems linkėti laimės ir ramybės.

Antroji  diena vadinama Narak Chaturdasi. Pasak legendos,  tai diena kai Krišna išvadavo pasaulį nuo demono Narakasuro. Tai pergalės prieš tamsą ir neišmanymą dieną. Tai dvasinių žinių diena. Ją geriausia skirti šviesos meditacijoms, išminties, religinėms istorijoms ir pan.    

Trečioji diena  - tai šviesų diena, kai nusilenkiama dviem gerovę dovanojančioms dievybėms: Dievui Ganešai ir  deivei Lakšmei. Namuose ir gatvėse sumirga milijonai žvakelių ir lempučių.

Ketvirtoji diena – tai pirmoji metų diena. Laikoma labai palankia kurti planus, tikslus, išreikšti savo norus. Taip pat palepinti dėmesiu ir dovanomis savo šeimą.

Penktoji diena - tai giminių diena. Tai laikas, kai broliai ir seserys lanko vieni kitus, skiria vieni kitiems dėmesio, vaišina skanėstais ar bent linki vieni kitiems laimės, gerovės, sveikatos ir ilgo gyvenimo mintimis arba maldomis.   

Patiko straipsnis? Pasidalinkite: