Mandalų terapija

© Joga ir ajurveda. 

Pavargote po sunkios darbo dienos, gal susibarėte su sutuoktiniu, įskaudinote vaiką ir širdis nerami? Imkite į rankas pieštukus ir išliekite visas emocijas popieriuje. Šiame skubos ir įtampos amžiuje spalvų terapija – greitas ir veiksmingas būdas grąžinti sielos ramybę. Ypač, jei kuriate mandalas.


Tikriausiai pastebėjote, kad spalvinimo knygos ir knygelės suaugusiesiems vis dar populiarios. Jų – devynios galybės, kiekvienam pagal poreikį: mados, kelionių ar gamtos temomis. Ir spalvini, ir dar daug sužinai. Spalvų terapijos žinovai primena, kad toks užsiėmimas yra kur kas naudingesnis, nei žiūrėti TV. Piešimas padeda atsipalaiduoti, atsikratyti neigiamų emocijų, nerimo, be to, ugdo estetikos pojūtį ir kūrybiškumą. Kontroliuoti mintis ir emocijas ypač padeda mandalų kūrimas. Mandala – Indijos religinio ir dvasinio būvio simbolis, atspindintis kosmoso metafizines ir simbolines galias. Tai apskritimo arba kvadrato formos geometrinė kompozicijasu atsikartojančiomis simetriškomis formomis,patvirtinanti, kad viskas mumyse ir aplink mus yra susiję ir vientisa. Tai tam tikra dvasinė praktika ir darbas su pačiu savimi. 

Mandalos kūrimas remiasi tūkstantmečių išmintimi apie gydomąjį spalvų poveikį. Sveikatai gerinti, skausmams ir emocijoms malšinti mandalos pieštos senovės Egipte, Kinijoje, Indijoje, kur tikėta, kad kaip ir kiekviena kūno ląstelė, kiekvienas organas, taip ir kiekviena spalva skleidžia atitinkamas vibracijas. Ir jei koks organas veikia prasčiau, jį galima išgydyti tiesiog spalvų terapija – užtenka pabūti tinkamos spalvos kambaryje arba, pavyzdžiui, apsirengti tokios spalvos drabužiais. 


Kaip veikia spalvos?

Griežtų geometrinių formų mandalų spalvinimas teikia dvasinės stiprybės, fizinių jėgų, jaunina, ramina, skatina ląsteles atsinaujinti ir padeda susikoncentruoti. Tikinama, kad spalvindami ir spalvas pasirenkame neatsitiktinai – jos atspindi arba jūsų dabartinę sielos būseną, arba tokią, kurios siekiate. Taigi, nuspalvinę piešinį, pasitikrinkite, kokia yra dominuojanti spalva. Arba spalvinkite piešinį specialiai naudodami daugiau tos spalvos, kurios jums trūksta. Trumpai priminsime spalvų reikšmes.

Geltona. Ji dar vadinama geros nuotaikos spalva. Padeda susikaupti, ugdo loginį mąstymą, didina pasitikėjimą savimi, šildo, apvalo kūną.

Oranžinė. Tituluojama kaip džiaugsmo ir sėkmės spalva, gydo plaučius. 

Raudona. Energizuoja, gerina apetitą ir kraujotakos sistemos darbą.

Alyvinė. Dėl savybės padėti susikaupti vadinama ramybės ir meditacijos spalva.

Mėlyna. Karalių ir politikų mėgstama spalva teikia ramybės, skatina komunikabilumą, sąžiningumą ir atvirumą. Malšina skausmą, mažina įtampą, padeda kovoti su odos problemomis.

Žalia. Gyvybingumo simbolis, ugdo asmenybę, harmonizuoja. 

Žydra. Darnos ir taikos spalva  padeda atitrūkti nuo kasdienybės, atpalaiduoja.

Rožinė. Visada spindi gera nuotaika, skatina prieraišumą. Malšina pyktį ir pasipriešinimą.

Ruda. Kontroliuoja emocijas, ugdo atsakomybės ir atsakingumo jausmą, teikia šilumos.

Juoda. Paslapties spalva, siejama su galia, autoritetu. Simbolizuoja apsaugą nuo streso. Tie, kurie rengiasi juodai, tarsi sukuria barjerą tarp savo vidinio ir išorinio pasaulio. Padeda išlaikyti savitvardą, discipliną, sugeria neigiamą energiją. 

Kas svarbu kuriant mandalą?

Kantrybė. Svarbiausia niekur neskubėti, viską daryti lėtai, klausantis tik vidinio balso.

Spalva struktūra ir spalva. Struktūra parodo mūsų logiką, spalva – intuiciją. 

Motyvas. Dėl ko bus kuriama mandala – gal atverti sielą, gal sustiprinti sveikatą, šeimyninę santarvę ir pan. Į ką nukreipsite dėmesį, tą ir pritrauksite.

Nusiraminimas. Turėdami motyvą, susikaupkite ir pamedituokite – patirsite vientisumą ir harmoniją.

Leiskite procesui vykti. Neįsitempkite, pernelyg nemąstykite, tiesiog pasinerkite į procesą. Ranka pati pasirinks spalvas ir ornamentus.

Nebijokite koreguoti. Mandalas patartina piešti pieštuku, kad vėliau galima būtų trinti. Trynimo procesas – tarsi savo gyvenimo koregavimas. 

Pabaikite, kai bus tobula. Sukūrėte tokį pasaulį, kurio norite. Pasidžiaukite ir mėgaukitės juo.

 

Patarimas

Jeigu nepasitikite savo gebėjimais, visada galite dalyvauti specialiame, sertifikuotų mokytojų vedamame užsiėmime, kuriame susipažinsite su procesu.Asmenines mandalas galima piešti vienam namie arba specialiose piešimo pamokose grupėje. Galima kurti netgi grupinę mandalą: kai vieną piešinį piešia visa šeima, draugų ratelis ar net įmonės kolektyvas. Tokia mandala gali puikiai atskleisti tarpusavio santykius.

 

 

Patiko straipsnis? Pasidalinkite: