Sveikatinamės

Tie, kurie neprabusdami saldžiai pučia į ūsą, nesusimąsto, kad tūkstančiai žmonių apie tai gali tik pasvajoti. Tokie naktimis nerimauja, mintyse planuoja rytdienos darbus, skaičiuoja, ar liko pinigų atostogoms, išgyvena dėl ginčo su vaikais, patikrina feisbuką ir šaldytuvą, sukerta bandelę ir 1001 kartą pradeda dieną nepailsėję.

Tikriausiai kiekvienam pasitaiko, kai norisi kažko labai labai, tik... nežinome ko. Iš tiesų tokiais atvejais dažniausiai trokštame ne fizinio maisto, o jame glūdinčios energijos. Tokios, kuri paliestų sielą.

Poilsis, kaip vienas pagrindinių energijos šaltinių, dažnai ir nepelnytai pamirštamas: gudraujame, kad neturime tam laiko, veja darbai ir pan. Tiesa tokia: kad būtume sveiki, tinkamai ir kokybiškai pailsėti privalu kiekvieną dieną!

Kuo sveikesnė bendrąją mūsų sveikatą lemianti žarnyno mikrobiota, tuo geriau virškinamas maistas ir įsisavinamos visos naudingosios jo medžiagos. Mūsų žarnyne – daugybė įvairių rūšių bakterijų, iš kurių dažniausiai minimos Lactobacillus ir Bifidobacterium. Bifidum bakterijų, saugančių ir stiprinančių žarnyno sveikatą, daugiausia yra storajame žarnyne.

Limfa atlieka bene svarbiausią vaidmenį organizmo valyme. Toksinai ajurvedoje vadinami ama. Per didelis jų kiekis sukelia įvairiausius fizinius ir psichinius negalavimus.

Jeigu atidžiau seksite į kasdienį racioną įtrauktų maisto produktų glikemijos indeksą (GI), reguliuoti cukraus kiekį kraujyje bus lengviau. Tai būtina diabetu sergantiems žmonėms ir pravartu kiekvienam linkusiam storėti, net ir sveikam žmogui dėl šios ligos prevencijos –remiantis statistiniais duomenimis, pasaulyje kasmet cukrinis diabetas diagnozuojamas milijonams žmonių.

Maistą Dievas davė tam, kad jis stiprintų kūną ir teiktų energijos. Tačiau šiais laikais viskas susiklostė atvirkščiai: maistu save apsunkiname, nuodijame ir teršiame. Užtat pats metas pakalbėti apie mitybą, naudingą sveikatai. Vedinėje tradicijoje ji vadinama satvine.

Milijonai žmonių visame pasaulyje kenčia nugaros skausmus. Dažnu atveju tai skausmingas užmokestis už civilizuotą gyvenimą, kurį leidžiame daugiausia sėdėdami darbo krėsluose, ant minkštų sofų ar automobilių sėdynių.

Jei kažkuriame teste pastebėsite nukrypimų, kartokite jį kasdien bent savaitę. Jei rezultatai negerės, verta organo sveikata pasidomėti išsamiau.

Dvi dienas per Mėnulio mėnesį daugybė žmonių visame pasaulyje laikosi ekadašio ir tikina, kad po to jaučiasi puikiai. Koks tai reiškinys ir kodėl taip stebuklingai veikia? Jei nežinote ir dar nesate įsilieję į ekadašio propaguotojų gretas, kviečiame pasidomėti.

Ilgesniu ar trumpesniu susilaikymu nuo maisto gali būti siekiama įvairių tikslų – numesti svorio, palengvinti tam tikrų ligų simptomus, sustiprinti dvasingumą. Šiame tekste pasigilinkime į dar vieną pasninkavimo tikslą – atitolinti organizmo senėjimą. Pastaruoju metu būtent šioje srityje yra nemažai naujienų.

Tokie planai daug kam kelia atlaidžią šypseną – vargu ar tai įmanoma. Kita vertus, ilgiau kaip dvi savaites trunkančiais sveikatinimosi planais irgi nedaug ką sudominsi… Tad tenka gerokai pasistengti, kad pasiūlytum išties veiksmingą ir lengvą būdą reikšmingai pagerinti sveikatą vos per kelias savaites. Panašu, kad Naomi Whittel, knygos „Glow 15“ autorei, tai pavyko!

Daugelis žmonių, išmanančių Rytų filosofiją, žino: visi negalavimai prasideda galvoje. Ypač, kai kalbame apie LOR ligas, kurių organai yra būtent galvoje ir kurios yra pagrindiniai infekcijos į organizmą vartai. Kokią įtaką šios ligos turi mūsų būčiai, kaip šiuolaikiškai jas gydyti, patirtimi dalijasi holistinio požiūrio gydytojas.

Įvairiuose senoviniuose jogos šventraščiuose (šastrose), taip pat ir ajurvedos traktatuose (kaip anatai Čaraka Samhita) kalbama apie tai, kad mityba turi būti tinkamai subalansuota. Šis balanso išlaikymas vadinamas mitahara.

Jokio alkio jausmo, jokių nemalonių procedūrų ir apskritai – jokios prievartos prieš save. Ajurvedinis gydymas yra švelnus – svarbu sudaryti sąlygas organizmui pačiam valytis, o badauti dėl to tikrai nereikia!

Senuose vediniuose mokymuose sakoma, jog moters energija yra glaudžiai susijusi su Mėnuliu. Užtat kiekvienai moteriai labai svarbu suprasti šio dangaus šviesulio ciklus.

Mahariši ajurvedos specialistai toksinus šalinti siūlo tokiu gėrimu:

Pagal vedinę filosofiją, viskas šiame pasaulyje yra valdoma trijų gunų: satva arba dorybės, radžas arba aistros ir tamas arba neišmanymo. Maisto savybės taip pat paklūsta šiam dėsniui ir yra persmelktos tam tikros gunos.

Pastaruoju metu daug laiko praleidžiame namie. Gal ir mintys nelinksmos aplanko, gal ir pasipykstam ar pasibaram su namiškiais. Visa ta sugeneruota negatyvi energija niekur nedingsta.

Ama ajurveda vadina organizme besikaupiančius šlakus ir sako, jog būtent jie yra daugybės lėtinių ligų ir prislėgtų būsenų priežastis.

Šis pratimas padės atkurti energijos pusiausvyrą bei vidinę harmoniją. Pratimas veiksmingiausias, kai atliekamas lauke. Tačiau veikia ir atliekamas namie.

Prieskoniai ne tik pagerina maisto skonį. Ajurvedos žinovai pirmiausia juos vertina dėl nuostabių savybių: stiprinti imuninę sistemą, aktyvinti virškinimo ugnį, padėti gintis nuo virusų, mikrobų ir kitokių kenkėjų.

Kuo jogams neįtinka kava? Juk įprastai teigiama, kad šis gėrimas teikia energijos. Deja, energizuojantis kofeino poveikis yra iliuzinis.

Ajurvedos medicinoje ghi sviestas naudojamas jau tūkstančius metų ir laikomas sveikatai itin palankiu produktu.

Sakoma, kad mūsų gyvenime įsitvirtintų naujas įprotis, turime jo nuosekliai laikytis ne mažiau kaip 21 dieną. Taigi siūlome šiais patarimais ar bent dalimi iš jų pamėginti vadovautis būtent tiek dienų. Per šį laiko tarpą neabejotinai spėsite pajusti nuostabių teigiamų pokyčių. Galbūt paskui jie taps nuolatiniais įpročiais, pakeisiančiais visą gyvenimą.

Indų kilmės amerikietis endokrinologas, pasitelkęs moderniąją mediciną ir senovinę indų ajurvedą sako, kad daugybę negalavimų galime išsigydyti patys. Jis siūlo vizualizaciją, kuri suaktyvina kraujotaką ir pakelia vidaus organų temperatūrą.

Šis itin kvapnus ir sveikatai naudingas prieskoninis augalas kilo iš Indijos, Afganistano ir Pakistano. Tačiau tik Indijoje jis turi gilias tradicijas ir vadinamas šventa žole, tulse. Dėl to dažnai auginamas šalia šventyklų.

Pasak garsaus vedų žinovo Olego Torsunovo, kelnėms tenka nemaža dalis kaltės dėl to, kad moterys jaučiasi pavargusios, praradusios gyvenimo džiaugsmą.

Sveiki, gražūs plaukai ajurvedos žinovams daugiau nei estetika. Jie praneša apie gera fizinę ir dvasinę sveikatą, stiprią energetiką.

Garsioji jogė sukūrė ištisą sveikatingumo sistemą, pagrįstą ne tik jogos pratimais. Pasak jos, tie, kurie nori gyventi visavertį, ilgą gyvenimą turi laikytis tokios filosofijos, kuri apimtų visas gyvenimo plotmes – nuo dvasinės iki fizinės.

Kaip tvarkyti namus, to esame mokomi nuo mažens. Žinome, kad būtina nuolat plauti grindis, šluostyti dulkes, išnešti šiukšles. Tačiau niekas mūsų nemokė, jog namus lygiai taip pat reikia apvalyti ir nuo blogos energijos.

Ajurvedos medicinoje sveikatai puoselėti bei gydyti ligas naudojama šimtai įvairiausių vaistažolių. Nemažai jų žinoma tik gerai šią sritį išmananantiems žinovams, tačiau esama ir tokių, kurie savo gydomuoju poveikiu yra išgarsėję visame pasaulyje.

Numalšinti galvos skausmą be vaistų – reali užduotis. Ir masažas šiuo atveju gali puikiausiai praversti. Ypač jei galvos skausmas kyla dėl įtampos, nuovargio ir panašių priežasčių.

Šio kvėpavimo tikslas – sukaupti išbarstytą energiją, į pagalbą pasitelkus užraktus, ir surinktą bei sukauptą tinkamai panaudoti.

Lietuvoje viešėjęs ajurvedos gydytojas Sohanas Veer Singhas per paskaitą išskyrė svarbiausius dalykus, kurie padeda tinkamai susidėlioti dienotvartę ir įvesti gyvenime aiškesnę tvarką. Kaip sako ajurvedos meistrai, kur tvarka – ten klestėjimas ir sveikata.

Jei pasižvalgysime į istoriją, atrasime, jog daugybę amžių žmonės vaikčiojo basi. Netgi dievybės žengdavo basomis. Kaipgi nutiko taip, kad pėdas varžančius batus pripažinome visuotine norma ir nenorime su jais skirtis jokiomis aplinkybėmis?

Daugelis sveikos mitybos žinovų sako, kad kasdien it darbinis arklys sunkiu darbu alinama virškinimo sistema bei daugelis svarbiųjų vidaus organų pavargsta.

Jei atlikus kraujo tyrimą paaiškės, kad smuktelėjo žemyn jūsų hemoglobino rodikliai, gydytojas greičiausiai rekomenduos pavartoti geležies papildų. Tai įprasta rekomendacija, kuri, deja, ne visada padeda išspręsti problemą. Jei iš tiesų norite sustiprinti kraują, verta į tai pažvelgti holistiškai.

Kaip teigia ajurvedos ir tradicinės kinų medicinos žinovai, pavasarį ypač suaktyvėja kepenys, gali paūmėti įvairūs jų negalavimai. Tad verta šiuo itin svarbiu organu pasirūpinti atidžiau. Jūsų dėmesiui – kelios kepenims ypač naudingos vaistažolės.

Šiandiena abejonių nekyla, kiekvieno žmogaus sveikatai palankios mitybos priešai yra pridėtinis cukrus ir didelis sočiųjų riebalų kiekis. Nėra taip paprasta išsirinkti greitą ir skanų užkandį ar maisto produktą kuriame nebūtų šių maisto medžiagų pertekliaus.

30 kartų. Vidutiniškai tiek ajurvedoje rekomenduojama sukramtyti vieną kąsnį, kad maistas būtų gerai ir lengvai suvirškintas ir neapsunkintų virškinimo sistemos.

Kaip numalšinti baimę, nerimą, liūdesį ir kitokias blogas emocijas bei kai kuriuos su jomis susijusisu negalavimus? Vienas paprasčiausių būdų – jau senų senovėje išmėgintas Rytuose – masažuoti pirštus.

Pasak ajurvedos žinovų, šaltuoju sezonu nebūtina valgyti vien tik šildančius produktus. Tokia mityba taip pat gali sutrikdyti organizmo pusiausvyrą. Tiesiog šildančių produktų kiekis valgiaraštyje turėtų būti dominuojantis.

Ant liežuvio lygiai kaip delnuose, pėdose ar ausyse yra išsidėstę visų organų atitikmenys. Ajurvedos žinovai yra sudarę žemėlapį, kuris vaizdžiai parodo, kuri liežuvio zona, kokius organus atstovauja.

„Tai ne manualinė terapija, kaip daugelis mano, o Dievo dovana. Patirti ją gali ir turi kiekvienas, nes tiesinti šiandien reikia visus. Net jei jums atrodo, kad tikrai nieko neskauda“, – sako gyduolės Vaivos Vekerotienės jau kelintą kartą į Lietuvą pakviestas mokytojas iš Vokietijos Piotras Elkunovičius. Šis pasaulyje pripažintas metodas užpatentuotas Vokietijoje.

Jokie virusai nebus baisūs, jei šaltymečiu pakoreguosite dienotvarkę, mitybą ir pomėgius. Štai keli ajurvedos patarimai sveikatai stiprinti.

Pagal ajurvedą kiekvienas produktas turi savo skonį (rasa), šildantį ar vėsinantį poveikį (virya) ir tam tikrą energiją, išsiskiriančią tą maistą suvirškinus (vipaka).

Daug kam sunku įsivaizduoti, o dar sunkiau susieti su realybe, tačiau stuburas yra be galo glaudžiai susijęs su vidiniu mūsų pasauliu, pasaulėjauta ir itin jautriai reaguoja į viduje įsiplieskiančias emocijas.

Kai visi aplink šniurkščioja ir čiaudi, verta atidžiau pasirūpinti savo nosimi.

Apie tai, kuria pasaulio kryptimi geriausia dėti galvą miegant, egzistuoja daugybė teorijų. Mes remsimės vastu - senoviniu, vedomis grįstu mokymu, patariančiu, kaip įsirengti harmoningus namus.

Dažnas šiuolaikinis aktyviai gyvenantis žmogus skundžiasi anemija. Ši liga prasideda, kai kraujyje sumažėja hemoglobino. Ajurveda anemiją vadina pandu.

Ar ilgų distancijų bėgimas ir joga dera tarpusavyje? Vieni mano, jog tai – du skirtingi pasauliai. Kiti tikina, kad šios dvi veiklos puikiai dera. Ieškodami atsakymo apie bėgimo ir jogos suderinamumą kalbamės su bėgiojančia jogos studijos „Buddha on Bike“ vadove Lina Lila.

Ką valgyti per karščius, kad savijauta būtų puiki? Pasidomėkime, ką šiuo klausimu sako ajurvedos žinovai.

Vienas iš dažniausiai ajurvedos rekomenduojamų augalinių preparatų garsėja gebėjimu prisitaikyti prie organizmo poreikių. Jei reikia, gali stimuliuoti vangiau veikiančius organus arba normalizuoti pernelyg aktyvias organizmo funkcijas.

Dažniausiai akcentuojama tai, kad saulė kenkia mūsų regėjimui, tad saulėtomis dienomis einant į lauką, akis būtina pridengti nuo jos spindulių saugančiais akiniais. Tačiau egzistuoja ir alternatyvi nuomonė – saulė akis gydo.

Pastaruoju metu vis daugiau kalbama apie tai, jog derėtų vengti vartoti pieną, nes dėl jo organizme kaupiasi gleivės ir kyla įvairių ligų. Tačiau senosios indų medicinos sistemos požiūris į šį produktą kitoks.

Vienas iškiliausių mūsų tautos sveikuolių, filosofas bei rašytojas Vydūnas (tikroji pavardė Vilhelmas Storosta) apie sveiką gyvensena rašė ne teoriškai. Viskas, ką jis patarė kitiems, pagrįsta asmenine patirtimi.

Lietuvoje viešintis ajurvedos gydytojas teigia, jog tik 10 proc. energijos gauname iš maisto.

Ajurvedoje liaupsinama trifala (TRIPHALA) – kone stebuklingas, amžių patikrintas vaistažolių mišinys, kurį sudaro trys augalai: indiškasis agrastas, karpotasis viršūklis ir plaukuotasis viršūklis.

Kiekviena esame ypatinga, individuali ir turime klausyti, ką sako mūsų kūnas, o ne reklaminės akcijos. Ajurveda siūlo grožį puoselėti pagal došas.

Anot ajurvedos, sveikata yra pusiausvyra tarp gyvenimo būdo ir aplinkos, harmonija su pasauliu.

Ajurvedinis gydymas yra švelnus – svarbu sudaryti sąlygas organizmui pačiam valytis, o badauti dėl to tikrai nereikia!

Kaip byloja istorija, ciberžolė Indijoje sukultūrinta dar priešistoriniais laikais. Šioje šalyje iš pradžių šis augalas buvo labiau žinomas kaip geltonas pigmentas, tik vėliau imta pastebėti teigiamą jo poveikį sveikatai.

Džihva Dhauti. Taip jogai vadina liežuvio valymo procedūrą. Pasak jų, kasdienis liežuvio valymo ritualas padeda pašalinti per naktį susikaupusias bakterijas ir toksinus. Burnos kvapas tampa gaivus, suaktyvėja skonio receptoriai. Be to, valant bei masažuojant liežuvį pagerėja ir vidaus organų veikla.