Natūralios žvakės – namų jaukumui

© Joga ir ajurveda. 

Dėl pandemijos šiandien kaip niekada patiriame daug streso, nuovargio ir nepasitenkinimo. Štai kodėl svarbu namuose sukurti ypatingą jaukumą. Tai viena iš priežasčių, kodėl žvakės ir smilkalai tapo mėgstamiausiomis atpalaiduojantį poveikį teikiančiomis namų interjero detalėmis. 

 

Viskas būtų gerai, jei tik jas rinktumės kuo natūralesnes. Antraip terapiją atstojantis žvakių ar smilkalų deginimas vakarais ilgainiui gali tapti greičiau kenksmingu nei atpalaiduojančiu ritualu. Degindami jau pamėgtų kvapų žvakes ar smilkalus retai pasidomime, iš kokių medžiagų jos pagamintos, o dėl galvos skausmų kaltiname stresą bei įtampą. Todėl rinkdamiesi žvakes namams dėmesį atkreipkite į tris dalykus: iš ko pagamintos žvakės ir dagtis bei kokios medžiagos naudojamos išgauti kvapams.

Šiuo metu parduotuvėse dažniausiai rasime parafininių žvakių. Parafininis vaškas gaminamas iš naftos, jį deginant į aplinką išsiskiria toksiškų benzolo ir toluolo cheminių medžiagų, kurios priskiriamos kancerogenams. Tai reiškia, kad tokios žvakės kvapas prilygsta pasyviam rūkymui. Jei ilgainiui deginant žvakę jums paskausta galvą arba pastebite, kad žvakė apjuodina lubas ar kitus virš jos esančius paviršius, galite neabejoti, jog ji pagaminta iš parafino.

Kita svarbi žvakės dalis – dagtis. Anksčiau gaminant žvakes buvo populiaru įdėti ir ploną švino siūlelį, kuris palengvindavo žvakių gamybos procesą ir dagtį stabiliai išlaikydavo centrinėje žvakės dalyje net ir nesustingus vaškui. Mokslininkams nustačius, jog degantis švinas išskiria sveikatai kenksmingas mikrodetales šio metalo naudojimas Jungtinėse Amerikos valstijose buvo uždraustas. Metalinių šerdžių vengia ir Europos Sąjungos gamintojai, tačiau žvakių su tokiais dagčiais vis dar galima aptikti trečiųjų pasaulio šalių produkcijoje. Deja, nėra įstatymo kuris reikalautų nurodyti dagčio sudėtį, todėl svarbu prekes rinktis iš patikimų tiekėjų, kurie patys nurodo, kokias medžiagas naudoja.

Trečioji ypač svarbi žvakės sudedamoji dalis – kvapioji medžiaga. Skirtingi aromatai gali būti išgaunami sintetinėmis arba natūraliomis medžiagomis, tačiau viena priemonė nėra geresnė už kitą. Svarbu paminėti, kad kai kurie sintetiniai dirbtiniai kvapai yra visiškai nekenksmingi, o kai kurie natūralūs, atvirkščiai, gali išskirti kenksmingų medžiagų. Kartais natūralios medžiagos gali alergizuoti, o to paties kvapo sintetinės – nesukelti jokių nepatogumų. Galimi alergenai dažniausiai yra surašomi ir užklijuojami ant etiketės prie žvakės, todėl kiekvienas turėtų atkreipti dėmesį, kurios iš kvapiųjų medžiagų gali pakenkti, o kurios ne.

Taigi,  iš pažiūros nekaltas ritualas – žvakių deginimas, ilgainiui gali būti viena pagrindinių prastos savijautos priežasčių. Kenksmingų chemikalų turinčios žvakės gali išprovokuoti įvairius negalavimus nuo galvos skausmo, svaigimo ir alerginių reakcijų iki astmos priepuolių, kvėpavimo takų infekcijų ar net vėžio. Žvakės kenkia ne tik žmonėms, bet ir aplinkai, jos kartu su kitais namų gaivikliais priskiriamos prie vienų labiausiai orą teršiančių dalykų. Visai nebūtina atsisakyti malonių kasdienybės įpročių, svarbiausia – atsakingai atsirinkti produkciją ir pirmenybę teikti natūralioms bei gamtai draugiškoms žvakėms arba petiems tokią pasigaminti. Aplinkai draugiškos žvakės bus tos, kurios bazę sudaro sojų vaškas, naudojami mediniai arba iš medvilnės su linu dagčiai, o aromatą suteikia įvairūs eteriniai aliejai. Nepamirškite visuomet perskaityti etiketę su nurodytais alergenais – nors gamyboje naudojami natūralūs eteriniai aliejai, jie taip pat gali alergizuoti.  

Gaminame žvakes žingsnis po žingsnio

Ištirpinamas sojų vaškas (tirpimo temperatūra 60–65 °C), jis turi būti vos šiltas.

Atskirame indelyje sumaišomi pasirinkti eteriniai aliejai, pavyzdžiui, migdolų, mirtų ir rytietiškų prieskonių kvapai. 

Ištirpus vaškui į jį supilamas eterinių aliejų mišinys ir dar kartą viskas kruopščiai išmaišoma.

Tuomet vaškas supilstomas į stiklinius indelius ir ruošiami dagčiai.

Medinis dagtis įdedamas į metalinį laikiklį ir įkišamas į dar nesustingusį vašką.


Patiko straipsnis? Pasidalinkite: