Tėvystė pagal ajurvedą

© Joga ir ajurveda.  Nuotrauka: © Adobe Stock


Vaikai turi nepakartojamą sugebėjimą paskatinti mus, tėvus, būti geresnius. Kiekvieną dieną jie apdovanoja meile, džiugesiu, tačiau atseikėja ir nemažai iššūkių. Nesvarbu, kiek atžalų auga šeimoje, su kiekvienu reikia elgtis skirtingai.
Atsižvelgiant į visus veiksnius, susijusius su vaiko individualumu, jo amžiumi ir skirtingais potyriais, nekyla abejonių, jog tėvystė yra nelengvas darbas. Mes tampame jų mokytojais, maitintojais, gynėjais, draugais, vairuotojais, psichologais, patarėjais, treneriais ir net gydytojais... Tokia atsakomybė įpareigoja. Esą kažką praleidus, nespėjus, vaikas nueis vėjais, sugadinsime jam gyvenimą ir pasmerksime nesėkmėms. Auklėjimas pavirsta mūšio lauku, iš tiesų dangstant savo paties baimes, nepasitikėjimą. Manome, kad žinome geriau už patį vaiką, ko jis nori, kaip jaučiasi, kada turi būti laimingas. Per atžalas projektuojame savo senas svajones ar susikurtą idealą, kas mus tenkintų. Bet vaikų negimdome sau, kad turėtume mažesnes kopijas. Jie yra atviri pasauliui ir anksčiau ar vėliau išsiruoš jo tyrinėti. Jei linkime, kad vaikai drąsiai skirstų iš lizdo, nebijotų nei aukštai kilti, nei žemai pulti, turime patys užsiauginti sparnus. Užuot svajoję, kaip užauginti atžalas gerais žmonėmis, dorais piliečiais, savo srities profesionalais, visų pirma auklėkime patys save.

Pasak ajurvedos, norėdami, kad vaikai augtų, turime patys nuo jų neatsilikti. Jie mokosi ne iš kalbų, o stebėdami suaugusiųjų elgesį, bendravimą, emocijas. Raginimas skaityti daugiau knygų bus tuščias burnos aušinimas, jei patys neskirsime laiko savišvietai. Priekaištai mažiau žaisti telefonu – beverčiai, jei nepaleisime iš rankų mobiliųjų aparatų. Sveikos mitybos įpročiai taip pat nesusiformuos be teigiamo tėvų pavyzdžio. Mūsų tikslas – padėti augti ir atskleisti geriausias atžalų charakterio savybes, įgimtus gabumus, sudarant tam palankias sąlygas, be prievartos ir smurto. Sąmoninga tėvystė paremta meile ir tikėjimu, kad vaikai savaime yra nuostabūs kūriniai, be lūkesčių perauklėti ar kitaip pakeisti pagal save ar net visuomenės normas. Šeimą sudaro labai skirtingos ir unikalios asmenybės, tačiau nėra nei vienos svarbesnės už kitas. Ajurveda siūlo daug įvairių įrankių, kurie praverčia iriantis per gyvenimą, ir tėvystės iššūkiai nėra išimtis. Došos padeda pažinti ne tik save, bet ir artimąjį, net patį mažiausią, neteisiant ir nesistengiant prieštarauti jo prigimčiai. 

 

Kapha došos vaikai 

Tai – prigimtinė vaikystės doša, kurią lemia vandens ir žemės elementai. Kapha vaikai dažniausiai būna tvirto kūno sudėjimo, pasižymi stipriu imunitetu, rečiau serga. Jie mėgsta pavalgyti, todėl būtina sekti mitybą, riboti saldumynų kiekį. Šie vaikai yra rūpestingi ir kantrūs. Jie bus pirmieji, kurie apkabins nuliūdusį draugą ir paglostys priklydusį kačiuką. Nepažįstamoje aplinkoje mažieji būna šiek tiek drovūs. Vaikai iš prigimties yra lėtesni, ne tokie fiziškai aktyvūs, todėl jiems būtina pasiūlyti aktyvios veiklos. Sportas lauke reikalingas pusiausvyrai ugdyti. Kapha došos vaikus galima prikalbinti eiti į lauką, paprašius pagalbos darže ar sode. Anot ajurvedos, šie mažieji apdovanoti gražiu balsu, todėl dainavimas gali tapti vienu iš jų saviraiškos būdų. Svarbiausia ugdyti talentą nuo mažų dienų. Mokykloje šiems vaikams reikia laiko, norint išmokti naujų dalykų, tačiau tai, ką įsideda į galvą, jie ilgai nepamiršta. Lengviau išmoksta, jei teorinės žinios papildomos praktika. Dažniausiai būna labai ištikimi draugai ir myli savo bičiulius, taip pat jie yra labai jautrūs, todėl lengva užgauti jausmus. Išsibalansavus prigimtiniams elementams, kapha došos vaikai tampa labai užsispyrę, sunkiai sukalbami. Įsivaizduokite šią došą kaip minkštą molio ir vandens mišinį, kuris sudžiūvęs gali pavirsti į kietą akmenį ar net sutrupėti. Tėveliams ir mokytojams rekomenduojama apsišarvuoti kantrybe, dirbti nuosekliai ir nepasiduoti, nors rezultatų tektų palūkėti.

Maistas. Venkite perdirbtų, konservuotų maisto produktų, pieno ir jo gaminių, saldumynų. Vaikams patinka aštrūs ir rūgštūs skoniai, todėl valgį pagardinkite česnakais, ruoškite ridikėlių salotas, pasiūlykite arbatos su imbieru. Rekomenduojama mažiau valgyti raudonos mėsos ir riebaus maisto.

Kvapai. Kasdienis sausas kūno masažas skatina šių vaikų kraujotaką ir pagerina savijautą. Masažams arba aromaterapijai tinka šilti, stimuliuojantys eukalipto, cinamono, gvazdikėlių ir mairūno aromatai.

Vaizdas ir spalvos. Šiuos vaikus teigiamai veikia ryškios, aktyvios spalvos, kurios suteikia energijos, pavyzdžiui, raudona, oranžinė. Kapha došos atstovus nuramina fizinė veikla, todėl vaiko šukavimas, žaislų tvarkymas gali atvėsinti audringas emocijas.

Dienotvarkė. Skatinkite atžalos aktyvumą, rodydami asmeninį pavyzdį, o nepriekaištaudami dėl tinginystės. Kapha tipo vaikai natūraliai mieliau renkasi pagulinėti ant sofos, nei judėti ar imtis aktyvios veiklos. Atžalas reikėtų įtraukti į bendrą šeimos laisvalaikį (keliauti dviračiais, lankyti baseiną), kad sportas taptų įpročiu. 

 

Pita došos vaikai 

Šią došą valdo ugnis ir vanduo, o vaikai iš prigimties yra charizmatiški, judrūs ir atletiški. Jiems tinka įvairūs sporto užsiėmimai: plaukimas, krepšinis, futbolas, ledo ritulys. Pita vaikai nori būti geriausiais komandos nariais, o kad tai įrodytų, siekia užpildyti savo kambario lentynas taurėmis ir apdovanojimais. Turi įgimtų gebėjimų vadovauti, todėl kiti vaikai buriasi apie lyderį. Mėgsta iššūkius ir pasižymi aukštu intelektu. Neretai anksti išryškėja verslumo gyslelė. Kartais, jei šios došos vaikui pasiseka, jo konkurencinė dvasia persikelia ir į mokyklos suolą. Tuomet mokinys būna motyvuotas sunkiai dirbti, kad gautų gerą įvertinimą. Jis puikiai žino visus savo pažymius ir supranta, kada reikia pasistengti dėl tikslo. Mažieji garbėtroškos nori sulaukti tėvų, mokytojų pagyrimų. Pita vaikai dievina būti dėmesio centre, tačiau yra atsakingi ir pareigingi. Manoma, kad jie pasižymi gera regimąja atmintimi, mėgsta skaityti. Tėveliai turėtų paskatinti jų socialinių įgūdžių vystymąsi, mokyti, kaip kontroliuoti pyktį ir susitaikyti su pralaimėjimu. Šios došos vaikas gali būti mielas ir šiltas lyg namų židinys, tačiau, išmuštas iš pusiausvyros, jis pavirsta kunkuliuojančiu vulkanu ar visa deginančiu gaisru.

Maistas. Venkite aštraus ir karšto maisto. Pasiūlykite švelnaus skonio, vandeningų produktų, kurie turėtų prigesinti dominuojančią pitos ugnį. Tai agurkai, arbūzai, avokadai, obuoliai. Vaikų apetitas gali būti labai nepastovus, todėl nieko keisto, jei susierzinę, pervargę jie atsisako valgyti.

Kvapai. Šio prigimtinio tipo atstovai atsipalaiduoja, į odą įtrynus kokoso aliejaus. Aplinkoje paskleiskite raminančio poveikio levandų, santalo, jazminų eterinių aliejų aromatą.

Vaizdas ir spalvos. Pita tipo vaikams labiausiai tinka vėsios, ramios spalvos, pavyzdžiui, žalia, mėlyna ar net sidabrinė, taip pat pastelinė paletė. Į tai rekomenduojama atsižvelgti, įrengiant vaiko kambarį, perkant drabužėlius. Šios došos atstovams reikia erdvės, todėl venkite perkrauto interjero.

Dienotvarkė. Šiam vaikui svarbu planuoti, kontroliuoti, stebėti savo užimtumą, todėl jo kambaryje pakabinkite pamokų ir būrelių tvarkaraštį, namų ruošos planą, kalendorių, laikrodį. Nusiraminti padės meditacija, kurios vaikai gali išmokti nuo 6–7 m. amžiaus. Neskatinkite ir taip įgimtos savybės konkuruoti.

 

Vata tipo vaikai 

Tai – mažieji svajokliai, kurie didžiąją dienos dalį galėtų praleisti piešdami, lipdydami, konstruodami. Šie vaikai turi puikia vaizduotę, yra gabūs. Aktyviai domisi aplinka, todėl užduoda daug klausimų. Bendraamžiai kartais juos laiko keistuoliais. Vata tipo vaikai nėra fiziškai stiprūs. Nepaisant ūgio, jie beveik visada atrodo liesi. Apetitas gali būti įvairus, tačiau neatsižvelgiant į maisto kiekį, jie nepriauga daug svorio. Mokinukai nesunkiai išmoksta naujų dalykų, tačiau taip pat greitai viską pamiršta. Mažieji yra geri klausytojai, jiems lengviau mokytis iš audioknygų. Labiausiai tinka įvairių mokymosi metodų derinys, kai jie gali paliesti, pamatyti ir patirti. Vaikai yra labai kūrybingi, todėl noriai dalyvauja ugdymo įstaigų šventėse, spektakliuose. Mėgsta juokinti draugus.

Vata – lengviausias oro ir eterio elementas, kurį lengva išbalansuoti. Fiziškai tai pasireiškia kaip kosulys, nosies užgulimas, sausa oda, netaisyklinga kūno laikysena, miego sutrikimai, pilvo pūtimas ar vidurių užkietėjimas. Anot ajurvedos specialistų, būtent tarp šio tipo vaikų yra daugiausia sergančių atopiniu dermatitu. 

Maistas. Vata došos mažylį maitinkite sočiu maistu. Racione neturėtų trūkti daržovių (į sriubas, troškinius nepagailėkite įdėti šakniavaisių), vaisių, sveikų augalinių riebalų. Valgį tinka gardinti muskatu, kardamonu, cinamonu. Ramybės jausmą grąžina saldus skonis, todėl vyresniems nei 3 m. amžiaus ir nealergiškiems vaikams galima pasiūlyti šiek tiek medaus.

Kvapai. Ramina masažai, naudojant šiltus, saldaus ir rūgštaus kvapo (vanilės, apelsinų) aliejus. Vaiko jutiminė temperatūra gali šiek tiek skirtis nuo kitų šeimos narių, todėl pasiūlykite apsigobti minkštu pledu, prisiglausti prie pliušinio žaisliuko.

Vaizdas ir spalvos. Vaiko aplinkoje turėtų vyrauti ramios, švelnios ir, pastelinės spalvos. Iš tokios paletės rekomenduojama rinktis kambario sienų dažus ar tapetus, drabužius, patalynės užvalkalus.

Garsai. Pasiūlykite vaikui pasiklausyti tylios, ramios, lyrinės muzikos, tačiau venkite staigių, ūmių akordų.

Dienotvarkė. Tai pats paprasčiausias būdas užtikrinti gerą vata došos vaiko savijautą. Net savaitgaliais stenkitės laikytis įprasto miego ir maitinimosi režimo. Užtikrinkite ramią namų aplinką.

 

Patiko straipsnis? Pasidalinkite: