5 Tibeto pratimai – jaunystės ir jėgų šaltinis

© Joga ir ajurveda.  Nuotrauka: © Joga ir ajurveda

Sakoma, jog Tibeto vienuoliai šiuos pratimus daugelį metų saugojo kaip paslaptį atokiame vienuolyje, kad, atėjus tinkamam metui, galėtų perduoti pasauliui. Dabar juos praktikuoja tūkstančiai žmonių visame pasaulyje ir džiaugiasi teigiamu poveikiu: daugelis tapo žvalesni, jaunesni, kitiems pavyko įveikti įvairias ligas, antsvorį, pagerinti atmintį. 

Apie 5 Tibeto pratimus plačioji visuomenė sužinojo iš Peterio Kelderio knygos „Senovinė jaunystės fontano paslaptis“. Pasak autoriaus, šiuos penkis pratimus atokaus Tibeto vienuolyno gyventojai praktikavo šimtus metų ir netgi sulaukę garbaus amžiaus atrodė tokie stiprūs, energingi ir jaunatviški, tarsi laikas juos būtų aplenkęs. Knygoje pasakojama istorija apie britų armijos karininką Colonelį Bradfordą. Lankydamasis Indijoje jis išgirdo pasakojimą apie grupę Tibeto vienuolių, kurie saugo amžinos jaunystės paslaptį, ir nutarė nukeliavęs į  į Tibetą ją sužinoti. Kai po ketverių metų grįžo, karininką vargiai buvo galima atpažinti. Pagyvenęs, energiją praradęs vyras tapo energingas, o ir atrodė gerokai jauniau. Dalindamasis savo patirtimi C. Bradfordas papasakojo apie Tibeto vienuolių jam atskleistas žinias. Apie tai, kad žmogaus kūne esama septynių galingų energijos centrų, kuriuos Indijoje dar vadina čakromis. Kol šie centrai sukasi dideliu greičiu, jie generuoja gyvybės energiją ir nenutrūkstama jos tėkmė padeda žmogui išlikti sveikam, energingam ir jaunam. Tačiau kai tik šie centrai sulėtėja, energijos tiekimas ima trikti, ji negali laisvai cirkuliuoti kūne ir patirdamas šios universalios gyvybės energijos stygių žmogus pradeda sirgti ir senti. Šią paslaptį atskleidusių vienuolių teigimu, jų praktikuojami 5 pratimai yra greičiausias būdas atkurti sveiką energinių centrų energijos tėkmę. Tereikia kasdien šiuos pratimus daryti. Teigiama, jog poveikis dar sustiprės, jei pratimus derinsite su kvėpavimu. 

Naudingi patarimai

     5 Tibeto pratimus geriausia daryti ryte saulei tekant, tada jie duoda ypač gerų rezultatų. Tačiau tinka atlikti ir vėlesnį rytmetį ar kitu metu. 

  Nors iš pirmo žvilgsnio šie pratimai atrodo lyg ir nelabai sudėtingi, iš tiesų tai galinga energinė technika. Todėl nepersitempkite, ypač jei esate silpnesnės sveikatos, nepratę prie fizinio krūvio. Jie turite kokių rimtų negalavimų, prieš darydami pratimus, pasikonsultuokite su gydytoju. 

   Prie 5 Tibeto pratimų geriausia pratintis pamažu. Pradėkite atlikdami juos vos po vieną kartą. Paskui visą pirmąją savaitę kasdien darykite po tris kartus. Tada kas savaitę pratimų skaičių didinkite, kol pavyks be vargo padaryti visą kompleksą – kiekvieną pratimą po 21 kartą.

 

Na, o dabar pats metas pereiti prie paslaptingųjų pratimų. Išbandykite ir pajuskite jų galią!

Pirmas pratimas

 Atsistokite tiesiai. Stuburas visiškai tiesus, nesikūprinkite. Įsivaizduokite, kad esate tiesūs it styga. Tik pernelyg neįtempkite kūno. Turite jaustis laisvai. 

     Kojos klubų plotyje, pėdos lygiagrečiai, keliai truputį sulenkti. 

     Įkvėpdami lėtai ir laisvai, ištieskite į šonus rankas. Delnus nukreipkite į grindis. 

     Vidiniu žvilgsniu perbėkite per rankas iki pat pirštų galiukų. Pajuskite, kaip jos tiesiasi kuo toliau, galbūt netgi tampa pernelyg ilgos. Įsivaizduokite, kaip atsiveria krūtinės ląsta, kaip kvėpuojant ji tarsi plečiasi iš vidaus. 

     Žvilgsnį nukreipkite tiesiai į priekį – prieš akis įsivaizduokite tašką, kurį reikia sekti. Pradėkite suktis pagal laikrodžio rodyklę. Sukimosi tempą pasirinkite individualų. 

     Pirmąsias savaites geriau suktis iš lėto, kad neapsvaigtų galva, nepasidarytų bloga. Apsisukimų skaičių, kaip minėta, didinkite pamažu – pradėkite nuo 3 kartų. Sukdamiesi pasistenkite nepamesti iš akių įsivaizduojamo taško. 

     Nustoję suktis rankas nuleiskite prie šlaunų. Tris kartus giliai įkvėpkite ir iškvėpkite. 

Antras pratimas

     Pasitieskite jogos kilimėlį ar kitą minkštesnį patiesalą, kad atlikdami pratimą jaustumėtės patogiai. 

     Atsigulkite ant kilimėlio ir visiškai išsitieskite. 

     Rankas ištieskite lygiagrečiai kūnui, delnus nukreipkite į žemę. 

     Truputį pagulėkite stebėdami savo kvėpavimą. Iškvėpkite. Įkvėpdami pakelkite galvą. Smakrą kuo labiau spauskite prie krūtinės. 

     Įtempkite nugaros ir pilvo preso raumenis, kartu kelkite į viršų kojas. Idealiu atveju jos turėtų būti tiesios. Tačiau jei iškart nepavyks, nesijaudinkite. Jei praktikuositės, ilgainiui tai pavyks natūraliai. Na, o iš pradžių bent jau stenkitės kojas išlaikyti pagal galimybes kuo tiesesnes. Jei sunku jas kelti, iš pradžių pratimą galite daryti sau padėdami – rankas pasidėję po sėdmenimis. 

     Keldami kojas, įtempkite visus kūno raumenis. Užfiksuokite šį veiksmą. 

     Iškvėpdami vienu metu nuleiskite ant žemės galvą ir kojas. Leisdami žemyn kojas, taip pat nepamirškite jas išlaikyti kuo tiesesnes. 

     Atpalaiduokite kūną ir pagulėkite kelias akimirkas sutelkę dėmesį į kvėpavimą. 

 Trečias pratimas

     Atsiklaupkite ant kelių. Keliai klubų plotyje, kojų pirštai užlenkti, kūnas tiesus. 

     Susitelkite kelias akimirkas į laisvą kvėpavimą. Iškvėpdami galvą kuo labiau lenkite link kūno, smakrą prispauskite prie krūtinės. 

     Įkvėpdami vėl atsitieksite. Rankomis įsiremkite į klubus ir lėtai (jokiu būdu negalima daryti staigaus judesio!) loškitės atgal. 

     Kad nekiltų pavojaus nugarai, įtempkite sėdmenis. Loštis pradėkite ne nuo juosmens, o nuo krūtinės ląstos, šiek tiek praverkite burną. 

  Drauge su lėtu giliu iškvėpimu lėtai grįžkite atgal į tpradinę poziciją. Rankas nuleiskite, kūną atpalaiduokite. Susitelkite į laisvą kvėpavimą.

Ketvirtas pratimas

     Atsisėskite ant kilimėlio (svarbu, kad jis nebūtų slidus). Kojos ištiestos, kūnas tiesus. 

     Delnais iš šonų įsiremkite į žemę. Kelias akimirkas pabūkite susitelkę į kvėpavimą. 

     Įtempkite sprandą ir sulig iškvėpimu nuleiskite prie krūtinės smakrą.

     Įkvėpdami kelkite aukštyn dubenis. Kai pakelsite, atsargiai atloškite galvą. Atpalaiduokite žandikaulius, burną kiek praverkite. Įtempkite visus kūno raumenis.

     Rankas laikykite ištiestas, delnai remiasi į grindis.

     Idealiu atveju turėtumėte išsilenkti taip, kad šlaunys, plaštakos ir pėdos sudarytų tiesią lygiagrečią liniją. Užfiksuokite šią poziciją.

     Iškvėpdami grįžkite į pradinę sėdimąją padėtį.  

     Atsigulkite ant kilimėlio, atpalaiduokite visą kūną ir susitelkite į laisvą kvėpavimą.

Penktas pratimas

 Atsigulkite ant kilimėlio ant pilvo, jį tvirtai priglauskite prie žemės. Kojų pirštus užlenkite. Kelias akimirkas susitelkite į kvėpavimą. 

     Delnus krūtinės aukštyje atremkite į žemę. 

  Smakrą pritraukite prie krūtinės. Su iškvėpimu iš lėto į viršų kelkite viršutinę kūno dalį (taip pat, kaip jogoje daroma Kobros asana). Įtempkite sėdmenis. 

     Išsitempę galvą atloškite, burną kiek praverkite. Kojas ir rankas išlaikykite tiesias.

     Įkvėpdami kelkite aukštyn dubenį, tarsi demonstruodami apverstą V raidę.

   Kiek galite ištempkite kūną. Kojos ir rankos turi išlikti tiesios. Kulnai idealiu atveju – priglausti prie žemės. Jei nepavyksta, nieko tokio – kulnus nuleiskite tiek, kiek pajėgiate. 

     Iš lėto nusileiskite ir vėl atsigulkite ant pilvo. Galvą pasukite į šoną, ranką sulenkite ir prie jos pritraukite sulenktą tos pačios pusės kelį. Atsipalaiduokite ir pagulėkite susitelkę į laisvą kvėpavimą. 

     Štai energinė ryto mankšta ir baigta. Po jos su nauja energija ir įkvėpimu galite pradėti naują dieną. Stebėkite, kokį poveikį jums daro šie pratimai, kaip juos atliekant keičiasi jūsų kūnas, dvasinė būsena. 

P. S. Egzistuoja ir šeštas, slaptasis, pratimas. Pasak P. Kelderio, jis skirtas įvaldyti seksualinę energiją ir išmokti ją deramai kontroliuoti. Tačiau prieš pradedant jį praktikuoti, rekomenduojama pirmiausia gerai įvaldyti pagrindinį 5 pratimų kompleksą. 


Skaitykite leidinyje: "Joga ir ajurveda" 

Patiko straipsnis? Pasidalinkite: