Sveikatinamės

Ko moko sveikatos guru (5 PATARIMAI) 🍊

© Joga ir ajurveda.  Nuotrauka: © Joga ir ajurveda

Nusivylę tradicine medicina daugelis pagalbos kreipiasi į alternatyviosios medicinos atstovus. Sveikatos tuomet ieškoma žolelėse, prisimenamas aktyvus gyvenimo būdas, daugiau dėmesio skiriama mitybai. 

 

Alternatyviosios medicinos ekspertas Josephas M. Mercola

Daktaras J. M. Mercola yra visame pasaulyje garsus alternatyviosios medicinos žinovas. Jis išpopuliarėjo 1997-aisias, įkūręs interneto svetainę mercola.com. Joje teikiama informacija, kaip paprasčiausiais būdais, be tradicinės medicinos metodų būti sveikiems. Gydytojas teigia norįs ne tik gydyti žmones, bet ir supažindinti juos su verslo, valdžios bei žiniasklaidos manipuliacijomis sveikatos tema. Pristatome pačius naudingiausius ir įdomiausius alternatyviosios medicinos eksperto J. M. Mercolos patarimus.  

·      Išsimiegokite. Kokybiškas miegas, anot gydytojo, yra daug svarbesnis nei sportas ir sveika mityba kartu sudėjus. Prastas poilsis naktį lemia daugybę sveikatos problemų, įskaitant trumpalaikį atminties praradimą, elgesio sutrikimus, svorio padidėjimą, cukrinį diabetą, širdies ligas ir vėžį. Visi žinome, kad miegoti reikia 7–8 val. Vis dėlto J. M. Mercola teigia, kad miego poreikis yra labai individualus dalykas ir skiriasi priklausomai nuo asmens sveikatos būklės ir patiriamo streso lygio. „Jei rytą sunku atsikelti, dieną jaučiatės mieguistas, jums tikriausiai trūksta miego. Pasistenkite išsimiegoti“, – tikina gydytojas.

·   Vaikščiokite basomis. „Ar žinote, kad sveikatos galima pasisemti iš žemės?“ – klausia daktaras. Anot jo, vaikštant basomis, neautralizuojami laisvieji radikalai, skystėja kraujas (tai labai svarbu širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems žmonėms), spartėja audinių atsinaujinimo procesai ir mažėja raumenų skausmai. Ideali vieta vaikščioti basomis yra paplūdimys, nes jūros vanduo yra puikus žemės energijos laidininkas. Taip pat tinka žolė, ypač padengta rasa.

·     Venkite toksinų. Anot J. M. Mercolos, neįmanoma apsisaugoti nuo visų toksinų, bet būrina žinoti pagrindinius jų šaltinius. Svarbiausia kuo daugiau kenksmingų medžiagų pašalinti iš savo aplinkos. „Daugiausia žalingų medžiagų slepiasi buities chemijoje, higienos produktuose, oro gaivikliuose, plastikiniuose induose ir pan.“, – primena sveikos gyvensenos šalininkas. 

·    Valdykite stresą. Tyrimais nustatyta, kad nuolat juntamas nerimas sukelia daugybę sveikatos problemų, įskaitant fizinį skausmą, lėtinius uždegimus, nusilpusią imuninę sistemą, padidėjusį kraujospūdį, vėžį ir kt. J. M. Mercolos teigimu, net konservatyvūs medikai tikina, kad 85 proc. visų ligų susiję su emocine būsena. „Žinoma, streso neišvengsime, bet jį suvaldyti tikrai įmanoma. Pravartu išmokti medituoti, reikia gerai išsimiegoti, galima išmėginti akupunktūrą ir pan.“, – moko alternatyviosios medicinos ekspertas.

·     Atsargiai vartokite vaistus. Nustatyta, kad cheminiai vaistai JAV sukelia daugiau nei 125 tūkst. mirčių per metus, net kai vartojami taip, kaip nurodė gydytojas. Tai neturėtų stebinti – juk ant kiekvieno vaisto aprašo išvardytos kelios dešimtys galimų šalutinio poveikio rūšių. Įrodyta, kad patys pavojingiausi yra analgetikai, raminamieji, migdomieji, vaistai nuo širdies ir kraujagyslių ligų, antidepresantai, miorelaksantai, antikoaguliantai ir kt.

 

Asmeninė trenerė Jillian Michaels

J. Michaels JAV veda populiarias svorio metimo laidas. Tačiau asmeninės trenerės iš Los Andželo karjera sveikatos ir mitybos srityje prasidėjo gerokai anksčiau. Pauaglystėje įveikusi antsvorį (1,52 m. 13-metė svėrė 79 kg), mergina nusprendė savo gyvenimą paskirti tokiems kaip ji. Šiandien sveikuolės sporto programą sudaro kikboksas, joga, pilatesas ir kitos treniruotės. J. Michaels skatina žmones džiaugtis kasdienybe ir gyventi aktyviai. Moteris pataria, kaip atsikratyti svorio ir neprarasti motyvacijos.

·     Turėkite planą. Mintis, kodėl metamas svoris, reikia surašyti ant lapo ir priklijuoti ant veidrodžio. Kaskart į jį pažvelgę, prisiminsite, kodėl lieknėjate. „Turite savęs paklausti, kodėl norite numesti svorio. Tai trumpalaikės priežastys, pavyzdžiui, vestuvės, jubiliejus ir pan.? Pasistenkite, kad jos taptų ilgalaikiais tikslais!“ – moko sveikuolė.

·    Matykite ne tik skaičius. Jillian teigimu, lieknėjantys žmonės dažniausiai susitelkia į svarstyklių rodmenis. Nors tai yra pagrindinis sunkaus darbo rezultatas, labai svarbu atkreipti dėmesį į pagerėjusią savijautą. „Turime išmokti džiaugtis ne tik lieknesniu liemeniu, siauresniais klubais, gražiau ant kūno gulančiai drabužiais, bet ir sklandesniu širdies darbu, apmalšusiais sąnarių skausmais ir pan.“, – pasakoja sportininkė.

·    Eikite mažais žingsneliais. „Pabandykite nustatyti nedidelius, įgyvendinamus tikslus. Pavyzdžiui, sportuoti ne trumpiau kaip 30 min. 3 kartus per savaitę, – moko asmeninė trenerė. – Kitą savaitę pridėkite 10 min. arba papildomą treniruočių dieną.“ Pasak Jillian, aiškus ir tikslus planas padeda neprarasti motyvacijos ir sklandžiai siekti tikslų.

·    Pasikliaukite asmeniniu treneriu. Sveiką gyvenseną propaguojanti moteris tikina, kad pradėti sportuoti geriausiai su asmeniniu treneriu. „Jis ne tik suteikia pasitikėjimo, bet ir paaiškina, kaip taisyklingai atlikti pratimus. Be to, tikrai nenorėsite praleisti nė vienos nepigiai kainuojančios treniruotės“, – patirtimi dalijasi sportininkė.

·      Pasirūpinkite sveikais užkandžiais. „Vos grįžusi iš prekybos centro, pasigaminu užkandžių. Salotų lapus, vaisius, daržoves nuplaunu ir nusausinu rankšluostiniu popieriumi – viską paruošiu taip, kad išalkus būtų po ranka, – pasakoja sveikuolė. – Rankinėje visada turiu mažų maišelių su ekologiškais migdolais ar vyšniniais pomidorais.“ Jillian tikina, kad iš anksto pasirūpinus užkandžiais daug lengviau skaičiuoti kalorijas ir išvengti nesveiko greitojo maisto.

·     Įgaukite energijos! „Nieko nėra blogiau už nuobodulį. Būtent tada daugelis pasukame prie šaldytuvo“, – teigia sportininkė. Jillian pasakoja, kad tingulį geriausiai išblaško dušas, tvarkymasis, 15 min. trukmės pasivaikščiojimas gryname ore, gera muzika ir kita aktyvi veikla.

 

Charizmatiškasis daktaras Mehmetas Ozas

Ne tik amerikiečiai, bet ir lietuviai žino, kas yra daktaras Ozas. Šis vienos populiariausių pasaulyje sveikatos laidų vedėjas žiūrovų simpatijas pelnė dėl šmaikštumo ir tiesumo. Vis dėlto, nors M. Ozas yra Harvardo ir Pensilvanijos universitetų absolventas, medicinos mokslų daktaras ir verslo magistras, Kolumbijos universiteto širdies chirurgijos profesorius, ne vienas abejoja jo profesionalumu. Tačiau akivaizdu, kad M. Ozui tai nė motais – jis drąsiai žeria patarimus, kaip sutrumpinti kelią sveikatos link.

·    Sportuokite į sveikatą. „Ligos ar traumos dažnai trukdo gyventi, bet didžiausias mūsų priešas yra silpnumas ir tingumas, – sako daktaras M. Ozas. Sunegalavęs mūsų organizmas atsigauna daug lėčiau, jeigu esame silpni.“ Specialistas pataria kiekvieną rytą bent 7 min. skirti mankštai ir per dieną nueiti ne mažiau nei 10 tūkst. žingsnių. Juos suskaičiuoti paprasta – į išmanųjį telefoną tereikia atsisiųsti specialią programėlę.

·     Papildykite vitamino D atsargas. Naujausi moksliniai tyrimai rodo, kad vadinamasis saulės vitaminas ne tik reguliuoja svorį, bet ir padeda organizmui pasisavinti kalcį, stiprina imuninę sistemą, mažina uždegimus ir net gali apsaugoti nuo kai kurių vėžio formų. Pasak daktaro, beveik 75 proc. amerikiečių stinga vitamino D. Geriausi jo šaltiniai yra lašišos, tunai ir skumbrės. Nedideli jo kiekiai yra žuvų ir jaučių kepenyse, sūryje ir kiaušinių tryniuose. Vis dėlto, gydytojo teigimu, svarbiausia nepamiršti pagrindinio šio vitamino tiekėjo – saulės.

·     Gerkite vandenį ir žaliąją arbatą. Seniai įrodyta, kad vanduo yra ne tik sveikatos bei energijos šaltinis, bet ir padeda numesti svorio. Anot daktaro, vanduo yra pigiausias ir geriausias energinis gėrimas. M. Ozas pataria nevengti ir žaliosios arbatos. Ji ne tik gerina sveikatą, bet ir spartina medžiagų apykaitą. Be to, joje yra katechinų, kurie apsaugo nuo širdies ligų ir net kai kurių vėžio formų. „Per dieną išgerkite kelis puodelius žaliosios arbatos ir gausite organizmui naudingų medžiagų“, – skatina gydytojas.

·      Desertus valgykite laiku. M. Ozas tikina, kad deserto atsisakyti nereikia. Svarbiausia žinoti, kada juo mėgautis. „Venkite saldumynų iš karto po valgio, nes cukrus sutrikdo maisto medžiagų įsisavinimą“, – sveikos gyvensenos moko specialistas. Geriausias laikas pasaldinti gyvenimą, anot jo, yra po valgio praėjus 2 val. Ką rinktis? Juodąjį šokoladą! „Kakavoje esantys flavonoliai gerina kraujotaką“, – sako M. Ozas.

·    Nepraleiskite pusryčių. „Praleidus pirmąjį dienos valgį rizika nutukti padidėja daugiau nei 4 kartus, – tikina daktaras. – Paprastai kalbant, negavęs maisto ryte, jūsų organizmas sulėtina medžiagų apykaitą, o vos pasisotinęs ima kaupti maisto medžiagas.“ Jeigu pusryčių nesinori, specialistas pataria kas rytą valgyti tą patį, pavyzdžiui, avižų košę, kad tai taptų tokiu pačiu įpročiu kaip išsivalyti dantis ar nusiskusti barzdą.


Skaitykite leidinyje: "Joga ir ajurveda" 


Patiko straipsnis? Pasidalinkite: