Visi galite būti laimingi!

© Joga ir ajurveda.  Nuotrauka: © Sunny Tank

Tarptautiniu bestseleriu tapusi klinikinio psichologo, intelektualo, akademiko, buvusio Harvardo, o dabar Toronto universiteto profesoriaus J. Petersono knyga „12 GYVENIMO TAISYKLIŲ: chaoso priešnuodis“ tapo kelrode žvaigžde milijonams skaitytojų, norinčių suprasti žmogiškąją prigimtį, šiuolaikinės visuomenės dėsnius ir atrasti gyvenimo tikslą. 

 

1. Stovėkite tiesiai, atlošę pečius

Mokslo įrodyta, kad žmonės, užimantys aukščiausias pozicijas visuomenėje, yra pasitikintys savimi, jaučiasi saugūs ir niekada nepasiduoda. Ne taip, kaip amžinai išsekę, nerimo kamuojami nelaimėliai, kurių vien vargų prislėgta išvaizda ir vidinė būsena lemia pralaimėjimus – išsigandęs bei susigūžęs individas suvokiamas kaip grėsmės nekeliantis varžovas. Tačiau viskas gali pasikeisti, jei tik... išsitiesite ir pakelsite galvą. Suvokę save kaip stiprų asmenį, prisiimdami atsakomybę už savo gyvenimą ir sąmoningai pakeitę kūno kalbą, sukursite laimėtojo įspūdį. Tiesūs pečiai bei pakelta galva ne tik daro įtaką savivokai, bet ir gali padėti palypėti laipteliu aukščiau. 

 

2. Draugaukite su žmonėmis, kurie jums linki gero

Išsirinkti tinkamą draugą – sunki užduotis jau vien todėl, kad bendravimo paskata neretai tampa siekis pagelbėti kitam asmeniui. Intencija lyg ir gera, jei ne keli „bet“. Ar tai darote ne todėl, kad norite paglostyti savo, misterio šaunuolio, savimeilę? Ar tikrai žinote, kad tas žmogus, kuriam esate nusiteikę padėti neva iš visos širdies, iš tiesų trokšta pokyčių, o ne nori mėgautis nihilisto vaidmeniu? O gal koncentruodamiesi į kitų sunkumus, bėgate nuo savųjų problemų? Tinkamai draugystei svarbu ne tik įvertinti žmogų, bet ir išsirinkti tobulėti skatinančius draugus. Lengviausias būdas tai padaryti –paklausti savęs, ar norėtumėte, jog sesuo, tėtis ar sūnus turėtų tokį draugą. 

 

3. Lyginkite save su tuo, koks buvote vakar, o ne su tuo, koks esate šiandien

Dėl žmonių gausos bei įvairovės ir koncentracijos didmiesčiuose pergalės jausmas yra beveik nepasiekiamas, nes akimirksniu būsite pralenkti. Klausimas – kam tada stengtis – sukelia prasmės trūkumą. Štai kodėl neverta savęs lyginti su kitais. Stenkitės suvokti, kad gyvenimas sudarytas iš daugelio dimensijų, iš kurių kiekvienoje galima siekti meistriškumo. O pradėti įmanoma ir nuo itin mažų pokyčių – užsibrėžkite, kad rytoj būsite bent šiek tiek geresni nei šiandien, siekite laimėjimo ne vien sau, bet ir kitiems. Kai progresas siejamas ne su išoriniu pasauliu, o su įgyvendinamais individualiais pasiekimais, laimės daugiau. 

 

4. Neleiskite vaikams daryti nieko, dėl ko jų nemėgtumėte

Tinkamas vaikų auklėjimas formuoja bendraamžių mylimą asmenybę, gebančią prisitaikyti visuomenėje. Todėl jūsų valia ir išmintis padės pamažu nubrėžti ribas, kurioms be griežtų draudimų vaikas ateityje noriai paklus, be to, šitaip pelnysite  ir kokybiškus santykius. Auklėdami atžalas dalykite apdovanojimus už geras pastangas, leiskite rėkiančiam vaikui pabūti vienam ir nusiraminti, išmokite toleruoti laikiną pyktį ar neapykantą, nesileiskite manipuliuojami ir nebijokite ašarų. Jos neatspindi kančios – viena dažniausių verkimo priežasčių yra pyktis. Beje, statistika byloja, jog dvimečiai yra dažniausiai smurtaujantys žmonės pasaulyje, o tai rodo, kad agresija yra įgimta. 

 

5. Prieš kritikuodamas pasaulį, susitvarkykite savo namus

Gyvenimas nėra lengvas ar teisingas, būties klausimai kamuoja visus. Susidūrus su neteisybe daugeliu atvejų apima nihilizmas ir neapykanta pasauliui, o ką patyrei pats, linki ir kitiems. Tačiau įmanomas ir priešingas scenarijus – skaudūs išgyvenimai dažnai išmoko empatijos. Būtent tai, o ne ieškojimas atpirkimo ožių ir kitų įsivaizduojamų priešų, veda į progresą. Taisyklė tokia: norint įvesti tvarką valstybėje iš pradžių reikia ją pasidaryti asmeniniame gyvenime ir mėginti elgtis teisingai. Tada pasaulis nebus toks žiaurus ir gyventi taps lengviau.

 

6. Siekite to, kas prasminga (o ne to, kas patogu)

Sistemingai siekiant tikslo bei veikiant pagal gerai apgalvotą planą prisiimama atsakomybė ne tik už dabartį, bet ir už ateitį. Būtent tai užtikrina stabilų ir prasmingą gyvenimą. Todėl visa tai, kas lengvai pasiekiama, gali sugriauti ilgalaikes pastangas dėl trumpalaikio pasitenkinimo, o dėl to, kas prasminga ir suteiks naudos ateityje, gali tekti paaukoti ranka pasiekiamą malonumą. Suvokti neretai pamirštamą savos prigimties svarbą padeda primityvi bebro analogija: jis stato ir stato užtvankas – tokia prigimtinė jo užduotis Žemėje – ir negalvoja, kad šiuo metu norėtų ilsėtis Meksikos paplūdimyje. 

 

7. Sakykite teisybę arba bent jau nemeluokite

Kalba mūsų gyvenime daro milžiniškus pokyčius. Ji – tobulas manipuliavimo įrankis, jei yra falsifikuota, vartojama tikslui pasiekti, tiesai pagražinti ar norint palikti geresnį įspūdį. Vis dėlto akivaizdu, jog melas nėra moraliai teisingas elgesys, o melo grandinė ilga ir smaugianti jus pačius. Atminkite, didelį melą sudaro mažesni melai, o šiuos – dar mažesni. Žmogui, kuris dažnai meluoja, neretai susidaro įspūdis, jog visas pasaulis yra kvailas, nes tiki vieno individo kurtu melu. Taip žmogus pajunta galįs gyventi be taisyklių. Tačiau tai negali tęstis ilgai, nes apgaulė anksčiau ar vėliau išaiškėja ir melagio gyvenimas būna pasmerktas žlugti.

 

8. Kalbėkite tiksliai

Pasaulis per daug sudėtingas ribotam mūsų suvokimui. Žmogiškieji limitai ypač pastebimi katastrofų akivaizdoje, o jų neretai galima išvengti pasitelkus kalbą. Kalbėkitės. Visada. Nes maži nepasitenkinimai ilgainiui virsta dideliais monstrais, kurie slepiasi po kilimu ir išlenda įgavę katastrofos pavidalą. Konfliktų vengimas santykius veda į rūką. Tylėdami aukojate ateities gerovę. Tuo tarpu tiksliai ir aiškiai įvardiję problemas, pabėgtumėte nuo kasdienybės chaoso.

 

9. Manykite, kad žmogus, kurio klausotės, gali žinoti tai, ko nežinote jūs. 

Atidžiai klausantis, neturint išankstinių nuostatų, galima sužinoti nuostabių dalykų, nes kalbantysis gali pasidalinti žiniomis, kurių stinga klausytojui. Kad taip ir būtų, kalbėdami neturite žūtbūt siekti pergalės ir įrodyti savo pranašumą, nes šis požiūris ne tik sumenkina asmenį, su kuriuo bendraujama, bet ir trukdo mokytis klausant. Aukščiausia pokalbio forma yra apibūdinama kaip abipusis tyrinėjimas – tokiuose pokalbiuose nėra nepaneigiamų pozicijų. Todėl mokykitės diskutuoti ne siekdami įrodyti savo pranašumą, o trokšdami kuo daugiau sužinoti bei priartėti prie tiesos.

 

10. Paglostykite gatvėje sutiktą katę

Arba šunį. Šio triuko esmė – įžvelgti gerąją būties pusę. Jei šis gebėjimas prarandamas – tuomet žmogus yra pasiklydęs, o kelią atgal rasti itin sunku. Taip, gali būti, kad tie, kuriuos norite paglostyti, išsigąs. Bet gal kaip tik nudžiugs ir netikėtas atsakas gali tapti mažu šviesos spindulėliu net ir blogiausią dieną. Išmokę atkreipti dėmesį, vėliau pastebėsite ir daugiau mažų džiaugsmo šaltinių, kad ir puodelį gardžios kavos, šokančią mergaitę gatvėje. Tai nebūtinai palengvina gyvenimą, tačiau gali bent šiek tiek pateisinti būtyje vyraujančias kančią bei neteisybę. 

Skaitykite leidinyje: "Joga ir ajurveda" 

Patiko straipsnis? Pasidalinkite: