Kakavos magija

© Joga ir ajurveda.  Nuotrauka: © Adobe Stock

Šiuo metu pasaulis kakavą atranda naujai. Unikalios jos savybės ne veltui aukštinamos nuo senų laikų, kai šis gėrimas buvo prieinamas tik aukščiausiam luomui. Tris lietuvius, „Ananda cacao“ kūrėjus, unikalios kakavos paieškos nuvedė net į Peru. Ten jie atrado archajinę ekologišką Criollokakavos rūšį, kurios pasaulyje likę vos 1 procentas. 

Pagarba tikrajai kakavai    

Kakava geriama jau daugiau kaip 5000 tūkstančiai metų. Ją dievinę majai tikėjo, kad dievai ir atsiuntė ją mėgautis. Gilias ritualines kakavos gėrimo tradicijas turėjo ir actekai: kariai ją gerdavo po pergalingų mūšių. Per ceremonijas kakavos masei paruošti buvo laikomasi tam tikrų standartų, ritualinės apeigos perduodamos iš kartos į kartą į kakavą žvelgiant su pagarba. Tikėta, kad kakavmedis – stebuklingas ir vertingas augalas, tinkantis ir vaistams, ir kaip valiuta. Kakavai buvo suteiktas oficialus pavadinimas „Theobroma“. Išvertus iš graikų kalbos tai reiškia „Dievų maistas“. 

Maistinių medžiagų šaltinis

Mažutėje kakavos pupelėje – didžiulė naudingų maistinių medžiagų koncentracija: magnio, geležies, omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių, flavonoidų, kurie gerina kraujotaką smegenyse, atmintį, didina dėmesingumą, kūrybiškumą, apsaugo organizmą nuo toksinų ir uždegimų, palaiko gerą širdies sveikatą ir energiją nedirgindama nervų sistemos. 

Metafiziniu lygmeniu tai viena iš priemonių susijungti su energine širdies erdve ir patirti bendrystę su aplinkiniais. Saviugdos užsiėmimų ir meditacijų metu kokybiška kakava gali padėti lengviau pasinerti į savo vidinius procesus ir rasti intuityvius atsakymus karjeros, asmeninio augimo srityse. Ne veltui sakoma, kad kai trūksta įkvėpimo kūrybai, pagelbės puodelis šiltos kakavos.

Nykstančios kakavos rūšies gamyba    

Aurimas, kurį laiką gyvenęs Peru ir pats išbandęs autentišką kakavos gamybos procesą, idėjomis pasidalijo su draugais Agneta ir Linu, kurie jau kurį laiką gilinosi į tikrosios kakavos gamybos subtilybes.Taip gimė bendra idėja Lietuvoje gaminti kakavą ir magiško gėrimo savybėmis dalytis su žmonėmis. Iššūkiais grįstas unikalios kakavos paieškų kelias nuvedė į Piuro miesto plantacijas, kur draugai atrado aukščiausios rūšies Criollo„Porcelana“. 

Aurimas pasakoja, kad jų gaminama kakava yra rečiausia ir brangiausia iš šios rūšies, jai užauginti reikia itin daug pastangų, bet skonis su niekuo nesulyginamas. „Mūsų kakava išties išskirtinė, archajinė, jos pasaulyje auginama vos 1 procentas. Ši rūšis ypač jautri parazitams, tad teko įdėti pastangų, kad surastume ekologišką, nepurškiamą. Džiaugiamės, kad mūsų pupelės auginamos tik ekologiškuose, etiškuose mažuose šeimos ūkiuose, jos fermentuojamos ir išdžiovinamos saulėje. Viską darome savo rankomis su meile, pagarba ir intencija. Kakavai išgauti nenaudojama aukšta temperatūra, o tai leidžia išsaugoti gerąsias kakavos savybes.“ 

Svarbu paminėti, jog kakavos ceremonijoms naudojama tik pirminė, gamtos energijos kupina kakava, o ne apdirbti jos milteliai. Peru ši Criollokakavos rūšis laikoma tinkamiausia ceremonijoms, ji turi daugiausiai gerųjų riebalų. 

Kakavos arbata ir pirmieji kakavos namai Lietuvoje   

„Ananda cacao“ vieninteliai Lietuvoje gamina kakavos arbatą. Ji ekologiška, be cukraus,  kofeino, dirbtinių kvapiųjų medžiagų, natūraliai saldi, dangiško šokolado skonio bei aromato, turinti gausybę antioksidantų ir flavonoidų, kurie mažina kraujospūdį ir gerina nuotaiką. Subtilaus stimuliuojančio poveikio tokia arbata yra puiki natūrali šokolado ar kavos alternatyva. 

„Meilė kakavai mus įkvėpė įkurti pirmuosius Lietuvoje kakavos namus. Čia vyksta daugybė įdomių veiklų, kurios skatina žmogų domėtis gamta, saviugda. Mes nežadame sustoti, mintyse jau kuriame gydančio šokolado gamybos idėjas“, – ateities planais dalijasi Agneta.

Ar žinote, kad

Kakavoje yra anandamido, kitaip dar vadinamo „palaimos molekule“. Todėl kai jaučiame stresą, norisi šokolado. Kakavos gėrimas pakylėja jausmus, skatina atjautą ir meilę – išgurkšnojęs puodelį tikrai pasijunti geresnis. 


 

Patiko straipsnis? Pasidalinkite: