Domimės

Kada valgyti, o kada miegoti

© Joga ir ajurveda. 

Prieš tūkstantmečius šventraščiuose suguldytas ajurvedos mokslas turi griežtas dienos ritmo taisykles. Jų laikytis nelengva, bet verta – uolieji už tvirtą valią bus apdovanoti puikia savijauta. 

 

Vedose rašoma, kad sveikatos pagrindas – miegas, sveika mityba ir jausmų kontrolė. Visa tai taip stipriai tarpusavy susiję, kad apleidę vieną sritį, negalėsime tikėtis pergalės kitoje. Tuo tarpu jeigu viską darysime tinkamu laiku, planuodami dienotvarkę ir nepasiduodami pagundomis naktinėti, persivalgyti ir persimiegoti, užteks ir žvalumo, ir sveikatos,  ir energijos. Ir atvirkščiai, nepaisydami natūralaus gamtos ritmo, anksčiau ar vėliau susidursime su negalavimais, liūdesiu, pykčiu ir apatija – nuo mūsų neišmanymo pervargęs organizmas paprasčiausiai negali visada būti sveikas. Nuo to, kokiu laiku atsikeliame ar atsigulame, priklauso, kokios energijos gauna mūsų protas ir kaip jaučiasi mūsų kūnas.Jeigu nueiname miegoti laiku ir atsikeliame anksti ryte, mes susijungiame su Saulės ritmu, o tai tobuliausia medicininė praktika ir geriausias būdas pagal ajurvedą gyventi sveikai. Dienos ritmo paisymas labai veikia gyvenimo kokybę. Ar girdėjote, kad netinkamam ar ne laiku suvalgytam maistui suvirškinti organizmas sunaudoja daugiau energijos, nei jos gauna, arba maistą suvirškina nevisiškai, taip kaupdamas toksinus, kurie vėliau ir sukelia ligas. Ar žinote, kad nenuėję laiku miegoti ne tik neleidžiate savo nervų sistemai pailsėti, bet ir sutrikdote įvairių organų darbą – virškinimo sistema ir kepenys po sočios ir ne visada sveikos vakarienės turi dirbti, užuot galėję ilsėtis. 

Ar žinote, kad vienuoliai ir visatos paslaptis nutarę įminti žmonės keliasi su pirmaisiais gaidžiais – ankstyvo ryto energija tinkamiausia medituoti ir užsiimti kitomis dvasinėmis praktikomis. Ar žinote, kad anksti besikeliantys žmonės vadinami sėkmingais ir maksimaliai daug pasiekia, tik jų, deja, Žemėje vos vienas procentas.  

 

Kada  eiti miegoti? Nuo 18 iki 22 val. pradeda veikti kapha doša, todėl tuo metu tinkamas laikas ilsėtis, pasiruošti ir eiti miegotiAtsigulti reikėtų apie 21–22 val., nes būtent nuo 23–24 valandos geriausiai pailsi nervų sistema ir nakties poilsis būna kokybiškiausias. Vėlai atsigulę, kad ir kiek valandų miegosite, vis tiek jausitės mieguisti, dirglūs, kamuos irzlumas irpyktis.Taip yra dar ir todėl, kad pagal vedų astrologiją nuo 22 valandos veikia neišmanymo energija ir didelį poveikį daro demoniška vadinama negatyvius norus žadinanti ir mūsų protą itin nepalankiai veikianti plika akimi nematoma planeta Rahu, dar kitaip vadinama Šiauriniu Mėnulio mazgu. Būtent dėl jos poveikio šiuo metu įvyksta daugiausia nusikaltimų ir nelaimių, kivirčų namuose . Laiku atsigulę, jos poveikio nejusite. Ajurveda primena, kad miegas padeda stabilizuoti došas, labai svarbu gerai išsimiegoti ir todėl, kad pailsėtų ne tik kūnas ir smegenys, bet ir taptų aštresni visi mūsų jutimai. Prieš miegą svarbu nepersivalgyti, ypač vengti sunkaus, ilgai virškinamo maisto, blogos informacijos srauto, psichiką stimuliuojančių gėrimų ir maisto: kavos, žaliosios ar juodosios arbatos, šokolado. Intelektui stiprinti prieš miegą palanku skaityti dvasinę literatūrą, melstis ir medituoti. Sveikam suaugusiam žmogui paprastai pakanka 6– 8 valandų miego, ligoniai, vaikai, seni žmonės, asmenys, dirbantys sunkų fizinį darbą, turėtų ilsėtis ilgiau.

Kada keltis? Vedos pataria tai padaryti iki 6 ryto, kada vyrauja dorybės energijos laikas, apdovanojantis mus savo energinėmis galiomis ir išskirtine ramybe. Sakoma, kad disciplinuoti, anksti besikeliantys žmonės savo tikslų pasiekia lengviau ir greičiau. Jie ir tolerantiškesni, išmintingesni, jų sąmonė rečiau apnuodyta neigimo energija ir pykčiu. Tuo tarpu kuo vėliau keliatės, tuo labiau jus veikia neigiamos energijos, tuo labiau pavargę jaučiatės. Neretai tokie žmonės būna įžeidūs, užsispyrę, jiems sunku išgirsti kitus. Vėlyvaskėlimasis ypačapsunkina vatą došą ir sukelia daugelį šios došos veiklos sutrikimų. Gera žinia:  anksčiau pakilti iš lovos yra lengviau, nes iki 6 val. ryto vyrauja vėjo elementas.

Kada pusryčiauti?Tarp 6–8 val. ryto, kada aktyviausia virškinimo sistema, kada reikia užgesinti po nakties kepenyse ir virškinamajame trakte susikaupusią ugnį ir gauti energijos visai dienai. Šiuo metu naudingąsias maisto medžiagas organizmas pasisavina geriausiai. Todėl stenkitės sveikai maitintis. Nepamirškite, kad prieš valgįišsivalius dantis ir būtinai nuvalius liežuvį, reikia išgerti stiklinę šilto arba karšto vandens, kuris padeda išsituštinti. Pusryčiams labai tinka vadinamasis dorybės maistas (pieno produktai, grūdai, vaisiai ir daržovės), kuris ilgina gyvenimą, išgry­nina būtį, suteikia jėgų, sveikatos, laimės bei pasitenkinimo jausmą.

Kada mokytis ir dirbti? Nuo 7 iki 10 valandos ryto labai geras laikas mokytis, nes tuo metu puikiai veikia atmintis, suaktyvėja protinės galios ir smegenys net trissyk greičiau nei įprastai priima informaciją. Nuo 10 valandos sustiprėja pita doša – ugnies elementas. Ugnis mums suteikia aktyvumo, duoda protui jėgos, todėl šiuo metu būname darbingiausi.

Kada pietauti?Tarp 12–14 val., saulei esant aukščiausiame taške, zenite, kai virškinimo sistema stipriausia ir pati saulės galia padeda visiškai suvirškinti maistą. Pietūs turėtų būti sočiausias dienos maistas ir sudaryti didžiausią dienos raciono dalį, iki 80 proc., nes iki vakaro organizmas dar turi jėgų jį suvirškinti ir išskaidyti.Būtent nuo keturioliktos iki aštuonioliktos valandos veikia vata doša, kuri padeda po kūną paskirstyti naudingas ir nenaudingas suvirškinto maisto medžiagas.Pietaujant svarbu pajusti visus šešis skonius, tik tada jausitės pakiliai ir nekils pagundų po pusvalandžio smaližiauti ar gerinti nuotaiką laimės hormonų teikiančiais greitais nesveikais užkandžiais.

Kada vakarieniauti?Maždaug likus 2 valandoms iki miego, apie 19 val., kad iki atsigulant organizmas maistą spėtų suvirškinti, nekamuotų sunkumas ir slogūs sapnai. Todėl tenkinkitės lengvai virškinamais, mažiau angliavandenių turinčiais užkandžiais. Rinkitės sveikus ir nekaloringus. Tiks ir greičiau užmigti padedantis šiltas migdolų pienas su medumi, kardamonais, šafranais ir cinamonais.

  

Ką laimėsite paisydami dienos ritmo 

 

Būsite sveiki, žvalūs, energingi

Lengviau bus dirbti ir mokytis

Greičiau pasieksite užsibrėžtų tikslų

Neapkrausite savo virškinimo sistemos

Protas veiks puikiai, mintys bus pozityvios

Mažės agresijos ir liūdesio

Įgysite daugiau pasitikėjimo savimi

Išsiugdysite sveikus įpročius  

 

Ar žinote, kad...

Ajurveda skirsto laiką pagal tris došas – vatą, pitą ir kaphą. Vata doša simbolizuoja tokius elementus kaip oras ir eteris, pita doša – ugnį, o kapha doša atspindi vandenį ir žemę. Tai penki pirminiai elementai, iš kurių sudarytas ir mūsų kūnas. Todėl nenuostabu, kad ankstyvą rytą, kai vyrauja lengva, dinamiška, gaivi vėjo energija ir vata doša, atsikelti kur kas lengviau, nei patekėjus saulei, kai veikia stabilizuojantis sunkus elementas kapha doša, kuri atsako už vandenį ir žemę.  

Patiko straipsnis? Pasidalinkite: