Domimės

Karma. Ar įmanoma ją keisti?

Nuotrauka: © pixabay.com

Žodis karma” kildinamas iš sanskrito kalbos šaknies kri” ir reiškia „daryti“, „veikti“. Ši sąvoka aprėpia viską, ką mąstome, jaučiame, sakome, veikiame ar tik ketiname nuveikti. Iš visos šios veiklos ir audžiamas savotiškas mūsų lemties voratinklis. Kitais žodžiais tariant, karma – tai besąlygiškai ir nešališkai veikiantis kosminis priežasties ir pasekmės dėsnis.

Labai paprastai, bet nepaprastai taikliai jį nusakė mūsų senoliai viso labo viena patarle: „Ką pasėsi, tą ir pjausi“. Viskas išties labai aišku: pasėjai geras sėklas, galėsi džiaugtis puikiu derliumi, įbėrei į dirvą dygių piktžolių, ne kas kitas, o dygios piktžolės ir išaugs. Tas pats ir su mūsų veiksmais. Visatoje viskas veikia pagal analogišką principą.

Hinduizme karma skirstoma į tris pagrindines rūšis:

Sančita karma – visų šio ir praėjusių gyvenimo karmų visuma. Kaip sakoma vedose, kol tampame dvasiškai tobuli, turime nugyventi daugybę gyvenimų. Suprantama, per visus tuos gyvenimus nuolat veikiame ir savo veiksmais kuriame karmą. Ji neužgriūva visu savo svoriu, viskas išskaidoma per gyvenimus dalimis. Šią karmą galima keisti tam tikromis dvasinėmis praktikomis. Taip pat sakoma, jog ją gali koreguoti ypač pažengę dvasiniai mokytojai.

Prarabdha karma arba subrendusi ir šiuo metu vaisius duodanti karma. Jos pakeisti jau nebegalima. Pasirinkimo laisvė buvo praeityje. Dabar telieka ramiai priimti savo praeities veiksmų pasekmes. Būtent ši karmos rūšis lemia tai, kur ir kaip gimsime: koks bus mūsų fizinis kūnas, rasė, šeima, gyvenamoji vieta, kokius žmones gyvenime sutiksime ir pan.  Nė vienas variantas nėra nei geresnis, nei blogesnis. Tiesiog kiekviename gyvenime iš sančitos karmos rezervų mums parenkamos tokios sąlygos, kuriomis suteikiama galimybė veiksmingiausiai tobulėti.

Krijamana karma –  besikaupianti šiuo metu. Ši karmos rūšis kuriama čia ir dabar mūsų mintimis, norais, emocijomis, veiksmais. Šiuo metu gimsta sėklos, kurių vaisius skinsime ateityje. Tai toji karma, kurią galime aktyviausiai veikti savo laisva valia, kiekvienu savo kasdieniu veiksmu, pasirinkimu. 


 

Patiko straipsnis? Pasidalinkite: