Vis daugiau lietuvių susidomėjimo sulaukiantis, ajurvedinėje medicinoje populiarus mumijus – veiksmingas ir saugus maisto papildas, galintis teigiamai paveikti sveikatą ir savijautą. Šio lipnaus, dažniausiai Himalajų uolienų plyšiuose susikaupiančio tąsios dervos pavidalo balzamo, kuris susidaro per šimtmečius lėtai skaidantis augalams, nauda neabejojama.
Konsultuoja Andrius Misiukas, internetinės parduotuvės ajurveda24.lt vadovas.
1. Alzheimerio liga
Remdamiesi mumijaus molekuline sudėtimi, kai kurie mokslininkai mano, kad jis gali užkirsti kelią Alzheimerio ligos progresavimui arba ją pristabdyti. Pagrindinė mumijaus sudedamoji dalis yra galingas antioksidantas, vadinamas fulvo rūgštimi. Prisidėdamas prie kognityvinės sveikatos, jis neleidžia kauptis TAU baltymui, kuris yra svarbi nervų sistemos dalis, tačiau jo perteklius gali sukelti smegenų ląstelių pažeidimus ir uždegimą.
2. Žemas testosterono lygis
Viename klinikiniame tyrime, kuriame dalyvavo 45–55 metų amžiaus savanoriai vyrai, pusei dalyvių du kartus per dieną buvo duodama placebo, o kitai pusei – 250 mg išgryninto mumijaus. Po 90 dienų tyrimo nustatyta, kad išgrynintą mumijų gavusių dalyvių testosterono kiekis buvo gerokai didesnis, palyginti su placebo grupe. Testosteronas yra pagrindinis vyrų lytinis hormonas, kurio mažą koncentraciją organizme išduoda mažas lytinis potraukis, plaukų slinkimas, raumenų masės mažėjimas, nuovargis, padidėjęs kūno riebalų kiekis.
3. Lėtinio nuovargio sindromas
LNS – ilgalaikė organizmo būklė, kai kamuoja didžiulis nuovargis ir išsekimas, kai net paprasta kasdienė veikla tampa iššūkiu. Mokslininkai mano, kad mumijaus papildai gali sumažinti LNS simptomus ir atkurti energiją atkuriant mitochondrijų disfunkciją.
4. Senėjimas
Kadangi mumijuje gausu fulvo rūgšties – stipraus antioksidanto ir uždegimą slopinančios medžiagos, – jis taip pat gali apsaugoti nuo laisvųjų radikalų ir ląstelių pažaidos. Todėl reguliarus mumijaus vartojimas gali prisidėti prie ilgaamžiškumo, lėtesnio senėjimo proceso ir apskritai geresnės sveikatos.
5. Didelio aukščio liga
Aukščio liga gali pasireikšti dėl žemo atmosferos slėgio, žemos temperatūros arba didelio vėjo greičio, didesnio aukščio virš jūros lygio. Tai sukelia įvairius simptomus, tarp kurių ir plaučių edema, nemiga, mieguistumas, nuovargio ar vangumo jausmas, kūno skausmas, demencija, hipoksija. Mokslininkai mano, kad mumijuje esanti fulvo rūgštis ir daugiau nei 84 mineralai gali padėti įveikti aukštikalnių problemas. Mumijus gali veikti kaip antioksidantas, uždegimą slopinanti priemonė, energijos stimuliatorius ir diuretikas, šalinantis skysčių perteklių iš organizmo. Manoma, kad dėl to mumijus padeda neutralizuoti daugelį su didesniu aukščiu susijusių negalavimų.
6. Geležies trūkumo anemija
Geležies stokos anemija gali atsirasti dėl mažai geležies turinčios dietos, kraujo netekimo arba organizmo nesugebėjimo įsisavinti geležį. Kad geležies trūksta, išduoda nuovargis, silpnumas, šąlančios galūnės, galvos skausmas, nereguliarus širdies plakimas. Tyrimais įrodyta, kad mumijaus papildai gali pamažu padidinti hemoglobino, hematokrito ir raudonųjų kraujo kūnelių, kurie yra gyvybiškai svarbios kraujo sudedamosios dalys, kiekį.
7. Nevaisingumas
Mumijus įvardijamas kaip saugus papildas vyrų nevaisingumui gydyti. Viename tyrime 60 nevaisingų vyrų grupė 90 dienų po valgio du kartus per dieną vartojo mumijų. Pasibaigus tyrimui, daugiau nei 60 proc. jo dalyvių padidėjo bendras spermatozoidų kiekis, o daugiau nei 12 proc. padidėjo spermatozoidų judrumas.
8. Širdies sveikata
Mokslininkai tyrimais ištyrė mumijaus poveikį širdies veiklai ir įrodė, kad saugios jo dozės gali labai pagerinti širdies sveikatą. Tačiau mumijaus nereikėtų vartoti, jei sergate aktyvia širdies liga.
Dėmesio!
Nors mumijus yra natūralus ir saugus, neturėtumėte jo vartoti neapdoroto. Tokiame gali būti sunkiųjų metalų jonų, laisvųjų radikalų, grybelių ir kitų teršalų. Nesvarbu, ar perkate internetu, ar natūralaus ir sveiko maisto parduotuvėje, įsitikinkite, kad mumijus yra išgrynintas ir paruoštas vartoti. Taip pat pasidomėkite kokybės sertifikatu.
Nevartokite mumijaus, jei sergate pjautuvine anemija, hemochromatoze (kraujyje per daug geležies) arba talasemija. Šiam papildui galima būti alergiškam. Nustokite vartoti mumijų, jei atsirado bėrimas, padažnėjo širdies plakimas ar ėmė svaigti galva.
Rekomenduojama mumijaus dozė yra 300–500 mg per dieną. Prieš pradėdami vartoti mumijų pasitarkite su gydytoju ar sveikatos specialistu.