Sveikatinamės

Kaip atjaunėti per 15 dienų?

© Joga ir ajurveda.  Nuotrauka: © pixabay

Tokie planai daug kam kelia atlaidžią šypseną – vargu ar tai įmanoma. Kita vertus, ilgiau kaip dvi savaites trunkančiais sveikatinimosi planais irgi nedaug ką sudominsi… Tad tenka gerokai pasistengti, kad pasiūlytum išties veiksmingą ir lengvą būdą reikšmingai pagerinti sveikatą vos per kelias savaites. Panašu, kad Naomi Whittel, knygos „Glow 15“ autorei, tai pavyko!

 

            Geriausias įrodymas, kad Naomi Whittel programa veikia puikiai – puiki šios moters išvaizda. Keturiasdešimt penkerių metų moteris (beje, keturių vaikų mama!) išties atrodo kaip dvidešimtmetė! Sveikesnio gyvenimo paieškos, kaip dažniausiai ir būna, prasidėjo nuo didelių bėdų. Mažoji Naomi nuo gimimo sirgo egzema, netrukus pasireiškė ir kiti autoimuniniai sutrikimai. Tėvai išbandė visus įmanomus gydymo būdus – ir tradicinius, ir netradicinius. Mergaitė buvo gydoma tai steroidiniais vaistais, tai akupunktūra, tai kinų medicinos žinovų parinktomis žolelėmis, tačiau niekas negelbėjo: visą kūną darkė šlapiuojantis egzemos luobas. Ar reikia stebėtis, kad baigusi mokyklą ji pasirinko sveikos gyvensenos studijas ir tapo diplomuota mitybos specialiste?! Pastojusi Naomi Whittel ryžosi rimtesniems tyrimams ir sužinojo, kad, be įgimtų autoimuninių negalavimų, turi ir kitų bėdų: paaiškėjo, kad jos organizmas smarkiai užterštas sunkiaisiais metalais. Uoli sveikos gyvensenos propaguotoja nustebo sužinojusi, kad tos taršos šaltinis – ilgus metus vartotos kiniškos žolelės… Jaunos moters organizmas nebepajėgė atsikratyti tiek toksinų, kiek buvo sukaupusios nežinia kokiomis sąlygomis augintos žolės! N. Whittel pradėjo rimtai domėtis, kaip galėtų pagerinti savo sveikatą, o kartu ir susilaukti sveiko kūdikio. Maždaug 2014 m. ji pirmąkart išgirdo apie autofagiją ir savo tyrimus tęsė šia kryptimi. Naomi sukaupta patirtis ilgainiui susidėliojo į programą, kurios laikydamasi ji pati per kelias savaites atsikratė odos bėdų, numetė svorio (KMI nuo 24 sumažėjo iki 18), akivaizdžiai pagerino miegą ir bendrą savijautą. Paskui tą programą, kurią pavadino „Glow 15“ (glowanglų k. „spindėk“), pasiūlė ir kitiems. Beje, ši 15 dienų programa visai nepanaši į masiškai tiražuojamus sveikos gyvensenos patarimų rinkinukus. Jos išskirtinumas – naujausios mokslo žinios ir stebėtinas autorės entuziazmas ieškoti tų naujovių ir viskuo dalintis su kitais. 

 

Naomi Whittel planas paremtas naujausiomis žiniomis apie autofagiją – ląstelių gebėjimą „susivirškinti“, t. y. atsikratyti senų ar pažeistų dalelių, kurios ilgainiui galėtų sukelti įvairių ligų. Pasirodo, organizmui reikėtų tik šiek tiek pagelbėti, sudaryti tam tikras sąlygas, ir jis pats pašalins viską, kas nereikalinga. Iki šiol girdėjome, kad išganingąją autofagiją skatina badavimas. Tie, kas bandė ilgesnį laiką išbūti be maisto, žino, kaip tai nelengva! Patarimai periodiškai pabadauti gali būti priimtini tik vienam kitam entuziastui. Daugumai šiuolaikinių žmonių valgymas yra tokia svarbi gyvenimo dalis, kad jie nė už ką nesutiktų to atsisakyti ilgesniam laikui. Todėl jiems turėtų patikti Naomi Whittel programa „Glow 15“, kurios sveikatinamąjį poveikį patvirtino tūkstančiai išbandžiusiųjų. Į ją įtraukti visi autofagijos stimuliavimo būdai, o badavimo laikas sutrumpintas iki minimumo.

 

Dvi savaitės – ar tiek užtenka?

 

Jei nuspręsite, kad verta išsivalyti organizmą, atjaunėti, pagražėti, pasisemti naujų jėgų, jūsų laukia dvi malonių pojūčių savaitės. Susipažinę su programa nuspręskite, kas jums arčiausiai širdies ir kaip geriau susiplanuoti tas dvi savaites. Laikas, kurį skiriate sau, savo savijautai pagerinti, turi teikti džiaugsmą! Geroji naujiena yra ta, kad keturias dienas per savaitę valgysite skaniai ir sočiai. Dabar – sunkioji dalis: tris dienas per savaitę teks pabadauti, kad paskatintumėte autofagiją. Nenusigąskite – laikas, kurį teks išbūti nevalgius, yra tik 16 val. per parą. Pavyzdžiui, pavakarieniavus aštuntą valandą vakaro, kitą kartą galima valgyti jau vidurdienį. 

Dar vienas malonus programos punktas – speciali „autofaginė“ arbata, kuri yra tokia skani ir soti, kaip kokia skysta cinamoninė bandelė. Daugiau pastangų reikalaujanti programos dalis – mankšta, kuri veiksmingai „įjungia“ autofagijos procesus. Mankštintis intensyviai, užtat trumpai, yra geriau, nei ištisas valandas sportuoti „puse kojos“. Beje, autofagijai sustiprinti į spoto salę reikia eiti tuščiu skrandžiu.

 

Svarbu ne tik ką, bet ir kada valgyti

 

Naomi Whittel nemažai konsultavosi su pasaulyje pripažintais autofagijos žinovais (tarp jų – ir Nobelio premijos laureatu Yoshinori Ohsumi), atliko tyrimus su savanoriais ir nustatė, kad 16 val. nevalgymo tarpas – optimalus autofagijai įjungti. Vėliau panašų valymosi efektą organizmas pasiekia tik po 3 parų badavimo. Argi ne puiku – kam kankintis tris paras, jei panašų rezultatą galima pasiekti gerokai lengviau, tereikia retkarčiais praleisti pusryčius ar vakarienę. Daug kam kyla klausimas, kodėl nesiūloma protarpinio badavimo laikytis kasdien, jei jis toks veiksmingas? Naomi Whittel sako pastebėjusi, kad jos atrastas ritmas žmonėms labiau patinka, jo lengviau laikytis visą gyvenimą, be to, ir organizmui lieka užtektinai laiko atsigauti.

 

Kaip laikytis plano

 

Laikytis protarpinio badavimo siūloma tik kas antrą dieną, tad dienotvarkė atrodo maždaug taip.

1 diena: puodelis autofaginės arbatos (žr. receptą), kuri suteiks žvalumo ir jėgų sportuoti. Jei norisi, prieš mankštą dar galima išgerti ir kavos. Netrukus po to – 30 min. trunkanti intensyvi mankšta (intensyvumą apsiskaičiuokite pagal savo amžių). Tada – pusryčiai, kurie turėtų būti gausūs sveikųjų riebalų ir baltymų (avokadai, kiaušiniai), bet ne angliavandenių. Riebalai puikiai pasotina, todėl visą dieną būna lengviau suvaldyti apetitą. Pietums taip pat reikėtų rinktis sotų baltymingą patiekalą, o angliavandenius palikti vakarienei. Mat vos tik patekę į skrandį angliavandeniai akimirksniu lemia insulino išsiskyrimą, o šis kartu su streso hormonu kortizoliu (kurio šuolį rytais patiriame kone kiekvienas) paskatina organizmą kaupti riebalų atsargas. Naomi Whittel aiškina, kad vakare, kai kortizolio lygis sumažėja, geriausia valgyti angliavandenių gausų maistą – jis, be kita ko, ramina ir gerina miegą. Pavakarieniauti reikėtų iki 20 val. ir… nusiteikti kitai dienai, kuri nebus tokia soti.

2 diena: meditacija ir kitokia maloni veikla, kuri padeda negalvoti apie maistą. Vidurdienį, praėjus ne mažiau kaip 16 valandų po paskutinio valgymo, reikia išgerti puodelį autofaginės arbatos ir pirmąkart pavalgyti. Šią savotiškos iškrovos dieną rekomenduojama suvartoti ne daugiau kaip 25 g baltymų, tad patiekalas turėtų būti mažiau baltymingas, bet ir negausus angliavandenių, pvz., nekrakmolingų daržovių troškinys su grybais arba tik iš trynių iškepta kiaušinienė su daržovėmis. Vakarienei – dar vienas panašus patiekalas. Mankštintis šią dieną nebūtina – raumenims turi likti laiko atsigauti.

 

Autofaginė arbata 

 

Bent puodelį per dieną tokios arbatos Naomi Whittel ragina išgerti kasdien – nesvarbu, ar laikotės visų kitų patarimų, ar ne. Arbata naudinga sveikatai, yra neblogo skonio, be to, gali nuslopinti pernelyg įsisiautėjusį apetitą.

 

Dideliam puodeliui (300–500 ml) reikės:

maišelio žaliosios arbatos,  

maišelio „Earl Grey“ arbatos su bergamotėmis,

Ceilono cinamono lazdelės,

šaukšto kokosų aliejaus.

Arbatžoles ir cinamono lazdelę užpilkite verdančiu vandeniu ir palikite 3 min. pritraukti. Paskui arbatos maišelius išimkite, įdėkite kokosų aliejaus ir išmaišykite ta pačia cinamono lazdele. Tiesa, nepratusiesiems to aliejaus gali pasirodyti per daug, todėl iš pradžių dėkite šaukštelį, paskui pamažu kokosų aliejaus kiekį didinkite iki šaukšto.

  

Polifenolių galia

 

Rinkitės kiek įmanoma kokybiškesnius produktus, jei tik galite – ekologiškus. Tai svarbu ne tik dėl skonio. Kuo geresnė produktų kokybė, tuo daugiau juose kiekvienam žmogui būtinų polifenolių. Ryškiaspalvės daržovės, vaisiai, ypač uogos, kokybiškas šokoladas, arbata, kai kurie prieskoniai yra gausūs polifenolių šaltiniai. Tiriant jų poveikį sveikatai pastebėta, kad vieni polifenoliai yra veiksmingesni už kitus. Tuos, veiksminguosius, Naomi Whittel išskyrė į atskirą grupę ir primygtinai ragina vartoti kasdien.

Resveratrolis.Suvalgykite gabalėlį juodojo šokolado arba kekę kuo sodresnės spalvos vynuogių, pasimėgaukite vienu kitu šaukšteliu riešutų sviesto, ir gausite resveratrolio, kuris kiekvieną ląstelę patikimai saugo nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio.

Kurkuminas.Ciberžolės, iš kurių jis išgaunamas, daug naudos neduos, nebent valgytumėte jas kilogramais. Verčiau rinktis kokybišką papildą, kuriame būtų ne mažiau kaip 500 mg kurkumino.

Berberinas.Iš raugerškių uogų išgaunama medžiaga yra labai galingas maisto papildas: gerina medžiagų apykaitą, mažina cukraus ir trigliceridų kiekį kraujyje, slopina uždegimus. N. Whittel pataria jo vartoti bent po 500 mg per dieną.

Epigalokatechino galatas (EGCG)– pats aktyviausias iš visų žaliojoje arbatoje esančių polifenolių, šimtus kartų galingesnis nei visų pripažintas antioksidantas vitaminas C. Išskirtinė jo savybė – poveikis telomeroms, kurios su amžiumi linkusios trumpėti. Pasirodo, EGCG saugo nuo to trumpėjimo! 

 

Kas toliau?

 

Norėdami laužyti taisykles, pirmiausia turite jas išmokti. Tam ir skirta ši dviejų savaičių programa. Paskui to, kas patiko ir pasirodė veiksminga, galima laikytis ir toliau. Nemažai įdomių receptų ir visokiausių naudingų patarimų rasite internetiniame puslapyje naomiwhittel.com. Tik nepamirškite į viską žvelgti kūrybiškai: kurkite naujus receptus, ieškokite jums priimtiniausių protarpinio badavimo variantų, išbandykite naujas mankštos rūšis. 

Patiko straipsnis? Pasidalinkite: