Domimės

Namai pagal vastu filosofiją

Namai – ypatinga erdvė, kurioje trokštame atrasti jaukų, ramų ir malonų prieglobstį pasaulio triukšmo nuvargintam kūnui ir sielai. Vastu šastra - senovinė vedų filosofija, perteikia protėvių sukauptas žinias apie tai, kaip susikurti harmoningus namus.

Išvertus iš sanskrito kalbos „vastu” yra „namai, supanti aplinka“, o šastra – „doktrina, mokymas“. Plačiąja prasme tai reiškia architektūros mokslą, grįstą senoviniu induizmo šventraščiu - Sthapathya Veda. Remiantis šia filosofija, gyvenamosios erdvės yra kur kas daugiau nei vien tik namai. Tai ir mūsų sąjunga su gamtos stichijomis, su tam tikromis aukštesniosiomis jėgomis, dievybėmis. Užtat vastu žinovai nuo gilios senovės namus patarė statyti ir įrengti labai atsakingai, įvertinant 5 pirminius elementus (žemę, ugnį, orą, vandenį ir erdvę), magnetinius Žemės laukus, energinius srautus ir pan. Pasak jų, tik tokiuose su išmanymu bei pagarba visatai sukurtuose namuose galima tikėtis gyventi darnų, klestintį ir laimingą gyvenamą, vedantį į dvasinį augimą. Apskritai statant namus pagal vastu filosofiją vadovaujamasi trim esminiais principais: praktiškumu, estetiniu ir dvasiniu pasitenkinimu.

Šiais laikais daugelis žmonių namus stato kaip papuola, nesivadovaudami gilesne išmintimi, tad ir rezultatai gaunami atsitiktiniai. Kartais jie būna geri, kartais blogi ar net pražūtingi.

Jei namuose nuolat sergama, pykstamasi, stokojama meilės ir darnos, jei juos nuolat drebina nesėkmės, nelaimės, nepriteklius, vastu žinovų teigimu, verta atidžiau įsigilinti, kur ir kaip šis būstas pastatytas, kur įrengtos tam tikros namų erdvės.

Kai pradedi gilintis į vastu filosofiją, ji atrodo paini ir gana sudėtinga. Tačiau tie, kurie žvelgia giliau, joje įžvelgia ir paslėptą paprastumą. Pasak jų, vastu – tai tarsi užkoduotos užuominos į natūralų gamtos ritmą, į Saulės judėjimą dangumi. Juk senovės žmonės, tais laikais, kai gimė vastu pagrindai, gyveno atidžiai vadovaudamiesi dangaus kūnais. Tad tam tikrų šios pasaulėžiūros atspindžių galima įžvelgti ir būsto įrengime.

Taigi pasekime Saulę ir paanalizuokime, kaip jos judėjimas gali būti susijęs su namų išplanavimu.

Šiaurės rytai. Ryte nuo 3 iki 6 valandos bundanti Saulė yra būtent čia. Šis metas indų yra vadinamas Brahma Muhurta (sanskr. k. kūrėjo (arba Dievo) laikas”). Sakoma, jog tai dorybės energijos laikas. Taigi geriausia jį skirti bendravimui su Dievu: meditacijoms, maldoms, mantrų giedojimui ir pan. Neatsitiktinai pagal vastu rekomenduojama šią pasaulio kryptį namuose skirti namų altorėliui ar maldų ir meditacijų kambarėliui. Taip pat ši kryptis tinkama kambariui, kur susirenka visa šeima, svetainei, balkonui, verandai.  

Rytai

Saulė šia kryptimi keliauja tarp 6 - 9 val. Toks metas yra palankus praustis ir pasiruošti dienai. Taigi tai puiki pasaulio kryptis voniai. Taip pat palanki valgomajam, svetainei, vaikų miegamajam.

Pietryčiai

 9 – 12 val. – metas, kai suaktyvėja virškinimo ugnis. Tai pats palankiausias laikas pasisotinti. Taigi labai dera šia pasaulio kryptimi įsirengti virtuvę, geriausiai tokią, kad gaminant maistą veidas „žiūrėtų” į rytus. Šioje namų vietoje indai taip pat rekomenduoja įkurdinti šventojo baziliko (tulsi) vazonėlį.

Pietūs

Tarp 12 – 15 val. metas, kai esame energingiausi, veikliausi. Tai palanki kryptis darbo kambariui ar darbo vietai įsirengti.

Pietvakariai. 15 – 18 val. tai metas, kai iš aktyvios veiklos pereiname į pasyvesnę būseną. Ši kryptis palanki laiptinei, prieškambariui, šeimininkų miegamajam ar poilsio kambariui. Taip pat tinkama drabužinei. 

Vakarai. Nuo 18 iki 21 val. palankiausias metas poilsiui, bendravimui. Ši kryptis puikiai tinka valgomajam ir bendrai šeimos erdvei, vaikų žaidimų kambariui ar asmeninei poilsio erdvei, pvz. skaitymo krėslui.

Šiaurės vakarai. Tarp 21 – 24 val. pats geriausias metas miegoti. Tai gera vieta įrengti miegamąjį paaugliams, vyresniems šeimos nariams. Taip pat tinka voniai.

Šiaurė. 24 – 3 val.  – tai laikas, kai vyrauja tyla ir ramybė. Pasak vastu žinovų, ši kryptis – pati palankiausia seifui arba vietai, kur taupomi šeimos pinigai. Patariama, čia auginti kuo gausiau žalialapių augalų – jie padės pritraukti į namus pinigų srautą. 

Patiko straipsnis? Pasidalinkite: