Sveikatinamės

20 puikių ajurvedos patarimų grožiui

Ieškodami ypatingų kremų ar vitaminų, guru ar influencerių patarimų, retas pagalvojame, kad viskas yra kur kas paprasčiau. Begalę priemonių turime savo namuose, tikrai nebūtina išlaidauti, vartoti teršiant aplinką, nes daug naudos galime gauti remdamiesi 5000 metų skaičiuojančiu ajurvedos mokslu.  

1.  Bent kelias dienas per savaitę stenkitės maitintis gyvu, sveiku, vegetarišku maistu. Toks neapsunkina virškinimo ir minčių. Rinkitės „moteriškus“ produktus. Pagal ajurvedą itin tinka datulės, figos, gėlių žiedų arbatos su medumi, „auksinis“ pienas su prieskoniais arba šilto pieno stiklinė su šafranu. Verta pasidomėti ir maisto derinimu: pavyzdžiui, ajurvedos specialistai nepataria pieno vartoti su medumi, nes pienas vėsina, o medus šildo, todėl kūnas nežino, kaip reaguoti į siunčiamas komandas.

2.   Rinkdamiesi grožio priemones, beje, taip pat ir maistą bei sportą, vadovaukitės savo doša. Vata oda yra plona, ​​jautri, sausa, smulkiomis poromis, linkusi raukšlėtis. Pita linkusi į bėrimus, kapha –  storesnė ir riebesnė, išsiplėtusiomis poromis, su inkštirais. Sausai odai tiks priemonės su kokosų aliejumi, jautriai – su alavijais, spuoguotai – su arbatmedžių aliejumi. 

3.     Turėkite namuose kokosų aliejaus. Šalto spaudimo, nerafinuotas, ekologiškas jis tinka maistui, vietoj dušo želės, masažui, kaukėms, apsaugai nuo saulės, odai maitinti ir drėkinti, burnai skalauti, bakterijoms naikinti. Masažuokite drėgną kūną, plaukų kaukę laikykite kelias valandas arba per naktį, o būdami saulėje tepkitės juo kas valandą. 

4.   Tik prabudę išskalaukite burną sezamų arba kokosų aliejumi štai taip: tarsi čiulpdami ledinuką skalaukite burną iki 10 min. Ši procedūra pašalins per naktį burnoje prisikaupusius toksinus, subalansuos Ph, o kokosų aliejus dezinfekuos dantenas ir  ilgainiui pabalins dantis. 

5.     Vonios spintelėje turėkite ir liežuvio grandiklį. Kas vakariečiams dar vis neįprasta, ajurveda naudoja jau tūkstančius metų. Varinis, medinis ar kitoks grandiklis išvalys per naktį susikaupusius toksinus, kitas apnašas. Išbandykite tai ir ilgainiui be šios procedūros neįsivaizduosite savo ryto. Pamatysite, liežuvio grandiklis ras savo vietą net kelioninėje kosmetinėje.

6.    Ledukai odai – puiki gaivinanti, kraujotaką gerinanti ir tonizuojanti odą priemonė. Užšaldykite mėgstamų žolelių ir ypač šiltuoju sezonu tirpstančiais ledukais atgaivinkite veido ir kūno odą, kulkšnis, sprandą, iškirptės sritį, nepamiršdami pamasažuoti ir akių bei ausų – išsyk rytas taps žvalesnis. Kokie ledo kubeliai kokiai odai tinka? Vystančiai ir praradusiai elastingumą odai tiks petražolių nuoviro, jautriai – mėtų lapelių, pavargusiai – apelsinų ar citrinos sulčių, skiestų vandeniu.

7.     Maudynės svarbios kaip ir liežuvio grandiklis. Vandens ritualai ajurvedoje itin vertinami, nes rytais žadina ir nuprausia nakties nešvarumus, ant odos susikaupusias medžiagų apykaitos liekanas ir blogo sapno slogutį, o vakarais ramina ir išvalo mintis, dienos metu sutiktų žmonių energijas bei patirtą stresą.

8.     Išgerti ryte puodelį ar kelis šilto vandens – dar vienas puikus ajurvedos patarimas. Taip pažadinsite ir suminkštinsite žarnyną, užgesinsite per naktį susikaupusią virškinimo ugnį. Dešimt minučių lėtai gurkšnodami turėsite laiko padėkoti už rytą ir pozityviai nusiteikti dienai. Tada skirkite laiko kvėpavimo pratimams ir jogos tempimams – suminkštinsite ir kūną.

9.    Ugdykite moteriškumą. Šiais laikais dailiosios lyties atstovės siekdamos karjeros ir tobulumo pamiršo savo prigimtį, neteko švelnumo, atjautos, pozuodamos viena prieš kitą ir vyrus dirbtiniu grožiu švaisto energiją vėjais, todėl vis mažiau jos belieka namų židiniui kurstyti, apkabinimams ir pašnekesiams. Tačiau gera žinia ta, kad moteriškumą galima išsiugdyti praktikomis, savistaba, atitinkamais drabužiais ir kvapais, draugaujant su aukštesnių vibracijų laimingų šeimų moterimis.

10.  Be kvapnių procedūrų – nė dienos. Rinkitės natūralius kvapus, pavyzdžiui, rožių vandenį ar eterinius aliejus. Rožės – moteriškumo simbolis. Priemonėmis su jomis patartina masažuotis, kvepintis, garinti odą, gaminti kaukes, šveitiklius, pienelius. Veido odą ryte ir vakare valykite šviežiai paruoštu pieneliu, kurį gausite sumaišę po pusę šaukšto rožių vandens ir natūralaus pieno. Rožių žiedlapius sutrynę su medumi, pasigaminsite švelninamąją veido kaukę. 

11. Rytais ir vakarais šukuokite plaukus mediniu arba natūralių šerių šepečiu. Taip suaktyvinsite galvos kraujotaką, išvalysite nešvarumus, emocijas, kurias plaukai, kaip ir kūnas, sugeria. Palenkite žemyn galvą ir intensyviai (bet švelniai) šukuokite plaukus – jie bus tankesni, greičiau augs, gražiai žvilgės. Galvos odos kraujotaką aktyvina bei plaukų būklę gerina bei jų augimą skatina ir tam tikros jogos asanos. Ypač tinkamos: „Žvakė“„Žemyn žiūrintis šuo“„Triušis“.

12.  Neleiskite odai išdžiūti. Drėgmę iš jos vagia vėjas, šaltis ir saulė, sausas patalpų oras, kondicionieriai, stresas, pyktis ir širdgėla. Dieną kvapnūs augalų vandenys (hidrolatai) odai suteiks gaivos ir šviežumo, o plaukams – purumo. Nedidelį buteliuką nešiokitės rankinėje. Purkškite veidą ir plaukus kelis kartus per dieną, nepamirškite jų išpurenti pirštais arba apvaliu šepečiu. 

13. Šiltuoju metų laiku veido ir kūno priežiūrai rinkitės želės konsistencijos priemones, kuriose daug vandens – jos akimirksniu atgaivina, intensyviai drėkina. Itin tinka alavijai, kurių mėsinguose lapuose yra yra apie 80 proc. vandens. Vasaros sezonu ar ilsėdamiesi šiltuose kraštuose įprastą kremą laikykite šaldytuve. Tepdami juo veidą ar kūną, jausite malonią vėsą. 

14.  Jei vidurdienį pradeda kamuoti nuovargis, jaučiatės suglebę ir nedarbingi, abiejų rankų riešus po 2 min. palaikykite po tekančiu šaltu vandeniu – pajusite malonią gaivą visame kūne. Už kūno temperatūrą vėsesnis vanduo sukelia atitinkamą kraujagyslių reakciją, todėl gerėja organizmo tonusas ir savijauta.

15. Norite atjauninti kūną? Gerkite natūralizuotą vandenį. Palikite nevirinto gryno vandens indą saulės spinduliuose dieną ir mėnesienos spinduliuose naktį. Kitą dieną jau gerkite. Vanduo, kuriam energijos suteikia du kosminiai kūnai – Saulė ir Mėnulis – balansuoja visas tris došas, jaunina kūną ir sielą. 

16.  Pieno produktai puikiai ramina, vėsina, drėkina sudirgusią ir linkusią į karštį odą. Jogurte ar piene pamirkytais vatos skritulėliais valykite veido nešvarumus, dėkite grietinėlės kaukes, o vakarais pagulėkite pieno vonioje. Veganai karvės pieną gali keisti kokosų.

17.  Vėsinkite galvą ir akis. Šios kūno dalys nepakenčia dirginančio ir išbalansuojančio karščio, nes protas ir žvilgsnis pradeda blaškytis. Galvą trinkite drungnu vandeniu, plaukų nedžiovinkite džiovintuvu, rytą akis atvėsinkite per naktį stovėjusios trifalos ištraukoje įmirkytais vatos skritulėliais. Akys – ugningos pitos buveinė, vėsinimas jas veikia labai teigiamai.

18.  Reguliariai atlikite svedana procedūrą su vaistažolių garais. Tai šalina amą (toksinus ir susikaupusius nešvarumus), atkemša poras. Po šios procedūros kūnas suminkštėja atsipalaiduoja įsitempę veido raumenys, pagerėja limfos tėkmė. Apie 15 min. garinkite veidą virš dubenio su vaistažolėmis, tinka ir garų pirtys kūnui. 

19.  Išvalyti odą, suteikti jai spindesio, o mintims ramybės padės reguliarus masažas, – sako ajurvedos specialistė iš Amerikos J. Navarrete. Atlikite jį su došas balansuojančiu sezamų aliejumi. Pirmiausia atpalaiduokite galvos odą: šiltu sezamų aliejumi ištrintais delnais pamasažuokite nugarinę galvos dalį ties kaukolės pagrindu, tada sprando viršutiniąją dalį. Keldami plaukus į  viršų pirštų galiukais perbėkite per visą galvą, tuomet sukamaisiais judesiais, tarsi trinktumėte plaukus, masažuokite galvos odą apie 10 min. Toliau imkitės kūno. Pasimasažavę nusiprauskite po šiltu dušu. Net jei turite tik kelias minutes, geriau toks savimasažas nei jokio.   

20.  Kūno masažui, nelygu kokia jūsų doša, naudokite natūralių šerių šepetį arba šilko pirštines. „Šios priemonės – stangrios ir sveikos odos paslaptis, ypač jomis tinka trinti problemines, celiulito pažeistas vietas“, – sako daktarė P. Raichur, ajurvedos grožio biblijos „Absoliutus grožis“ autorė. Sausesnei ir jautresnei pitos ir vatos odai tiks šilko pirštinės, grubesnei ir riebesnei pitos odai – natūralių šerių šepetys.


Skaitykite leidinyje: "Joga ir ajurveda" 

Patiko straipsnis? Pasidalinkite: