Sveikatinamės Domimės

Vydūno išmintis: 7 žingsniai sveikos mitybos link

© Parengta remiantis Vydūno veikalu „Sveikata, Jaunumas, grožė".  Nuotrauka: © pixabay.com

Vienas iškiliausių mūsų tautos sveikuolių, filosofas bei rašytojas Vydūnas (tikroji pavardė Vilhelmas Storosta) apie sveiką gyvensena rašė ne teoriškai. Viskas, ką jis patarė kitiems, pagrįsta asmenine patirtimi. Turint galvoje, kad visos šios žinios buvo pateiktos beveik prieš 100 metų, kai Lietuvoje vyravo absoliutus mėsos valgymo kultas, tai turėjo skambėti išties revoliucingai.

Vydūnas buvo įsitikinęs, kad tai ką mes valgome siejasi ne tik su mūsų kūno sveikata, bet ir dvasingumu. Pasak jo, kuo žmogus dvasingesnis, tuo kukliau valgo ir, svarbiausia, nelieja kitų gyvūnų kraujo. „Bet ne visi žmonės gali tuo keliu eiti. Kurie gyvena geidulių aistrų gyvenimą, negalės mesti mėsą ir visokius erzinančius gardumynus. Tiktai kilnios dvasios žmonės galės maitintis vien švariu sveiku maistu,“ – teigė šviesuolis. Jis netgi sudarė tam tikrą 7 žingsnių sveikos ir dvasingos mitybos programą.

1. Pirmas žingsnis – pradėti mažinti suvalgomos mėsos kiekį, į valgiaraštį įtraukti kuo daugiau ir įvairesnių daržovių, vaisių, grūdų.

2. Žengiantis antrąjį žingsnį žmogus jau nebevalgo mėsos. Iš gyvulinės kilmės dar vartojami kiaušiniai, pieno produktai, bet ir jų kiekis pamažu mažinamas.

3. Trečiąjame žingsnyje nereikia ir kiaušinių bei pieno. Valgomas vien augalinis maistas. Pasak Vydūno, mėsą, pieną, kiaušinius, puikiai kompensuoja riešutai, taip viso grūdo duona.

4. Žengiant ketvirtąjį žingsnį, svarbu mažinti miltų kiekį ir įprasti valgyti daugiau šviežių daržovių, žalumynų, riešutų, vaisių, uogų.

5. Į šį etapą žengęs žmogus jau beveik nebevartos miltų, pratinsis atsisakyti bulvių bei grūdų. Jo valgiaraštį daugiausiai sudarys žalios daržovės, riešutai, vaisiai, uogos.

6. Tie, kurie pajėgs žengti šeštąjį žingsnį, maitinsis vien žaliu maistu: riešutais, daržovėmis, vaisiais. Kaip teigė Vydūnas, ir iš tų galima visokių skanių valgių pasiruošti. Tik nereikėtų per daug viso sumaišyti.

7. Galiausiai paskutinė septintoji, pagal Vydūną, aukščiausia mitybos pakopa, kai žmogus gali gyventi valgydamas vien vaisius ir riešutus, t. y. tai, ką savo noru atiduoda pati gamta. Tačiau jis griežtai perspėjo, kad iki šio eiti derėtų sąmoningai ir neskubant. Įveikti visas septynias pakopas patarė ne mažiau kaip per 7-erius metus.


Patiko straipsnis? Pasidalinkite: