Partnerių turinys

Funkcinių grybų galia

© wellyou.lt.  Nuotrauka: © WellYou

Daugelį amžių viso pasaulio kultūros grybus naudojo ne tik kaip maisto šaltinį, bet ir dėl daugybės sveikatinančių savybių.  Vieno seniausių kada nors rastų žmogaus mumijų (prieš 4000 metų gyvenusio ledo žmogaus Ötzi ) vaistinėlėje buvo grybas Piptoporus betulinus, žinomas kaip natūralus antibiotikas dar veikiantis ir antiparazitiškai.

 

Dabar moksliniai tyrimai patvirtina tai, ką amžių išmintis jau seniai žinojo: funkciniai grybai turi galią iš esmės moduliuoti mūsų imuninę sistemą. Imunitetą stiprinančios grybų savybės priklauso nuo unikalių juose esančių maistinių medžiagų rūšių, dažnai bendrai vadinamų mikonutrientais. Nors visuose grybuose yra unikalių mikonutrientų derinių, funkciniai grybai, kartais vadinami medicininiais grybais, turi specifinių veikliųjų savybių, kurios juos skiria nuo kulinarinių grybų rūšių. 

 

Apie Mikonutrientus

 

Labiausiai tyrinėjami mikonutrientai, randami visuose grybuose, yra pagrindiniai polisacharidai, vadinami beta-d-gliukanais (beta-gliukanai). Beta-gliukanai ne tik veikia mūsų imuninę sistemą, bet ir veikia kaip prebiotinė skaidulinė medžiaga. Tai suteikia jiems tankią mėsingą tekstūrą ir žemišką skonį, taip pat maitina ir tręšia mūsų žarnyno mikroorganizmus. Kiti vaistiniai mikonutrientai, esantys funkciniuose grybuose, paprastai būna specifiniai kiekvienam grybui, suteikiantys jiems unikalių savybių. Kai kurie iš labiausiai tyrinėtų yra karotenoidai, fenolio rūgštys, terpenai ir terpenoidai, flavonoidai, glikozidai, ergosterolis ir ergotioninas.

 

Gali stiprinti imunitetą 

Imuninė sistema – tai sudėtingas ląstelių, audinių ir organų tinklas, kuris bendradarbiauja, kad palaikytų mūsų sveikatą. Savo imuninę sistemą galime įsivaizduoti kaip aukštųjų technologijų apsaugos sistemą, kurioje įgimtas imunitetas yra tarsi greitojo reagavimo sargybiniai, visada budintys ir užtikrinantys neatidėliotiną apsaugą, sukeliant uždegiminį atsaką į nepageidaujamus įsibrovėlius. Prisitaikantysis imunitetas – tai elitinis detektyvų būrys, kuris specializuojasi ir mokosi iš ankstesnių susidūrimų, kad ateityje jus geriau apsaugotų. Šios dvi ginkluotės turi veikti darniai, antraip rizikuojame pažeisti pusiausvyrą tarp dažnų infekcijų ir nepageidaujamų uždegimų. Imuninė moduliacija – tai imuninio atsako derinimo procesas, kurio metu užtikrinama, kad visos imuninės sistemos dalys veiktų darniai. Žodis „moduliacija“ čia labai svarbus, nes, skirtingai nei kiti junginiai ir vaistai, kurie veikia imuninę sistemą ją slopindami arba skatindami, kai kurios funkciniuose grybuose esančios mikonutrientų medžiagos veikia kaip biologinio atsako modifikatoriai (BRM). Tai paprasčiausiai reiškia, kad jie gali subalansuoti skirtingas imuninio atsako grandis, palaikydami jų svarbias funkcijas ne tik prieš infekcijas, bet ir prieš uždegimines ligas, alergijas ir kt.

Funkciniuose grybuose esančios biologiškai aktyvios mikonutrientų medžiagos pasižymi imunomoduliuojamuoju poveikiu, aktyvuodamos pagrindinius imuninių ląstelių receptorius ir taip sureguliuodamos įgimtosios ir adaptyviosios imuninės sistemos funkcijas, kad jos būtų suderintos. Kai kurie pavyzdžiai: karotinoidai ir 

ergothioneinas pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, kurios slopina laisvųjų radikalų žalą ir mažina oksidacinį stresą – pagrindinį veiksnį, darantį įtaką imuninei funkcijai.  Tokiuose grybuose kaip Reishi ir Chaga esančios fenolinės rūgštys moduliuoja imuninį atsaką slopindamos uždegimą, veikdamos tokius fermentus kaip ciklooksigenazė-2 (COX-2) (tokių vaistų kaip asprinas ir ibuprofenas taikinys), taip mažindamos nepageidaujamą uždegimą. Ergosterolis yra augalinės kilmės vitamino D2 pirmtakas.  Veikiami saulės spindulių grybai jį paverčia vitaminu D2, kuris yra pagrindinė imunitetą palaikanti maistinė medžiaga. 

Štai keletas mūsų mėgstamiausių ir jų nuostabi nauda imunitetui.

Liūto karčiai (Lion’s Mane) – protinę veiklą stiprinantis grybas.

Ar jau teko ragauti  Ancient+Brave Matcha su kolagenu ir  Liūto karčiais?

https://wellyou.lt/parduotuve/produktai-sveikatai/arbata/zalioji-arbata/ancientbrave-matcha-collagen/

Liūto karčiai yra nootropinis grybas, t. y. jame yra unikalių mikonutrientų, kurie yra naudingi smegenų sveikatai. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad tai lemia tokie junginiai kaip hericenonai ir erinacinai, kurie skatina nervų augimo faktoriaus (NGF) ir smegenų kilmės neurotrofinio faktoriaus (BDNF) išsiskyrimą. Šie faktoriai yra labai svarbūs smegenų ląstelių augimui ir apsaugai bei geresnėms pažinimo funkcijoms. Naujausi moksliniai tyrimai taip pat rodo, kad liūto manija gali sustiprinti įgimtą imuninį atsaką ir palaikyti žarnyno imuninę funkciją. Tai reiškia, kad ji teikia dvejopą naudą – ir smegenų sveikatai, ir viso organizmo imuninei sveikatai. 

Juodojo beržo (Chaga) grybo nauda – dovana imunitetui

Chaga grybe (Inonotus obliquus), dažnai randamoje ant beržų, gausu antioksidantų. Joje yra daug melanino, kuris suteikia jai išskirtinę juodą spalvą ir prisideda prie antioksidacinių savybių. Šie antioksidantai padeda mažinti uždegimus ir imuninės sistemos veiklą. Čaga buvo naudojama liaudies medicinoje, ypač Sibire ir kitose Azijos dalyse, dėl numanomos naudos sveikatai, įskaitant imuninės sistemos palaikymą.

Reishi: imuniteto ir nemirtingumo grybas

Reiši (Ganoderma lucidum) jau tūkstančius metų yra Rytų medicinos pagrindas, dažnai laikomas „nemirtingumo grybu“. Jis žinomas dėl savo adaptogeninių savybių, padedančių organizmui įveikti stresą. Reiši sudėtyje yra triterpeno, kuris suteikia imunitetą reguliuojančių ir priešuždegiminių savybių. Jie taip pat suteikia šiam grybui karstelėjusį skonį, prie kurio gali tekti šiek tiek priprasti, jei esate linkę vengti kartaus skonio. Deja, šiuolaikinėje mityboje kartaus skonio vengiama ir tai daroma mūsų sveikatos sąskaita. Ancient + Brave, kalba apie Reiši, „kartesnis yra geresnis“. Suvokdami karčiųjų skonių dermę, galime išnaudoti nuostabias šio grybo savybes. 

https://wellyou.lt/parduotuve/maisto-papildai/supermaistas/ancientbrave-kakava-cacao-reishi/

Turkey Tail: ilgaamžiškumo ir imuninės sveikatos simbolis

Turkey Tail grybas (liet. Įvairespalvė kempė, lot. Trametes versicolor) tradicinėje medicinoje, ypač Kinijoje ir Japonijoje, turi ilgametę istoriją, nes stiprina imuninę sistemą. Jis žinomas dėl didelio polisacharopeptidų, tokių kaip PSP ir PSK, kiekio, kurie šiuo metu tiriami kaip papildoma vėžio gydymo priemonė, ypač kaip imunitetą palaikančios medžiagos chemoterapijos metu. PSP iš kalakuto uodegos taip pat yra svarbus prebiotikas, kuris, kaip įrodyta, padeda žarnyne reguliuoti bakterijų pusiausvyrą taip, kad būtų naudingas medžiagų apykaitai ir palaikytų sveiką kūno svorį.

 

Tradicijų ir mokslo derinimas

Kartu su naujomis žiniomis, gautomis iš šiuolaikinio mokslo, tradicinės žinios apie funkcinius grybus turi būti ir toliau perduodamos iš kartos į kartą. Tradicinis grybų vartojimas suteikia mums turtingą kontekstą apie jų naudą. Daugelyje kultūrų funkciniai grybai šimtmečius buvo vartojami ne tik kaip vaistas nuo fizinių negalavimų, bet ir kaip kūno ir proto pusiausvyros priemonė. 

Funkciniai grybai yra ne tik naudingi žmonėms, bet ir labai svarbūs mūsų planetos būklei. Jų vaidmuo ekosistemų pusiausvyros, anglies dioksido sekvestracijos, dirvožemio regeneracijos ir biologinės įvairovės srityse daro juos 

neįkainojamus mūsų pastangose palaikyti planetos sveikatą. Toliau tyrinėdami ir suprasdami jų naudą sveikatai, remdamiesi mokslo žiniomis, turime nepamiršti jų platesnės ekologinės reikšmės ir simbiotinio ryšio su mūsų planetos sveikata. Ancient + Brave įsipareigojimas užtikrinti kokybę ir tvarumą yra jų veiklos pagrindas, ypač kai kalbama apie funkcinių grybų tiekimą jų gaminiams. Tvirtai tiki šių neįtikėtinų gamtos išteklių galia, tačiau taip pat suvokia savo atsakomybę planetai ir vartotojams.

Svarbiausias funkcinių grybų vaidmuo imuninės sistemos moduliacijos srityje yra puikus pavyzdys, kaip tradicinė praktika gali padėti šiuolaikiniams moksliniams tyrimams. Toliau atskleisdami šių nepaprastų grybų paslaptis, tikriausiai atrasime dar daug žadančių ir įdomių galimybių mūsų sveikatos ir planetos sveikatos ateičiai.

Pastaba: šiame straipsnyje pateikta informacija yra mokomojo pobūdžio ir neturėtų būti laikoma medicinine konsultacija. Visada kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą, kad gautumėte asmeninį medicininį patarimą.

 

Partnerio turinys

wellyou.lt

Patiko straipsnis? Pasidalinkite: