Meditacija tinginiams. Grįžimas į savo vaikystę. Sveikimo būdas, veikiantis smegenų centrus ir padedantis gydanti traumas. Apie efektyvų ir itin populiarėjantį sveikatinimo būdą – neurogrįžtamojo ryšio metodiką – kalbamės su pradininke Lietuvoje, sertifikuota specialiste Vilija Pažemeckiene.
Jūs bene pirmieji Lietuvoje prieš daugiau nei 10 metų pradėjote naudoti šią (NGR) metodiką. Kas tai?
JAV išrastam metodui – daugiau nei 50 metų. Tačiau pradžioje ji buvo naudojama mokslo tyrinėjimuose, medicinos eksperimentuose, specialiųjų tarnybų. Atsiradus galingiems, greitaeigiams kompiuteriams, galime naudoti šią metodiką kasdienybėje. Per pastaruosius 20 metų jos populiarumas nuolat kyla dėl didelių teigiamų rezultatų.
NGR – apie žmogaus smegenų veiklą. Naudojant specialią kompiuterinę įrangą, skambant muzikai nurašomi elektromagnetiniai jūsų smegenų bangų impulsai. Smegenys atlieka daugialypę funkciją, tad ši praktika, įvertinus asmeniškai kiekvieno smegenis, kas jose užsifiksavo, kokias traumas patyrėme, gali duoti didžiulį efektą.
Kalbame apie psichologines traumas?
Visas. Avarija, skyrybos, artimųjų mirtis, darbo netektis, liga, fizinė trauma. Baimę, šoką, emocijas sukelia ne tik psichologinis, bet ir fizinis skausmas. Smegenys į tai reaguoja, nes viskas susijęs su centrine nervų sistema. Todėl pagerinus smegenų veiklą, grįžus į darną, atsistato ir fizinis kūnas.
Kaip tai vyksta: patogiai atsiguliau, prie galvos pritvirtinote jutiklius, užsidėjau ausines ir klausiau ramios muzikos. Tiesa, kartais būdavo pertrūkių.
Vyksta daugialypis procesas. NGR paremtas smegenų savireguliacijos savybėmis. Mūsų kūnas linkęs grįžti į darną, pusiausvyrą, bet sveikti linkęs tik atsipalaidavęs kūnas. Palyginkime smegenis su išsiūbuota valtimi. Kai išgyvename daug stiprių, neigiamų patirčių, smegenys, o tada ir mūsų kūnas, išsiderina – valtis pradeda siūbuoti. Kuo labiau ji siūbuoja, tuo išsilaikyti sunkiau, todėl reikia grįžti į darną.
Tiesa, labiausiai mums kenkia ne stresas, jo neišvengsime, ir kūnui į jį reaguoti yra normalu. Smarkiai kenkia užsitęsusi reakcija, slepiama trauma. Įvykis praėjo, o mes metų metais giliai savyje vis dar nešiojame skausmą.
Skauda, supykai – pabūk toje emocijoje, kol ji nuslops?
Būtent. Išgyvenome, pabuvome, paleidome. Jei laikome savyje, tas kaupiasi vis giliau kūne. Trys pagrindinės zonos, kur kaupiasi įtampa, yra galva, pečiai, nugara, antroji – kaklas, krūtinė širdis ir trečioji – žarnynas, vidaus organai.
Įvykus traumai, mes nuolat apie tai galvojame – kas kaltas, kodėl taip įvyko? Ir jei to visiškai neišgyvename, nuolat galvojame, taupydamos energiją po 21 dienos smegenys šią informaciją įrašo, manydamos, kad tai šeimininkui labai svarbu. Tarsi į diską įrašytą informaciją smegenys iš sąmonės permeta į pasąmonę. Tokių diskų – milijonai. Ir, nors jau nenorime to išgyventi, smegenys suka ir suka tą diską.
NGR metodas veikia 20 pagrindinių smegenų zonų, todėl ant galvos pritvirtinus jutiklius, surenkama informacija, pajaučiama, kur yra trukdžiai, kur smegenys išsiderinusios. Ir tuo metu akimirksniui nutraukiama muzika – tie jūsų suvokti pertrūkiai garse ir yra tas grįžtamasis ryšys, informacija smegenims.
Mes galime tą diską išjungti sąmoningai, bet tam reikia milžiniškų pastangų, ne vienerių metų meditacijos, darbo su savimi. Su NGR rezultatą pasiekiame ir po kelių savaičių, ir po kelių mėnesių. Juokaujame, kad tai – meditacija tinginiams, nes pritvirtinus laidus, ausines nori ar nenori atsipalaiduoji.
Kai nuolat sukasi kažkokia mintis, susidaro labai stiprios neuroninės jungtys. Naudojant NGR – tarsi mokytumėmės eilėraštį. Kartą – tik kaip praeinant pievoje lieka brydė, po kelių ar dešimties ėjimu – ji ryški, nelieka pasipriešinimo ir energija teka laisvai.
Akimirksniui sustabdydami klausomą muziką, silpniname mums nemalonius neuroninius ryšius. Smegenys sustabdo tą nuolat pasąmonėje kartojamą diską – nemalonią mintį. Kas įvyko, nustembi? Ir tuomet formuojasi nauji neuroniniai ryšiai. Tai panašu į upę, kuri tolyn prateka aplink uolas.
Ir mumyse vyksta psichologinis pokytis?
Ir fizinis. Keičiasi mūsų mintys, emocinė būsena, o dėl to – net ir apranga, išvaizda, gyvenimo būdas.
Lankėsi pas mus vienuoliktokas, daugelio olimpiadų laimėtojas. Jautė didelį nerimą, klausė metalo muzikos, tapo gotu, kamavo mintys apie savižudybę. Tėvai vežė pas psichologus, bet gydytojai priežasties nerado. Po 5-8 seansų ėmė tvarkytis išsiderinę smegenų dažniai, vaikinukas keitėsi, nusipirko akustinę gitarą, o kartą atėjusi pagalvojau, kad vyras kalbasi su nauju žmogumi. Nepažinau jo: juodą aprangą buvo pakeitę šviesūs, spalvoti drabužiai, akys švytėjo. Jis sėkmingai baigė mokyklą, vėliau – biogenetikos mokslus.
NGR metodika tinka ir jaunimui?
Tarptautinėje praktikoje ji taikyta netgi dėl žvairumo didelį nerimą jaučiantiems 8 mėnesių amžiaus kūdikiams. Nuo 2020 metų pas mus pradėjo lankytis labai daug 15-18 amžiaus žmonių. Per TV, internetą diegiama baimė, griežti suvaržymai labai veikia jų nervų sistemą.
Smegenys – itin sudėtingas mechanizmas. Neįmanoma pertraukti visų minčių ir programų, nors per sekundę mūsų mintyse vyksta 256 pertraukimai, bet sąmoningai to nesusekame. Šis metodas mums padeda sluoksnis po sluoksnio luptis kaip svogūnui. Pradžioje sveikstame nuo negilių, šviežių traumų. Tiesa, kartais žmonės klaidingai išsigąsta, kai „pablogėja“. Ne, tai lenda giliai paslėptos, senos traumos. Pamatinė problema išlenda paskutinė. Ją ištraukus įvyksta milžiniškas pokytis. Tos bangos – kaip mūsų asmenybės smegenų parašas, pirštų atspaudai. Būna skausmo fazė, kurią vadiname paskutine gulbės giesme. Tuomet gali pradėti skaudėti galvą, kilti migrena, žengiame į akistatą su savimi, viską paleidžiame ir pajaučiame pokytį.
Skiriasi vyrų ir moterų reakcijos? Greičiau turbūt ne tik pažeidžiami, bet ir gyja jautresni?
Moterys dažniau jautresnės, emocingesnės. Bet nėra nei moteriškų, nei vyriškų savybių. Yra savybės, kurias mes vieni kitiems priskiriame.
Dėl gijimo – 100 proc. patirtis. Žmona atsivedė daugiau nei 70 metų amžiaus vyrą. Jis jaučia depresiją, išgyveno daugybę operacijų, buvo pesimistiškai nusiteikęs. Bet su kiekvienu seansu keitėsi. Po 10–ties švytėjo, tryško energija, optimizmu. Dažniausiai tą pokytį pirmi pastebi aplinkiniai.
Perfekcionistai įprastai sako neturintys jokių problemų, atėjo pasmalsauti. Jei taip sako dažniausiai turi gilių traumų, kurios išlenda vėliau. Būna, žmonės nepamena savo vaikystės iki 12 metų. Neretai taip yra dėl skaudžių patirčių: prievartos, mušimo, nepatirtos meilės. Skausmingus prisiminimus blokuoja smegenys.
Viena moteris, užsigrūdinusi alpinistė, tiek save atbukino, kad nejausdavo jokio skausmo. Lipo į kalus tol, kol visiškai nutrūko raumuo. Po NGR seansų pradėjo jaustis puikiai. Ir apsilankė pas mus dar po keleto metų, iškart, po skyrybų. Kuo greičiau apsilankome po patirtos traumos, tuo greičiau gyjame. Beje, pirmo seanso metu ji verkė kaip kūdikis – prisipažino, kad to nedarė nuo 5 metų amžiaus.
Kaip atradote Lietuvoje dar neįprastą metodiką?
Pradėjom nuo sūnaus. Turėjo psichologinių problemų, tapo priklausomas nuo lošimų – nuo kompiuterinių žaidimų, vėliau lošimo automatų. Priklausomybių centre teigė, kad įvyko asmenybės degradacija, pagalbos nėra, pasiūlė gerti raminamuosius, lankytis pas psichologus.
Su šiuo metodu supažindino moteris, JAV nusipirkusi aparatūrą ir sėkmingai nuo alkoholizmo išgydžiusi du brolius. Dabar sūnus perima mūsų veiklą. Keičiantis jam, keitėmės ir mes, visiškai atsisakėme alkoholio.
Galim teigti, kad ši terapija – tarsi sugrįžimas į darną, į savo tikrąją prigimtį?
Būtent. Kai kurie jautresni žmonės mato vaizdinius, pamirštus įvykius. Viena moteris matė, kaip sėdi ant bažnyčios stogo ir iš šalies regi savo vestuves. Penkerių metų berniukas susigraudino ir sakė mamai, kad „stoja jo galva“. Pakitus sąmonės būsenai, atsipalaidavus, vyksta gilūs procesai, stiprus sveikimas. Todėl kai kurie žmonės NGR seansų metu grįžta net į savo gimimo akimirką.
www.facebook.com/Neuroharmonija
Tel. Kaune: +370-611-15401
Vilniuje: +370-611-15410