Domimės

15 brandžios sielos bruožų

Nuotrauka: © pixabay, John Hain

Šiais laikais galima sutikti nemažai žmonių, kurie leidžia suprasti, jog yra stipriai pažengę kelyje į tobulybę. Jie netgi to moko kitus.  Tačiau tikrą meistrą ne skambūs žodžiai puošia. Kaip atskirti, kas yra kas? Puikų darbą šioje srityje nuveikė garsus amerikiečių mąstytojas ir psichologas A. H. Maslow. Jis ištyrinėjo daugybę žmonių, jų gyvenimus, elgesį, pasiekimus ir pan. Ypač jį domino išskirtiniai įvairių laikmenčių intelektualai, charizmatiški lyderiai, sulaukę didelio pripažinimo. Tyrinėdamas šias, A. H. Maslow nuomone, itin brandžias ir save realizavusias asmenybes, jis išskyrė 15 tam tikrų joms būdingų savybių.

1. Realybę suvokia holistiškai. Šie žmonės mato aplinką kaip visumą, o ne kaip atskirus nesusijusius fragmentus ir priima ją tokią, kokia yra, o ne tokią, kokią norėtų matyti. Jie reaguoja į realybę objektyviai, be asmeninių emocijų ir vertinimų. Yra tolerantiški net patiems neįprasčiausiems reiškiniams.

2. Save bei kitus priima adekvačiai. Šie žmonės paprastai nesistengia atrodyti geresni nei yra. Save ir kitus taip pat priima tokius, kokie yra. Nejaučia poreikio kontroliuoti, nesistengia kitiems įrodyti esą pranašesni, neitin jaudinasi, ką apie juos mano kiti. 

3. Elgiasi natūraliai. Šiems žmonėms nebūdingas drovumas, savigrauža, kaltės jausmas, dirbtinumas, arogancija. Bet kokiose situacijose jie geba išlikti savimi. Yra tiesūs, drąsiai ir atvirai sako tiesą.

4. Nesijaudina dėl smulkmenų. Jiems itin rūpi globalūs dalykai, gyvenimo prasmės klausimai, tarnystė žmonijai ir tai padeda lengviau suvokti bei atskirti tikrai svarbius dalykus nuo nesvarbių smulkmenų. Išlieka ramūs bet kokių nelaimių ar nesėkmių akivaizdoje, nes pasikliauja savo požiūriu į tai, kas vyksta, o ne aplinkinių nuomonėmis bei emocijomis.

5. Nelinkę prisirišti. Visą žmoniją suvokia kaip vieną visumą, todėl nelinkę prisirišti prie vieno ar kito asmens. Jie gali būti vieni ir niekada nesijausti vieniši.

6. Yra nepriklausomi. Stengiasi būti nepriklausomi ir nešališki. Dalykų esmę ir vertę mato tokią, kokia ji yra iš tiesų.

7. Moka džiaugtis gyvenimu. Jie niekada nesiskundžia nuoboduliu, nes nuolat yra užsiėmę pasaulio tyrinėjimu ir saviugda. Viską mato plačiau, turtingiau. Jiems kiekviena akimirka – lyg mažas stebuklas. Kažką nauja ir įdomaus tokie žmonės sugeba įžvelgti net pačiuose įprasčiausiuose kasdieniuose dalykuose, į kuriuos tradicinio mąstymo žmogus niekada nė neatkreiptų dėmesio.

8. Patiria neįprastų įkvėpimo bangų. Periodiškai juos ištinka neįprasti, kone mistiniai įkvėpimo, susižavėjimo „priepuoliai“, tokiais momentais jie gali pamiršti viską pasaulyje, nustoti netgi miegoti ir valgyti – įkvėpimą sukėlusiam objektui atsiduoda visa savo esybe.

9. Aktyvūs visuomenėje. Šie žmonės labiau nei daugelis įprasto mąstymo žmonių, savo veiklą skiria visos žmonijos ar planetos gyvenimui pagerinti. Pasak A. H., meilė žmonijai, noras padėti kitiems, yra ypač ryškus brandžios asmenybės ženklas.

10. Vertina gilų bendravimą. Tikrų draugų įprastai turi nedaug, bet draugystę palaiko ilgai ir ištikimai. Artimai mėgsta bendrauti su panašų išsivystymo lygį pasiekusiais asmenimis.

11. Demokratiški ir tolerantiški. Paprastai niekada ir prieš nieką neturi išankstinio nusistatymo. Su visais bendrauja vienodai nepriklausomai nuo socialinio statuso, rasės, religijos. Mielai išklauso įvairias nuomones bei mokosi iš kitų.

12. Jiems svarbu idėja, ne tikslas. Tokie žmonės paprastai visada turi tikslą ir mielai jo siekia, bet iš tikrųjų labiau dirba ne dėl paties tikslo – mėgaujasi pačiu procesu, kelione į tikslą.

13. Išsiskiria subtiliu humoro jausmu. Šie žmonės nuolat šmaikštauja. Bet jų humoras būna ne pašiepiantis ar įžeidžiantis, o labiau filosofiškas, su įvairiomis intelektualiomis potekstėmis. 

14. Spontaniški ir kūrybingi. Kūrybiškai mąsto ne tik savo profesinėje veikloje, netradiciškai geba pažvelgti ir į įprastas gyvenimo situacijas. Jie smalsūs ir išradingi.

15. Nepasiduoda stereotipams. Gyvena sociume, bet tuo metu yra tarsi šalia jo. Jų neveikia visuotiniai stereotipai, jie nepaiso madų, nesižavi populiariais reiškiniais – mąstymas ir elgesys daugiausiai grįsti universaliais, bendražmogiškais dėsniais.

Patiko straipsnis? Pasidalinkite: