Praktikuojame

Nuraminkime protą mantromis

© Joga ir ajurveda.  Nuotrauka: © Joga ir ajurveda

Mes negalime pakeisti to, kas vyksta aplinkui, be galime pakeisti savo reakcijas į tai. Būtina sąlyga: nutildyti galvoje nuolat klegančias mintis. Ramus protas – kelias į dvasinį augimą. Puikiu įrankiu pažabojant neramų protą gali tapti mantros.

Jau prieš tūkstantmečius Patandžalio jogos sutroje pasakyta, jog žmogaus sąmonės (proto) pažangą galima perprasti pasitelkus 5 jos būsenas. Pirmoji būsena vadinama „kšipta“. Jai būdingas chaotiškas, nenurimstantis mąstymas, nuolatinė minčių kaita, šokinėjimas nuo vieno objekto prie kito. Kilus stipriai emocijai (pykčiui, pavydui ir pan.) tokios būsenos protas gali susitelkti, tačiau tai neturi nieko bendra su dvasiniu tobulėjimu ir joga. Antroji būsena „mudha“. Jai būdingas pasyvumas, bukumas, apatija, apsiblaususios, vangios mintys, dvasingumo stoka. Toks protas orientuotas tik į primityvius poreikius ir materiją ir jis veikia kaip panorėjęs, visiškai nevaldomas. Trečios būsenos „vikšipta“ protas jau geba susitelkti, kartais netgi giliai, ilgiau apsistoti ties vienu objektu, tačiau jam vis dar trūksta sta

bilios koncentracijos. Ketvirtos – „ekagra“ – būsenos protas geba tvirtai ir giliai susitelkti ties vienu objektu, būti čia ir dabar. Bet ir tai dar ne aukščiausia pakopa. Penktoji būsena vadinama „niruddha“. Ją pasiekusio jogo protas tampa visiškai įvaldytas, atsiveria tikroji dalykų prigimtis, nepavaldi nei laikui, nei erdvei, nei priežastingumo dėsniams. Toks protas nejaučia baimės, jam svetimas nerimas ir visos kitos neramios emocijos, aistros. Kaip keliauti aukščiausios proto būsenos link? Šiuo atveju gali nepaprastai pagelbėti kasdienis mantrų kartojimas. Mantros – tai ne šiaip skambūs žodžių junginiai. Jos į mūsų gyvenimą atneša daugybę pozityvių dalykų, moko gyventi dabarties akimirkoje – ramiai, nesiblaškant.

Pagal vedinę tradiciją personalinę mantrą gali suteikti tik guru. Tačiau yra daugybė nepaprastai stiprių universalių mantrų, kurios teigiamą poveikį dovanoja visiems. 

Bidža mantros

Senuosiuose šventraščiuose, kurių žinias vedų išminčiai atnešė iki šių dienų, pateikiamos pamatinės mantros. Ilgainiui jos buvo išplėtotos ir papildytos, tačiau esmė išliko tokia pati. Šios mantros vadinamos bidža arba sėklomis. Tai šventieji skiemenys, kuriuose užkoduota pati visatos prigimtis.

OM. Pagal vedas, OM yra pirmasis kada nors nuskambėjęs garsas. Galima laikyti, kad tai tarsi Kūrėjo parašas, pirminė visos kūrinijos išraiška.  OM kartojimas padeda prisijungti prie absoliučios dieviškos energijos, nuraminti protą ir harmonizuoti ne tik savo esybę ir visa, kas aplinkui.

RAM. Dar viena galingą raminamąjį poveikį teikianti bidža mantra, siejama su dievu Višnu.  Ji taip pat harmonizuoja trečiąją čakrą, esančią saulės rezginio srityje ir gerina virškinimo procesą (ne tik maisto, bet ir emocijų, informacijos).

HRIM. Tai nuostabią galią dovanojanti Didžiosios deivės mantra. Ji apvalo nuo baimės ir nerimo, išsklaido proto iliuzijas, stiprina vidinę ašį.

Galingos mantros – jūsų sielos ramybei

Om bhur bhuvah svah/ tat savitur varenyam/ bhargo devasya dhimahi/ dhiyo yi nan pracodayat

Tai Gajatri mantra  - viena galingiausių ir plačiausiai žinomų vedinių mantrų. Apvalo kūną, protą, sielą, karmą, dovanoja visokeriopą klestėjimą ir gerovę, padeda išsivaduoti iš iliuzijų ir pažinti tikrą pasaulį.  

Om Namah Šivaja

Tai dar viena itin galinga ir populiari mantra, kurią kasdien kartoja tūkstančiai žmonių. Ne tik Indijoje, bet ir visame pasaulyje. Ši mantra saugo, apavalo nuo visko, kas bloga, atgyvenę, šalina vidines ir išorines kliūtis, trukdančias sielai augti, pažaboja neramų protą.   

So ham

Ši mantra reiškia „Aš egzistuoju“, „Aš esu čia, šioje akimirkoje“. Intensyviai kartojama drauge su kvėpavimu (įkvėpdami tarkite so, iškvėpdami – ham), sukuria galingą vibraciją, kuri giliai atpalaiduoja, išlaisvina užgniaužtas emocijas, visiškai apvalo smegenis, nuramina visas mintis ir padeda patirti palaimingą „šią ir dabar“ būseną.  

Verta žinoti

·         Prieš praktikuojant mantras, verta paklausyti įrašų, kaip tariami jų žodžiai, kurie skiemenys pabrėžiami. Tikslus atlikimas labai svarbus, nes padeda sukurti tam tikras vibracijas.

·         Jei norite patirti teigiamą mantros poveikį, jos kartojimas turi tapti ritualu. Hinduizme, budizme šis ritualas vadinamas džapa mala. Tradiciškai mantra kartojama mažiausiai 108 kartus pasitelkus maldos karolių vėrinį malą. Kodėl 108? Vedose 108 laikomas dievišku, kosminės tobulybės skaičiumi.

Patiko straipsnis? Pasidalinkite: