Praktikuojame

7 čakrų meditacija

Nuotrauka: © V. Černiauskaitė

Pasak senovės Indijos išminčių, čakros tarsi nutiesia tiltą tarp materijos ir proto, kūno ir dvasios, individualumo ir universalumo. Taigi jei norime žengti dvasinio tobulėjimo keliu, labai svarbu, kad jos būtų aktyvios.

Viena svarbiausių čakrų paskirčių –  teikti mums subtiliąją kosminę energiją ir palaikyti organizme kūno ir dvasios harmoniją. Jos tarsi mažos elektros transformatorinės subalansuoja energiją ir paskirsto ją visiems kūno organams. Didesnioji dalis žmonių per čakras srūvančia energija naudojasi nesąmoningai ir minimaliai, nė nenumanydami, kad tokia išvis egzistuoja. Jų čakros funkcionuoja tarsi snaudimo režimu. Tačiau dedant nuolatines ir kryptingas pastangas, šią energiją galima pažadinti bei sąmoningai įvaldyti. Jogai jau prieš daugelį amžių yra pastebėję, kad čakrose energija ima cirkuliuoti aktyviau, kai užsiimama tam tikromis dvasinėmis praktikomis, medituojama, daromos tam tikros jogos asanos ir pan. Be abejo, esama ir labai gilesnių, sudėtingesnių, intensyvesnių pratikų, tačiau, kaip žinia, jogoje yra vertinamas laipsniškas tobulėjimas. Pirmuoju žingsniu ir labai naudingu gali būti čakrų garsų meditacija. Ji paprasta ir tuo pačiu neparasta. Šios meditracijos garsai čakroms daro ypatingą poveikį. Kasdien šiai meditacijai skirdami 10-15 minučių, ilgainiui pajusite, jog jūsų kūne, mintyse, emocijose, veiksmuose ir apskritai gyvenime ima rastis kur kas daugiau harmonijos.

Pirmoji čakra – Muladhara

Tai pamatinė čakra, esanti uodegikaulio srityje. Ji valdo gyvybiškai pačius svarbiausius poreikius. Joje kaupiama ir per kojas atitekanti Žemės energija. Kai per pirmąjį centrą energija teka laisvai, šiame pasaulyje jaučiatės saugūs ir ramūs. Esate tikri, kad pagrindinius poreikius galite patenkinti laisvai, nekovodami. Jei šios čakros energija nesubalansuota, nuolat jaučiamės nesaugūs, nerimaujame dėl ateities, esame linkę pernelyg prisirišti prie materialių daiktų, juos kaupti, o maistas ir buitis tampa svarbiausiais interesais, visiškai paskandinačiais mus žemiškoje iliuzijoje. Agresija, godumas, savanaudiškumas – tai taip pat prastai funkcionuojančios pirmosios čakros ženklai.

  

Čakros meditacija: patogiai atsisėskite tiesiu stuburu, nuraminkite protą ir mintyse pradėkite vizualizuoti raudoną spalvą arba stebėkite kokį nors raudonos spalvos objektą (pavyzdžiui, besileidžiančią Saulę) ir kartokite šios čakros mantrą LAM.

 

Antroji čakra - Svadhisthana

Ši čakra yra stuburo kamiene, ties pilvo apačia. Ji laikoma sakraline ir yra ypač galingas energijos šaltinis. Pasak jogų, šios čakros generuojama seksualinė energija, pakylėta į aukštesnį lygį, gali tapti itin vaisinga kūrybine energija. Jei Svadhisthana yra subalansuota, esame kūrybiški, laisvi, autentiški, nestokojame dąsos būti savimi, priimame ir suprantame savo jausmus, džiaugiamės gyvenimo pilnatve. Menkas sąmoningumas, nevaldomas seksualinis apetitas, polinkis į paleistuvystę, neištikimybę, noras niokoti, griauti, skleisti anarchiją, nepasitenkinimas savimi ir savo egzistencija rodo, jog ši čakra nefunkcionoja taip, kaip derėtų.

 

Čakros meditacija: vizualizuokite oranžinę spalvą ir kartokite čakros mantrą VAM.

 


Trečioji čakra - Manipura

Ji yra ties saulės rezginiu. Tai asmenybės savirealizacijos centras, atsakingas už sielos ir kūno pusiausvyrą bei darną. Jei šia čakra energija teka laisvai, sugebame lengvai realizuoti savo ketinimus, tikslus, savarankiškai priimti sprendimus ir jaustis savo gyvenimo šeimininkais. Šios čakros energija padeda apjungti žinias bei patirtį su dvasios išmintimi. Saulės rezginys taip pat yra vartai į širdį. Tai kelias iš ego į sielos sąmonę. Jei žmogų valdo pernelyg suvešėjęs egoizmas, valdžios troškimas, kategoriškumas, pavydas, jei jis jaučiasi gyvenime pasimetęs, neatradęs savojo pašaukimo – tai byloja apie sutrikdytą Manipuros energijos tėkmę.

 

Čakros meditacija: vizualizuokite skaisčiai geltoną spalvą ir kartokite čakros mantrą RAM.

 


Ketvirtoji čakra - Anahata

Tai širdies čakra – vienijančios meilės ir užuojautos energinis centras. Jos paskirtis – įveikti atskirumą ir susiskaidymą. Kai šia čakra energija srūva laisvai, skleidžiame atjautą visoms gyvoms būtybėms, jaučiamės su visomis jomis susiję. Kai čakrą kausto sąstingis, mus ima kamuoti vienatvė, jausmas, kad esame apleisti, niekam nereikalingi, tarsi atitverti nuo pasaulio aklina siena. Anahata atskleidžia subtiliąją žmogaus esybę, todėl jogai išskirtinį dėmesį skiria šios čakros energijai įvaldyti.

 

Čakros meditacija: vizualizuokite vaiskiai žalią spalvą ir tarkite čakros garsą JAM.

 


Penktoji čakra – Višuddha

 

Ši čakra yra gerklės srityje ir yra vadinama saviraiškos centru. Ji itin susijusi su kvėpavimo sistema, balso stygomis bei skydliauke. Jogai teigia, jog šios čakros energija padeda jutimiškai suvokti aplinką, formuoti pojūčius bei jausmus ir juos tinkamai išreikšti. Jei čakros energijos tėkmė nesutrikdyta, lengva išreikšti savo poreikius, tinkamai bendrauti su žmonėmis, diplomatiškai, nieko neįskaudinant perteikti savo poziciją, išsakyti tiesą. Jei nuolat slopinate savo esybę, tikruosius jausmus, užgniaužiate saviraišką, jaučiatės neišgirsti ir nesuprasti kitų – tai ženklas, kad Višudhos energija sutrikdyta.

Čakros meditacija: vizualizuokite turkio spalvą arba jei turite šį akmenį, galite žvelgti į jį ir kartokite čakros mantrą HAM.


Šeštoji čakra - Adžna

Ši čakra dar vadinama trečiąja akimi arba intuicijos centru. Ji susijusi su idėjomis, intelektu, vaizduote, pasaulėjauta. Kai Adžna atvira, jaučiame stiprų ryšį su savo vidiniu balsu ir akimirkomis, kai reikia priimti sprendimus, tarsi išgirstame iš vidaus sklindantį teisingą atsakymą. Kai čakra neveikia, jaučiame nuolatines abejones ir nepasitikėjimą tiek savimi, tiek supačiu pasauliu.


Čakros meditacija:
vizualizuokite indigo spalvą. Dėl šios čakros mantros šaltiniai nesutaria. Kai kuriuose teigiama, jog šis garsas yra Om arba Aum, kituose – Šam. Taigi tegalime pasiūlyti pasirinkti tą, kurį jums kužda intuicija.

 

Septintoji čakra – Sahasrara

Dar vadinama karūnos arba aukštesniosios sąmonės čakra, įsivaizduojama kaip viršugalvyje išsiskleidęs tūkstantlapis lotoso žiedas. Kai ši čakra atsiskleidžia, suvokiame, jog tikroji mūsų prigimtis yra begalinė, kad esame nemari dvasia, „vilkinti” žmogaus kūną. Kaip teigia jogai, tai yra galutinė išraiška – individualybės ir kosmoso susiliejimas.

Čakros meditacija: vizualizuokite violetinę spalvą. Dėl čakros mantros vėlgi nesutariama. Kai kurie jogai gieda garsą OM ar AUM. Kiti renkasi AH arba transcendentinę tylą.

 Apie čakras harmonizuojančias jogos asanas skaitykite žurnale JOGA IR AJURVEDA (2018 m. NR.3)

 

Patiko straipsnis? Pasidalinkite: