Saulė – gyvybiškai svarbi visiems gyviems organizmams, ne išimtis ir žmogus. Saulės spinduliai ir naudingi, ir žalingi. Pliusus saulės spinduliams galime dėti už tai, kad jie aktyvina galvos smegenų veiklą, teigiamai veikia psichinę sveikatą, stimuliuoja medžiagų, hormonų apytaką, skatina vitamino D sintezę. Po tamsaus metų periodo išlindus saulei dėl suaktyvintos laimės hormonų gamybos smegenyse gerėja nuotaika. Žmonės, kurie kenčia nuo įvairių odos ligų (psoriazės, atopinio dermatito), daug geriau jaučiasi vasarą, nes dėl minėto vitamino ir saulės šviesos dezinfekcijos pagerėja jos būklė. Tačiau dėl retėjančio ozono sluoksnio saulės spinduliai darosi vis aktyvesni ir jų poveikis ne visada teigiamas. Ultravioletiniai jos spinduliai skatina melanino gamybą. Kai saulėje būnama per ilgai, pradeda gamintis dideli kiekiai melanino ir galima susirgti odos vėžiu – melanoma.
Nepiktnaudžiaukite kremais
Deja, ne visi saulės kremai yra sveika grožio priemonė. Vis daugiau mokslinių tyrimų rodo, kad jų sudėtyje esančios medžiagos ne tik neapsaugo nuo pačios pavojingiausios vėžio formos – melanomos, bet netgi skatinti atsirasti kai kurias šios ligos formas! Viskas, kas yra kremo sudėtyje per odą patenka į kraują ir išnešiojama po visą organizmą. Įvairūs cheminiai kremai nuo saulės turi skirtingą poveikį, yra pagaminti iš daugybės sintetinių komponentų (parabenų, cinamatų, benzofenonų ir t. t.). Nėra iki galo aišku, kaip jie reaguos tarpusavyje, su saule ir kitomis priemonėmis, kurias naudojame, ar medžiagomis, kurių jau yra mūsų organizme. Daug protingiau būtų nuo saulės saugotis natūraliomis priemonėmis, vengti saulėkaitoje aktyviausiu saulėje metu – vidurdienį ir kelios valandos po jo.
Sveikai maitinkitės
Sumažinti kenksmingų saulės spindulių poveikį galime ir sveikai maitindamosi. Reikėtų papildyti organizmą antioksidantais – medžiagomis, neutralizuojančiomis laisvuosius radikalus, kurie organizme atsiranda dėl neigiamo saulės poveikio. Daugiausia antioksidantų galima gauti iš augalų, daržovių, vaisių, žalumynų. Įtraukite į racioną žalių paprikų, špinatų, brokolių, burokų, žiedinių kopūstų ir kt. Vasarą reikėtų vartoti kuo mažiau gyvūninių produktų, kurie apsunkina organizmą, nes virškinimas reikalauja daugiau energijos. Verčiau valgykite kuo daugiau daržovių, vaisių. Kasdien gerkite sultis iš įvairių daržovių ar žalumynų ir vieno vaisiaus. Taip pat nepamirškite gerti daug vandens.“
Kas turi labiau saugotis saulės?
Yra žmonių, kuriems saulė pavojingesnė nei kitiems. Saulė labai veikia kraujagysles, todėl esant kaitros bangoms padaugėja insultų ir infarktų. Jei turite problemų su širdies ir / ar kraujagyslių sistemomis, venkite saulės. Taip pat karšti spinduliai labai pavojingi itin baltą blyškią odą turintiems žmonėms. Joje gaminasi labai mažai melanino, todėl oda ypač jautri spinduliams, greitai ir skausmingai nudega, lėtai gyja. Jei turite daug apgamų ar pigmentinių dėmių, saulėkaitoje būkite tik trumpą laiko tarpą. Geriausia būtų apgamus ar dėmeles pridengti, kad jos visai negautų spindulių. Beje, egzistuoja ir alergija saulei. Arba saulė gali ją iššaukti kai užsiteršęs organizmas. Jeigu ilgą laiką netinkamai matinatės, maistas iki galo nesuvirškinamas ir virsta toksinais, kraujas išnešioja juos po visą organizmą. Galiausiai uždegimas apimima visą organizmą ir saulė tampa yra tarsi indikatorius, kuris sukėlia odos bėrimus ir niežulį. Sutvarkius mitybą saulė paprastai nustoja alergizuoti.