Limfa atlieka bene svarbiausią vaidmenį organizmo valyme. Toksinai ajurvedoje vadinami ama. Per didelis jų kiekis sukelia įvairiausius fizinius ir psichinius negalavimus.
Apie sutrikusią limfos veiklą byloja mūsų pojūčiai: perteklinis svoris, susilaikę skysčiai, užkietėję arba per skysti viduriai, virškinimo problemos (rūgštingumas, raugėjimas, sunkumas pilve ir dujų kaupimasis), raumenų ir sąnarių skausmai, odos bėrimai, niežėjimas ar išsausėjimas, bloga nuotaika, galvos skausmai, susilpnėjęs maisto skonis ir kvapas, peršalimo ar kitos ligos, depresija, nemiga, nerimas, baimės ir apskritai nusilpęs imunitetas.
Limfinę sistemą sudaro limfagyslės, jomis tekanti limfa ir limfiniai organai, tokie kaip limfmazgiai, blužnis, migdolinės liaukos, užkrūčio liauka. Limfiniai audiniai organizme atlieka milžinišką darbą. Tai lyg valymo įrenginys arba nuolatos tekanti upė, užtikrinanti vandens švarą. Patys žinote, kad skirtumai tarp stovinčio ir tekančio vandens akivaizdūs. Ten, kur tėkmė, ten – gyvybė, energija, sveikata.
Limfinės sistemos sutrikimai sukelia daugybę negalavimų, nes būtent limfa – stropiausia mūsų organizmo valytoja, surenkanti ir pašalinanti toksinus. Ji atlieka ir gynybinę funkciją: saugo organizmą nuo infekcijų, žalingų aplinkos veiksnių. Limfocitai atsakingi ir už imuniteto stiprumą. Kai limfa užsistovi, jos apytaka sutrinka, lėtėja ir jos veikla, prastėja funkcijos, organizme kaupiasi toksiškos medžiagos, dažniau užklumpa uždegiminės ligos, atsiranda limfos stazė, lemianti lėtinę intoksikaciją. Užsisuka negalavimų ratas: ima varginti sutrikusi kraujotaka bei virškinimas, celiulitas, odos bėrimai, audinių paburkimas, nuolatinis nuovargis, kojų tinimas ir venų varikozė. Ilgainiui gali išsivystyti ir rimtos ligos, tokios kaip galūnes pažeidžianti limfodema, ypač pavojinga sergantiesiems diabetu ir vyresniems, nes limfos tėkmė po truputį lėtėja su amžiumi.
Kas lemia limfotakos negalavimus?
· Šiuolaikinis pasyvus gyvenimo būdas, sėdimas darbas.
· Fizinės veiklos stoka.
· Netinkama mityba.
· Nemiga ir stresas.
· Užterštas organizmas.
Kad limfa gerai cirkuliuotų
· Limfos tekėjimą gerina bet kokia mankšta ar fizinė veikla, priverčianti raumenis susitraukinėti, taip pat gilūs kvėpavimo pratimai. Kuo daugiau judėkite: vaikščiokite, bėgiokite, važinėkitės dviračiu, plaukiokite baseine, atlikite intensyvius įvairius fizinius pratimus. Limfą aktyvina pritūpimai, atsispaudimai, naudinga kasdien po kelias minutes praktikuoti lentos asaną.
· Išbandykite sąmoningo kvėpavimo praktikas – daugybę pratimų rasite internete, knygose, seminaruose. Naudingi ir visai paprasti, pavyzdžiui, keldami rankas per šonus giliai įkvėpkite, nuleisdami sąmoningai iškvėpkite. Kartokite pratimą kelis kartus per dieną.
· Jei dirbate sėdėdami ir neturite sąlygų judėti, darykite mankštos pertraukėles. Limfą išjudins paprasčiausias intensyvus žygiavimas vietoje arba šuoliukai. Kartokite juos bent 100 kartų per dieną.
· Venkite dėvėti aptemptus drabužius. Nesėdėkite užsidėję koją ant kojos.
· Jei kojose jaučiate nuovargį, patinimą, mūvėkite gydomąsias kompresines kojines.
· Vienas iš veiksmingiausių ir sveikatą gerinančių būdų – teisingai ir reguliariai atliekamas viso kūno limfodrenažinis masažas. Apie tokio naudą minima jau 5000 metų senumo raštuose. Masažo metu atliekami specialūs drenuojantys judesiai pagerina ir suaktyvina užsilaikiusios limfos tekėjimą, kraujotaką, stiprina imunitetą, ramina nervų sistemą, gerina visų vidaus organų funkcijas, skatinama blužnies ir užkrūčio liaukų veikla. Limfodrenažinis masažas ypač naudingas po operacijų, traumų, dažnai sergant peršalimo ligomis, varginamiems sąnarių ligų, migrenos. Jei neturite galimybės išbandyti profesionaliaus limfodrenažinio masažo, kūną trinkite masažine pirštine ar šveiskite masažiniu šepečiu.
· Lengvi pastuksenimai į krūtinkaulį ir ties diafragma gerina limfos tekėjimą ir neleidžia jai užsistovėti.
· Priverskite limfą pakeisti judėjimo kryptį 15 min. atsiguldami ant nuožulniai įtaisytos lentos. Pagerės organizmo ląstelių mityba, sparčiau bus šalinami šalutiniai medžiagų apykaitos produktai, dėl kokių nors priežasčių spaudžiami vidaus organai nors keliolikai minučių sugrįš į vietas, pailsės nuvargusios kojos. Gulėdami galvokite apie malonius dalykus ir medituokite ar klausykite ramios muzikos.
· Derėtų žinoti, jog miego trūkumas, nuolatinis stresas ir kiti išoriniai aplinkos dirgikliai taip pat turi įtakos limfotakai. Tad svarbu skirti laiko atsipalaiduoti, gerai išsimiegoti, pailsėti.
Mityba taip pat labai svarbi
· Valgykite sveikai, subalansuotai, venkite nesveikų angliavandenių. Jei organizmas gauna per daug rafinuotų angliavandenių ir blogųjų riebalų, limfa nespėja jų pašalinti iš organizmo.
· Naudingos saikingos iškrovos dietos, kai valgomi jums tinkami produktai.
· Didžiausios limfoidinio audinio sankaupos yra žarnyne – rūpinkitės jo sveikata valgydami daugiau fermentų, probiotikų turinčio maisto.
· Dažnai girdime, kad svarbu gerti kuo daugiau vandens, ir tai nėra mitas. Vanduo ne tik drėkina organizmą ir padeda medžiagų apykaitai, bet, patekęs į limfotaką, suskystina limfą, taip užtikrindamas normalią jos veiklą. Atminkite, sriuba – ne skystis.
· Gerkite šiltų arbatų. Tinka liepų, medetkų žiedai, lakišiaus, debesylų, saldymedžių šaknų arbata, dirviniai asiūkliai.
· Limfą valo ir spanguolių sultys, varnalėšų šaknų milteliai, kadagių uogos – sukrimskite po kelias kasdien.
· Valgykite žalių daržovių! Jos puikiai valo limfą.
· Nepamirškite gerųjų riebalų: alyvuogių aliejaus, avokadų.
Kad veido oda spindėtų
„Limfa ne veltui vadinama paslaptingiausia žmogaus organizmo sistema. Šis gyvasis
kūno vanduo, cirkuliuodamas per limfinius kanalus, tarsi dušas plauna ir valo visą kūną, šalindamas iš organizmo toksiškus ir kenksmingų virusų bei bakterijų skilimo produktus. Puiki limfos tėkmė – puiki išvaizda ir savijauta. O štai jai sutrikus ir užsistovėjus audinių skysčiams, pradeda varginti tokios problemos kaip išsiplėtusios odos poros, veido patinimas, „maišeliai“ po akimis.
Verta žinoti tai, kad jokia valomoji kosmetikos priemonė ar muilas nesuteiks odai sveikatos ir švytėjimo, jei ji nepakankamai išsivalys iš vidaus. Kuo intensyvesnė limfos cirkuliacija, tuo geriau išsivalo oda. Tada išnyksta uždegimai, juodi taškeliai, išsiplėtusios poros“, – teigia grožio specialistė.
Kaip pagreitinti limfos apytaką veido srityje?
Medaus „tapingas“ ypač gerai išvalo odos poras, tobulai skaistina veido odą, labai gerai šalina atmosferos teršalus ir toksinius likučius iš odos.
Šis nepavojingas ir efektyvus masažas daromas pirštų pagalvėlėmis, lengvai plekšnojant. Įsivaizduokite, kad pliaukšite per vandens paviršių – švelniai, tačiau juntamai.
Sušildę tarp delnų šaukštelį ekologiško medaus paskirstykite jį ant viso veido ir plekšnodami pirštų pagalvėlėmis judėkite masažinėmis linijomis:
· nuo smakro centro link ausų,
· nuo nosies link ausų,
· nuo kaktos centro link smilkinių,
· nuo ausų kaklo šonais žemyn.
Jeigu limfa yra smarkiai užteršta, vos per kelias minutes medus pakeičia spalvą ir konsistenciją, tampa pilkas ir lipnus lyg plastilinas. Tokiu atveju reikia nuplauti šiltu vandeniu, tonizuoti.
Svarbu žinoti:
· Medus ant veido negali būti ilgiau nei 10 min.
· Judesiai neturi būti per stiprūs.
· Pirštų sukibimas su oda turi būti malonus.
· Medaus „tapingo“ negalima daryti tiems, kurie alergiškiems medui, turi išsiplėtusių kapiliarų, padidėjusį kraujospūdį, jeigu ant odos yra pūlinių.
Paprastas ritualas odos grožiui
Jeigu norime gražios ir sveikos veido odos, ją reikia mylėti, lepinti, puoselėti, paglostyti ir pamasažuoti. Išbandykite štai tokį ryto ir vakaro ritualą.
· Pirmiausia kelis kartus giliai įkvėpkite pilvu ir nuraminkite mintis.
· Ant delnų užlašinkite keli lašus morkų, pankolių, pelargonijų, rozmarinų ar pačiulių eterinio aliejaus, patrinkite delnus vieną į kitą, kad sušiltų rankos ir susidarytų energinis laukas, tada lengvai prispauskite juos prie veido ir sušildykite jį.
· Toliau laikydami delnus maldos pozicijoje (ties veido centru), lengvu prisiliesdami (lyg ką valytume) braukite į šonus link ausų, kaklo šonais žemyn link raktikaulio. Tai darykite 4 lygmenimis: smakro, skruostų, akių ir kaktos lygyje.
· Judesius atlikite švelniai, neskubėdami, lėtai ir abiem rankomis sinchroniškai. Jie turi baigtis raktikaulio duobutėse – tarsi visą blogą informaciją nuo veido nubrauktumėte ir išmestumėte.
Skaitykite leidinyje: "Joga ir ajurveda"