Praktikuojame

Dirga pranajama: iškvėpkite įtampą – įkvėpkite ramybę

Nuotrauka: © Adobe Stock

Tai nesudėtinga, bet išties veiksminga trijų dalių kvėpavimo technika. Ji ne tik apvalo nuo fizinių ir dvasinių toksinų, bet ir atpalaiduoja, nuramina kūną ir protą, „įžemina“. Kasdien atliekantys šį kvėpavimą, pajunta savyje lengvumą, laisvę, naują energiją, daugiau erdvės naujoms mintimis ir idėjoms.

Atliekant Dirga pranajamą, dalyvauja trys kūno dalys: pilvas, apatinė (erdvė šonkaulių srityje) ir viršutinė (iki pat duobutės esančios tarp raktikaulių) krūtinės dalys.

Kvėpavimo pratimą galite atlikti sėdėdami tiesia nugara sukryžiuotomis kojomis, tačiau patogiausia atsigulus ant jogos kilimėlio. Atsigulkite ant nugaros, užmerkite akis, laisvai kvėpuodami atpalaiduokite veidą, viso kūno raumenis. Ypač gerai kūnas atsipalaiduoja atlikus tokį „triuką“: sugniaužkite kumščius ir giliai įkvėpdami viso kūno raumenis maksimaliai įtempkite, pabūkite taip akimirką. Drauge su giliu iškvėpimu raumenis maksimaliai atpalaiduokite.

Pradėkite Dirga pranajamą: kvėpuokite lėtai, giliai ir nenutrūkstamai. Įkvėpkite ir iškvėpkite tik per nosį.

I dalis

Įkvėpdami iš lėto užpildykite pilvą oru. Tegul išsipučia tarsi pripūstas balionas. Iškvėpdami, iškvėpkite iš pilvo visą orą, bambą pritraukite kuo arčiau stuburo. Pakartokite šį kvėpavimą penkis kartus.

II dalis

Užpildykite pilvą oru, kaip ir pirmoje dalyje. Tada įkvėpkite dar šiek tiek, kad oras užildytų apatinę krūpinės dalį, šonkaulių srityje. Įkvėpkite tol, kol pajusite, kad šonkauliai išsiplėtė. Iškvėpdami, pirmiausia iškvėpkite orą iš krūtinės ląstos. Kai šonkauliai suartės, iškvėpkite visą orą iš pilvo, bambą pritraukdami arčiau stuburo. Šį pratimą taip pat pakartokite penkis kartus.

III dalis

Užpildykite pilvą ir krūtinės ląstą, kaip aprašyta pirmoje ir antroje dalyje. Tada įkvėpkite dar šiek tiek. Leiskite orui užpildyti viršutinę krūtinės dalį iki pat duobutės, esančios tarp raktikaulių. Įkvėpdami išplėskite plotą širdies srityje, vadinamąjį širdies centrą. Iškvėpdami, pirmiausia iškvėpkite orą iš viršutinės krūtinės dalies, pajusdami kaip širdies centras tarsi įdumba.Paskui iš krūtinės ląstos, kol šonkauliai suartės. Galiausiai, leiskite orui apleisti pilvą, pritraukdami bambą stuburo link. Šį pratimą taip pat atlikite penkis kartus. Vėliau įkvėpimų – iškvėpimų skaičių galite pamažu didinti iki dešimties.

! Kvėpuodami nepersistenkite ir neprievartaukite plaučių. Kvėpavimas turi būti gilus, bet ne sunkus. Įkvėpto oro nesulaikykite. Leiskite jam ramiai ir lengvai įtekėti ir ištekėti iš jūsų vidaus.

Išsamiai žurnale JOGA IR AJURVEDA (2020 NR.2)

Patiko straipsnis? Pasidalinkite: