Sveikatinamės

Ajurveda moko: kaip įveikti ligas

Nuotrauka: © pixabay.com

Anot ajurvedos, sveikata yra pusiausvyra tarp gyvenimo būdo ir aplinkos, harmonija su pasauliu. Liga – požymis, kad sutriko organizmo pusiausvyra. Todėl labai svarbu gebėti pastebėti kūno siunčiamus signalus ir tinkamai į juos reaguoti. 

Norėdami išvengti ligos, turime jausti saiką visose gyvenimo srityse: ir dirbdami, ir ilsėdamiesi. Gera savijauta priklauso nuo organizmą veikiančių priešingų jėgų: karščio ir šalčio, priėmimo ir atmetimo, ir pan. Tai vadinama došų pusiausvyra. Organizmas bus sveikas, kol gebės palaikyti vidinės terpės pastovumą kintant sąlygoms. Sveikatos paslaptis – išsiaiškinti ligos priežastį, norėti keistis ir nekaltinti nei savęs, nei kitų.

Keli veiksmingi būdai sveikti

  • Mokėkite visiems atleisti. „Jei nori žinoti, ką mąstei vakar, pasižiūrėk į savo kūną šiandien. Jei nori žinoti, kokia tavo išvaizda bus rytoj, atkreipk dėmesį į šiandienines savo mintis“, – sako sena indų patarlė. Ir tai – jokia magija. Mat mintys ir emocijos fiziniame lygmenyje virsta hormonais ir nervinėmis jungtimis, kurios daro įtaką vidaus organų veiklai. Jeigu esate supykę, įsižeidę, kamuojami streso, antinksčiai be perstojo gausiai gamina adrenaliną ir kortizolį, o jų skilimo produktai ilgainiui užnuodija visą organizmą. Bet jeigu esate atlaidūs, giedro būdo, užklupti rimtų rūpesčių į daug ką sugebėsite reaguoti teisingiau ir taip apsaugosite savo kūno ląsteles nuo ardančių hormonų išpuolių. Mokėti atleisti reikia išmokti pirmiausia sau, paskui visiems kitiems. Tai padaryti nelengva. Ne veltui indų dvasinis lyderis Mahatma Gandhi sakė: „Silpnas niekada neatleis. Atleidimas yra stipriųjų privilegija.“ Sveikatinančią, gydomąją atleidimo galią patvirtino ir mokslas. 1992 metais JAV psichologai E. Gassinas ir R. Enrightas pristatė savo sukurtą psichologinį atleidimo modelį, kuriame atleidimas apibūdinamas kaip procesas, pakeičiantis mūsų emocijas bei nuostatas, kai sąmoningai ir savanoriškai įsigiliname į mūsų skriaudėjo motyvus, pabandome jį suprasti ir liaujamės teisti bei smerkti. Atleisti turėtume visų pirma dėl to, kad galų gale išvystume, jog gyvename nuostabiame, tiesos ir prasmės kupiname pasaulyje, kur nėra neteisybės, nėra budelių ir aukų – tik žmonės, kurie mokosi mylėti.
  • Valykite toksinus. Toksinus, kurių organizme per gyvenimą susikaupia daugybė, siūlo valyti ir tradicinė medicina, ir ajurveda. Tik tradiciniai sveikatos specialistai turi galvoje būtinybę šalinti iš organizmo toksinus – žalingą medžiagų apykaitos produktą, o ajurvedos gydytojai akcentuoja būtinybę harmonizuoti došas – mūsų fiziologiją ir sąmonę valdančias energijas (vata, pita, kapha). Tam puikiai tinka tokios ajurvedos technikos kaip pančakarma ir trifala. Tokio organizmo valymo rezultatai būna akivaizdūs: oda atgauna skaistumą ir elastingumą, gerėja virškinamojo trakto veikla, tampa lengviau susikaupti, nes išvalius organizmą, pašvarėja ir sąmonė. Kai sielos negniuždo tamsios mintys ir jausmai, o kūnas atsikrato nuodingų medžiagų, žmogus spontaniškai apsupa save harmoningais garsais, kvapais ir spalvomis.
  • Medituokite. Išmokę nutildyti protą, suvaldyti be perstojo straksinčias mintis, nuraminsite ir audringai žaibuojančius smegenų centrus. Tada ims aktyviau darbuotis tie centrai, kuriuose užgimsta pasitikėjimo ir pakilios nuotaikos impulsai. Praktikuoti reikia kasdien ir jau po mėnesio džiaugsitės, kad sustiprėjo imunitetas, normalizavosi kraujospūdis ir cholesterolio kiekis kraujyje, išsiugdėte sveikesnę reakciją į stresines situacijas, išmokote susitvarkyti su neigiamomis emocijomis. Mokslo įrodyta, kad vos po 15 min. kasdien praktikuojama meditacija padeda sumažinti širdies ligomis sergančių pacientų mirtingumą, gerina smegenų veiklą, gydo depresiją, skatina atjautą, ugdo dvasingumą, kūrybiškumą, stabdo senėjimo procesus, stiprina imuninę ir endokrininę sistemą. Išbandykite vieną iš tokių meditacijų, siūlomų jau minėto sveikatos mokytojo Deepako Chopros.

Veiksminga meditacija

Patogiai atsisėskite, užsimerkite, kelias minutes pasėdėkite visiškoje tyloje ir ramybėje. Tada sutelkite dėmesį į širdį. Kvėpuokite ramiai ir lygiai, kaskart vis labiau atsipalaiduodami, tuo pat metu vydami šalin visas liūdesio, nepasitenkinimo savimi ar priekaištų kitiems kupinas mintis. Stengdamiesi nuraminti mintis, kelias minutes kartokite: „Teesie Tavo valia.“ Dėmesį perkelkite vis į kitą kūno dalį. Jei pastebėsite kur nors įtampą, pasistenkite ją pašalinti. Įkvėpkite šviesą, iškvėpkite susikaupusią tamsą. Kvėpavimą sulėtinkite, perkelkite dėmesį į širdį, pajuskite jos plakimą. Pereikite prie rankų ir pajuskite pulso tvinksnius delnuose. Sukaupkite dėmesį ties akimis, tada stabtelėkite ties veidu, paskui mintimis perbėkite vis kitą kūno dalį, kaskart pajusdami, kaip ima pulsuoti ten suplūdęs kraujas. Baigdami meditaciją, vėl sugrįžkite prie širdies, kelias minutes sekite savo kvėpavimą, atsimerkite ir palengva išeikite iš meditacinės būsenos.


Plačiau skaitykite žurnale „Joga ir ajurveda" (2018 Nr. 1)

Patiko straipsnis? Pasidalinkite: