Sveikatinamės

Kaip pasiruošti vizitui pas gydytoją?

© Joga ir ajurveda.  Nuotrauka: © Adobe Stock

Dažnam žmogui, ypač vyresnio amžiaus, vizitas pas gydytoją yra ne tik neatidėliotinas, bet ir papildomo galvos skausmo teikiantis reikalas. Kodėl? Šeimos gydytojas paprastai negali skirti jums daugiau kaip penkiolikos minučių, tačiau kaip per tiek laiko išsakyti visas savo problemas.

 

Sveikatai sušlubavus, neretai apima panika. Prisigalvojame nebūtų dalykų, užuot racionaliai apgalvoję situaciją ir pasirengę vizitui pas gydytoją. O tai tiesiog būtina, – tvirtina gydytojai, nes ne vienas pacientas pageidauja papasakoti visą savo sveikatos istoriją vos ne nuo vaikystės. Nors dabartinės jūsų ligos priežastis iš tiesų gali būti tolimoje praeityje, tačiau labai svarbu pernelyg neišsiplėsti. 

Gydytojas ir pats jums užduos konkrečius klausimus, bet yra dalykų, apie kuriuos vertėtų pagalvoti dar prieš einant pas specialistą ir taip pagelbėti tiek sau, tiek jam. 

 

5 dalykai, apie kuriuos galite pagalvoti namuose

·      Sudarykite sąrašą su savo negalavimu susijusių klausimų, kuriuos norėsite užduoti gydytojui. Sąrašo viršuje turėtų būti tokie klausimai, kurie jums atrodo svarbiausi, kad pokalbiui įsivažiavus nepamirštumėte sužinoti to, kas jums neduoda ramybės. Pavyzdžiui: „Kokia galėtų būti šio negalavimo priežastis?“ Ją sužinoję, galbūt galėsite ne tik taikyti gydytojo paskirtą gydymą, bet ir patys nemažai prisidėti prie greitesnio sveikimo, pavyzdžiui, pakoreguoti savo gyvenimo būdą, daugiau judėti, valgyti tam tikrą maistą ir pan., ir taip sau padėti geriau jaustis.

·      Pasidarykite sąrašą vaistų, kuriuos šiuo metu vartojate. Įėjus į gydytojo kabinetą daug kas išgaruoja iš galvos, tad jei iš anksto pasiruošite, galėsite būti tikri, kad nepamiršite vieno ar kito vartojamo vaisto pavadinimo. Tokia informacija gydytojui bus labai naudinga, nes jis jau žinos, kokius medikamentus jums yra paskyrę kiti gydytojai, ir paskirs papildomų vaistų, kurie nesidubliuos su jau geriamais ar tokiais, kurie yra priešingo poveikio, nei jūsų vartojami. Į tokį sąrašą nepamirškite įtraukti ir vitaminų bei maisto papildų.

·      Jei sergate kokiomis nors lėtinėmis ligomis, nepamirškite jų paminėti, kad specialistas galėtų susidaryti bendrą jūsų sveikatos vaizdą. Nepraleiskite tokių negalavimų, su kuriais jau esate susigyvenę, pavyzdžiui, aukšto kraujospūdžio ar diabeto. Nesvarbu, kad atėjote visai dėl kitos problemos. 

·      Gydytojo svarbu paklausti, kokius tyrimus jums reikės atlikti. Galbūt tam reikalingas specialus pasirengimas, pavyzdžiui, reikia ateiti nevalgius. Nepamirškite paklausti ir to, koks bus paskirto gydymo šalutinis poveikis. Kaip gali reaguoti jūsų organizmas ir kokios priemonės galėtų palengvinti tokią būseną. 

·      Gydytojai konsultacijai turi tiek mažai laiko, kad retai vizito metu išgirsite apie profilaktines priemones ar gyvenimo būdo keitimo galimybes. Tad neretai net ilgą laiką, pavyzdžiui, diabetu sergantys žmonės, nežino, koks maistas turi didelį glikemijos indeksą ir kokio jiems reikėtų atsisakyti. Tad nevenkite paklausti ir apie alternatyvias gydymo galimybes. O jei gydytojas tokiomis nesidomi, galbūt galėtų jus nukreipti pas kitą specialistą.

 

Kokius klausimus jums gali užduoti gydytojas?

Specialistas taip pat užduos jums ne vieną klausimą, tad apgalvokite, kaip į juos galėtumėte atsakyti. Nors klausimų gali būti įvairiausių, priklausomai nuo jūsų negalavimo, tačiau šiuos tikrai išgirsite:

·      Kada pajutote pirmuosius ligos simptomus?

·      Kaip ilgai ir dažnai jie kartojasi?

·      Ar ilgainiui atsirado daugiau nemalonių pojūčių, ar visą laiką vargina tie patys? Ar jie kaip nors paūmėjo, ar priešingai – tapo lengvesni?

·      Kokiu balu 10 skalėje galėtumėte įvertinti savo skausmą?

·      Ar kada nors anksčiau jau turėjote panašių negalavimų?

·      Ar jūsų šeimoje kas nors sirgo onkologinėmis ligomis? Ar panašūs negalavimai kamavo jūsų artimuosius?

·   Pagalvokite, galbūt jūsų gyvenime pastaruoju metu įvyko kas nors labai svarbaus ir reikšmingo, atsitiko dideli pokyčiai, o gal patyrėte didelį stresą ar jus jau kurį laiką vargina įtampa? Gyvenimo būdas, išskirtiniai įvykiai labai susiję su jūsų savijauta. Tad nenumokite į juos ranka. Papasakokite gydytojui. Jam leiskite spręsti, ar tai svarbu, ar ne. 

 

Dėmesio!

1.    Jei prieš vizitą pas gydytoją jaučiate labai didelę įtampą, bus geriau, jei jus palydės artimas žmogus: draugas ar šeimos narys. Jis tikrai gali daug padėti, pavyzdžiui, priminti tai, kas jums visiškai išgaruos iš galvos. 

2.    Nesistenkite patys nusistatyti sau ligos remdamiesi informacija internete. Viena, ji gali būti klaidinga, antra, tas pats simptomas yra būdingas daugeliui ligų. Tik įvertinęs visumą ir atlikęs tyrimus, gydytojas pasakys, kokia iš tiesų yra jūsų diagnozė. Savimi rūpintis būtina, mes patys atsakome už savo sveikatą, tačiau gydytojas tam ir reikalingas, kad jums padėtų. 


Skaitykite leidinyje: "Joga ir ajurveda" 

Patiko straipsnis? Pasidalinkite: