Gaminame

Aitrioji paprika ir jos nauda

© Joga ir ajurveda.  Nuotrauka: © Joga ir ajurveda

Indiškas maistas be šio prieskonio būtų labai prėskas, tarsi vasara be saulės. Taip sako patys indai, nors prieš 400 metų apie jo egzistavimą niekas nė nežinojo. Jau 7000 metų prieš Kristų actekų ir majų naudotą prieskonį į Indiją atgabeno europiečiai ir dabar šalis – viena didžiausių aitriosios paprikos eksportuotojų.

  

Aitriosios paprikos Pasaulio sveikatos organizacijos yra įtrauktos į gyvybiškai svarbių produktų dešimtuką dėl daugybės organizmui naudingų medžiagų ir unikalių, sveikatą gerinančių savybių, kurių, sakoma, neturi jokie vaistai. Pavyzdžiui, plečia kraujagysles, jei jos susiaurėjusios ir siaurina, jei išsiplėtusios – veikia taip, kaip tuo metu reikia organizmui. Todėl ir aštriųjų pipirų arbata vėsina per kaitrą ir šildo, kai šalta. Šis prieskonis turi uždegimą slopinančių, antialerginių, antigrybelinių ir dirglumą mažinančių savybių. Jame nemažai vitaminų A, B6, ypač daug C, beta karoeino, mineralų magnio ir kalio. Veikliosios aitriųjų paprikų medžiagos gali apsaugoti nuo vėžio, diabeto, skrandžio opos, peršalimo, reumatinių bei kitų ligų, gražina odą, skatina plaukų augimą.   

Kokių būna

Pasaulyje auginama daugybė aitriosios paprikos rūšių. Jos klasifikuojamos pagal spalvą, formą, aštrumą, todėl galima išsirinkti tinkamo kiekvienam skonio, nes būna ir mažiau aštrių. Paprikų aitrumas matuojamas Skokvilio vienetais (žymima SHU) pagal 1912 m. amerikiečių chemiko Wilburo Scoville’o sukurtą skalę. Aštrumo vienetai nurodo, kiek kapsaicino yra pipire. Štai vienos aštriausių paprikų – Carolina Reaper, Trinidad Scorpion, Ghost, Habanero – skinamos tik su apsauginiais drabužiais ir kaukėmis, o saldžioji paprika neturi kapsaicino. 

Kuo ypatingas kapsaicinas

Aktyvusis aitriųjų paprikų komponentas kapsaicinas – ypatinga veiklioji medžiaga daugybei ligų gydyti. Organizme kovoja su mikrobais, stimuliuoja širdies ir kraujotakos sistemos veiklą, greitina medžiagų apykaitą ir yra labai stiprus antioksidantas, saugantis ląsteles nuo laisvųjų radikalų. Kapsaicinas turi tonizuojamųjų savybių, todėl tinka berti į kavą ir šokoladinius skanėstus. Maistas su aitriosiomis paprikomis negenda dėl konservuojamųjų savybių.

  

·        Aitriosios paprikos gali būti vartojamos kaip aktyvinanti priemonė apalpus. Indėnai miltelių berdavo ant žaizdų kai dezinfekcinę priemonę,   padedančią audiniams gyti.

·            Padeda lieknėti, nes skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą, gerina virškinamojo trakto veiklą, greitina medžiagų apykaitą. 

·            Šąla kojos? Kraujotakai pagerinti tinka karšto vandens vonelės su maltomis aitriosiomis paprikomis. 

·            Netradicinė medicina tikina, kad vos keli lašeliai jums tinkamo aštrumo aitriųjų paprikų sulčių gali padėti sumažinti kraujospūdį. 

·            Puola sloga, peršti gerklę? Ūmioms peršalimo ligoms gydyti aitriųjų paprikų arbata itin naudinga.

·            Aitriosiose paprikose esantis kapsaicinas malšina skausmą, todėl jo dedama į produktus nuo artrito ir sąnarių skausmo.

·            Aitriosios paprikos skatina kraujo cirkuliaciją, todėl rasite ir anticeliulitinių priemonių su jomis.

·            Tyrimai rodo, kad kapsaicinas taip pat stabdo riebalinių ląstelių augimą, šalina iš organizmo toksinus.

·            Maiste aitriosios paprikos – puiki priemonė odos bėrimų kamuojamiems žmonėms. 

·            Aitriosiose paprikose esantys vitaminai C, E ir kiti antioksidantai gerina epidermio ir odos būklę. 

·            Padeda nuo depresijos. Aitrioji paprika skatina geros nuotaikos hormono endorfino gamybą.

·            Stiprina imunitetą, didina atsparumą stresui.

·            Tinka perštinčiai gerklei skalauti: įberkite žiupsnelį aitriųjų paprikų miltelių į šiltą vandenį.

·            Tikinama, kad į lūpų balzamą įmaišytas žiupsnelis aitriųjų paprikų miltelių paryškina spalvą.

·        Spiritinis aitriųjų paprikų antpilas ar kaukė su alyvuogių aliejumi gerina galvos kraujotaką, skatina plaukų augimą, teikia jiems žvilgesio, daro sveikesnius.

Patiko straipsnis? Pasidalinkite: